Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Becker poslal Agassiho do tenisového dôchodku

Sportnet|5. sep 2006 o 00:00

Americký tenista Andre Agassi odohral v minulosti na kurte veľké bitky s trojnásobným wimbledonským víťazom Borisom Beckerom z Nemecka, ale do tenisového dôchodku ho v nedeľu poslal Borisov menovec - málo známy hráč z druhej stovky svetového rebríčka.

Andre Agassi zapĺňal štadióny všade, kam prišiel. Vyše 20-tisícový centrálny kurt vo Flushing Meadows mu bol ako vlastný dom. FOTO - REUTERS

Americký tenista Andre Agassi odohral v minulosti na kurte veľké bitky s trojnásobným wimbledonským víťazom Borisom Beckerom z Nemecka, ale do tenisového dôchodku ho v nedeľu poslal Borisov menovec - málo známy hráč z druhej stovky svetového rebríčka. Víťazstvo kvalifikanta Benjamina Beckera v 3. kole grandslamového turnaja US Open v New Yorku 7:5, 6:7, 6:4, 7:5 ukončilo kariéru 36-ročného veterána. Dojatý Agassi sa po zápase na centrálnom dvorci vo Flushing Meadow rozplakal, dvadsaťtritisíc divákov v hľadisku ho vyprevádzalo veľkým aplauzom. Športovú dráhu ukončil jeden z najväčších hráčov tenisovej histórie.

V posledných mesiacoch sa naučil žiť s injekciami

Rodáka z Las Vegas trápili v posledných mesiacoch zdravotné ťažkosti, bolesti z chrbta mu vystreľovali do nôh. Liečil sa, naučil sa žiť s injekciami. V tomto roku na minimum zúžil svoje vystúpenia. Už dávnejšie vyhlásil rozlúčku na svojom najobľúbenejšom turnaji US Open, kde od roku 1986 ani raz nechýbal a dva razy (1994, 1999) ho vyhral.

Lekári aj teraz postavili Agassiho na nohy špeciálnymi injekciami. Štvorsetový zápas prvého kola s Rumunom Andrejom Pavelom aj nasledujúcu päťsetovú bitku s turnajovou osmičkou, Cyperčanom Marcosom Baghdatisom, odohral vo veľkom štýle, ale v nedeľňajšom 3. kole už chrbát brzdil Andreho v pohybe. Málo známy nemecký tenista to vycítil, slávneho Američana rozbehal po kurte a nedal mu vydýchnuť - a navyše jeho prudký servis bol hodný Beckerovho mena (27 es). Aj keby už 25-ročný Benjamin Becker v kariére nevyhral žiadny zápas, fanúšikovia si ho budú pamätať, že práve on ukončil Agassiho kariéru.

Však to aj bolo na Benjaminovi po zápase vidieť. Zostal v rozpakoch. Nevedel, či sa má radovať, alebo plakať s Agassim.

"Bol to pre mňa ťažký moment," priznal víťaz, ktorý aplaudoval na dvorci s obecenstvom. "Bol som samozrejme šťastný. A zároveň smutný. Andre bol vždy mojím idolom."

Potom si už zobral mikrofón do ruky Agassi a roztraseným hlasom divákom vravel: "Výsledková tabuľa ukazuje, že som prehral, ale neukazuje, čo som zistil. Vy ste mi celých 21 rokov dodávali inšpiráciu a vôľu víťaziť. O vaše ramená som sa mohol oprieť, keď som bol úplne na dne."

V kariére vyhral všetko, čo sa dalo

Talentovaný americký tenista s plným menom Andre Kirk Agassi vstúpil do svetového tenisu ako 16-ročný zo známej Bolletieriho akadémie na Floride. K tomuto športu ho priviedol otec Mike, olympionik z roku 1952 v boxe. Andre už v roku 1987 vyhral v brazílskej Itaparike svoj prvý turnaj na okruhu ATP. Sympatický tenista s dlhými vlasmi sa čoskoro stal miláčikom publika kdekoľvek prišiel. Na dvorci prekypoval sebavedomím, jeho rýchly tenis od základnej čiary prinášal čoraz viac víťazstiev.

