Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Beck sa blíži k top 100, ale tím neposilní

Sportnet|Publikované 12. feb 2009 o 21:30

Slovenský tenista Karol Beck má podľa jeho trénera formu ako v najlepšom roku kariéry.

BRATISLAVA. Zatiaľ čo slovenský tenis má tri hráčky v prvej stovke svetového rebríčka (18. Dominika Cibulková, 29. Daniela Hantuchová, 51. Magdaléna Rybáriková), u mužov od novembra 2007 - keď z nej vypadol Dominik Hrbatý - ani jedného.

Už na jar by sa však do top 100 renkingu ATP mohol vrátiť Karol Beck. V súčasnosti mu patrí 137. miesto.

Spokojný tréner

„S priebehom tohtoročnej sezóny som veľmi spokojný. Turnaje na tvrdom povrchu mu sedia," povedal Beckov tréner Ján Krošlák. Na turnaji v Dohe sa z kvalifikácie prebojoval do hlavnej súťaže, kde ho v 2. kole zastavila svetová jednotka Rafael Nadal. V kvalifikácii na Australian Open stroskotal v 2. kole, na challengeri v Heilbronne si zahral vo finále a vo Vroclave postúpil do semifinále. „Tajne som dúfal, že vo Vroclave vybojuje prvenstvo, ale v sobotu narazil na Rusa Kudriavceva, ktorý hral ako v amoku - Becka priam vystrieľal z kurtu."

Od začiatku roka sa zlepšil o sedem miest, blíži sa k stovke. Ako je známe, Beck si odpykal dvojročný trest za pozitívny dopingový test na zakázaný clenbuterol. V novembri 2007 začínal zo samého dna v druhej tisícke svetového rebríčka, do konca roku sa dostal na 581. miesto a vlani sa zlepšil o 447 miest. Jeho maximom v kariére bolo 36. miesto v auguste 2005.

V Paríži už asi v hlavnej súťaži

„Dnes hrá Karol už sto percent z jeho formy v najlepšom roku 2005. No treba si uvedomiť, že aj tenis za ten čas išiel hore - konkurencia narástla," tvrdí jeho tréner. „Oproti vlaňajšku sa zlepšil najmä v psychike. Hoci už vlani na jeseň mal výbornú formu, ešte stále si neveril. Teraz je sebavedomý, zvláda ťažké situácie na kurte - brejkbaly a podobne. Tušil som, že to príde so zápasovou praxou. Vlani ho na päť mesiacov zabrzdilo zranenie zápästia. Už mohol byť v stovke."

Po prvých štyroch turnajoch v tomto roku má Beck zápasovú bilanciu 12:4. Na dvoch challengeroch dosiahol lepšie výsledky ako vlani a teraz ho čakajú ďalšie tri: Belehrad, Besancon, Bergamo. A príde séria turnajov na tvrdých povrchoch v Amerike.

Vlani od apríla do leta nehral, takže všetky získané body sa mu tohto roku zarátajú do rebríčka.

„Ak sa vyhne zraneniam, možno už na Roland Garros v Paríži by sa mohol dostal do hlavnej súťaže grandslamového turnaja," predpovedal Krošlák. „Antuka síce nepatrí k jeho obľúbeným povrchom, no rozhodne chcem, aby hral v hlavnej súťaži vo Wimbledone. Na tráve by mohol dosiahnuť prenikavé výsledky."

Podľa Krošláka patrí Beck podľa súčasnej formy medzi 50. - 100. miesto rebríčka ATP.

Mečířovi opäť povedal nie

Beckova stúpajúca forma zaujala aj nehrajúceho kapitána daviscupovej reprezentácie Slovenska Miloša Mečířa. Už vlani v septembri pred zápasom baráže o postup do svetovej skupiny so Srbskom sa snažil, aby sa po trojročnej pauze vrátil do tímu. Neuspel. Beck má od dopingovej aféry spory s vedením Slovenského tenisového zväzu, a preto nechce reprezentovať. Najbližšie hrá Slovensko 6. - 8. marca zápas 2. kola euro-africkej zóny v Taliansku.

„Karola som oslovil aj teraz. Že či si to nerozmyslel a či sa nepripojí k nášmu tímu pred zápasom v Taliansku," vravel Mečíř. „Jeho odpoveď opäť znela nie. Nič nezdôvodňoval."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.