V kariére vyhral všetko, čo sa dalo - všetky štyri grandslamové turnaje, olympiádu, turnaj majstrov a s tímom USA aj Davis Cup.

V roku 1990 sa na parížskej antuke prvý raz prebojoval do grandslamového finále, o dva roky neskôr po päťsetovom finálovom víťazstve nad Chorvátom Goranom Ivaniševičom dvíhal nad hlavu wimbledonskú trofej. Trochu ho pribrzdila operácia zápästia, ale v apríli 1995 sa predsa len stal svetovou jednotkou a v kuse vydržal na tróne 30 týždňov. Vo výšinách zostal aj v nasledujúcej sezóne, ale v roku 1997 nasledoval prudký pád. Ocitol sa až na 141. mieste svetového rebríčka, s nízkym renkingom musel hrať na challengerových turnajoch.

Silný charakter prekonal ťažké chvíle a znova víťazil. V roku 1998 sa vyšvihol na svetovú šestku.

Keď v máji 1999 zdolal v semifinále Roland Garros v dvojdňovom zápase slovenského tenistu Dominika Hrbatého a vo finále aj Ukrajinca Andreja Medvedeva, zaradil sa po boku svojho krajana Dona Budgea, Angličana Freda Perryho a Austrálčanov Roya Emersona i Roda Lavera medzi päť výnimočných tenistov, ktorí vyhrali všetky turnaje veľkej štvorky. Agassi dokázal to, čo chýba velikánom z jeho éry Petovi Samprasovi, Borisovi Beckerovi, Johnovi McEnroeovi, Ivanovi Lendlovi a doteraz aj Rogerovi Federerovi.

"Za svoje tri najväčšie triumfy považujem Roland Garros, Wimbledon a US Open z roku 1994," spomínal.

Roland Garros mu priniesol triumf i manželku

Turnaj Roland Garros v spomínanom roku 1999 vyhrala v dvojhre žien Steffi Grafová a práve vtedy sa Andre bližšie zoznámil s nemeckou tenistkou. Ako prominentný tenisový pár sa brali v roku 2001, dnes majú dve deti.

"Steffi je skutočný dôvod, že som mohol hrať tenis aj v posledných rokoch - odkedy máme deti. Dala mi veľmi veľa," vravel.

V pondelok si už nerobil starosti, ako sa cíti

Po nedeľňajšom zápase nehovoril Agassi o plánoch do budúcnosti. Ešte bolo priskoro. "Najviac sa teším na to, že na druhý deň ráno sa zobudím a nemusím si robiť starosti o to, ako sa cítim," povedal. Už sa môže naplno venovať rodine, päťročný Jaden Gil aj trojročná Jaz Elle majú po rodičoch tenisové gény.

Fanúšikovia vyprevádzali z areálu vo Flushing Meadows Agassiho s výkrikmi: Thank you, Andre! Na svetových turnajoch bude veľmi chýbať.

Vizitka Andreho Agassiho

Narodený 29. apríla 1970 v Las Vegas

Výška / hmotnosť: 180 cm / 80 kg

Aktuálne postavenie v rebríčku Entry: 39

Najvyššie postavenie vo svet. rebríčku: 1. (10. 4. 1995)

Počet titulov v kariére: 60

V kariére zarobil 31,1 mil. dolárov

Víťazstvá / prehry v kariére: 868 - 273

Ženatý, manželka Steffi Grafová, syn Jaden Gil (5), dcéra Jaz Elle (3)

Jeho víťazné grandslamové turnaje

Australian Open v Melbourne 1995, 2000, 2001, 2003

Roland Garros v Paríži 1999

Wimbledon v Londýne 1992

US Open v New Yorku 1994, 1999

FOTO

FOTO

FOTO

Rôzne podoby Andreho Agassiho v jeho kariére, zľava: pri grandslamovej premiére na US Open 1986, s víťaznou trofejou na Wimbledone 1992, po finálovom víťazstve na Roland Garros 1999, s uboleným výrazom v tvári pri rozlúčke na US Open 2006. FOTO - ATPTOUR.COM (3), REUTERS (1)

FOTO

Súvisiace články