Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Beck podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa

SITA|Publikované 14. feb 2006 o 12:47

BRATISLAVA 14. februára (SITA) - Na utorkovej médiami mimoriadne očakávanej tlačovej konferencii v Bratislave tenista Karol Beck obhajoval svoju nevinu v prípade pozitívneho testu na clenbuterol zo septembra ...

BRATISLAVA 14. februára (SITA) - Na utorkovej médiami mimoriadne očakávanej tlačovej konferencii v Bratislave tenista Karol Beck obhajoval svoju nevinu v prípade pozitívneho testu na clenbuterol zo septembra minulého roka, za ktorý dostal od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) najvyšší dvojročný dištanc.

Beck opäť zopakoval, že netuší, ako sa zakázaná látka, ktorá figuruje na zozname Svetovej antidopingovej agentúry WADA v skupine iné anaboliká, dostala do jeho tela. Z tohto dôvodu podal ešte v decembri trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý mu mal látku podstrčiť. V súčasnosti stále prebieha vyšetrovanie a aj z tohto dôvodu nechcel 23-ročný Zvolenčan o svojich problémoch predtým informovať a urobil tak až po zverejnení výšky trestu od ITF. "Veril som, že som nevinný a že sa dokážem pred nezávislým tribunálom obhájiť. Zároveň som nechcel ublížiť tímu pred finále Davisovho pohára. V prípade, žeby som nemal zranené koleno, asi by som na finále nastúpil. Veril som vo svoju nevinu," povedal na utorkovej TB Beck. Tenista na januárovom vypočutí v Londýne ponúkol dve verzie toho, ako sa anabolikum dostalo do jeho tela. Prvým bola možnosť, že mu to niekto podstrčil 15. septembra, teda týždeň pred daviscupovým semifinále s Argentínou, v jednom z bratislavských barov, kde sa zabával s kamarátmi. Druhou možnosťou, ktorú však označil za menej pravdepodobnú, bolo omylom užitie lieku na astmu, ktorý bol určený pre jeho mamu.

Ako vysvitlo ďalej z jeho slov, Beck informoval aj kolegov v daviscupovom tíme o svojej pozitívnej vzorke ešte pred decembrovým finále s Chorvátskom. Zároveň však usúdil, že verejnosť sa nesmie nič dozvedieť, kým sa celá situácia nevyjasní. Namiesto toho zavádzal vyjadreniami, že nemá problémy s dopingom a že nemal pozitívnu vzorku. "Teraz ľutujem, že som vtedy povedal to, čo som povedal. Nie všetky moje vyjadrenia boli v tom čase správne formulované. Bolo to však pre mňa veľmi ťažké," povedal dištancovaný tenista, ktorý je pripravený v stanovenej lehote troch týždňov odvolať sa voči rozhodnutiu

Trest od medzinárodnej federácie musí ako člen ITF akceptovať v plnej miere aj Slovenský tenisový zväz. Na druhej strane prezident STZ Tibor Macko v stanovisku uviedol, že zväz stále verí vyjadreniam svojho tenistu, že sa zakázaná látka nedostala do jeho tela vedome. "Aj preto STZ urobí všetko pre to, aby sa po vypršaní trestu čím skôr vrátil na svetové dvorce," povedal Macko. Na otázku, či si nemyslí, že aj zväz v tejto kauze účelovo zavádzal vyjadreniami, že o ničom nevie, odpovedal: "Nepredpokladali sme, že to všetko potrvá tak dlho. Medzinárodnú tenisovú federáciu sme viackrát oslovili, aby nám predložili nejaké informácie o Beckovi, ale žiadne stanovisko sme nedostali. Navyše boli sme presvedčení o jeho nevine a o tom, že sa obháji. My sme informovať nemohli, lebo sme nemali podklady o tom, čo sa vlastne stalo," komentoval Macko.

O pozitívnej vzorke Karola Becka po prvý raz verejnosť oficiálne informoval až generálny sekretár STZ Igor Moška tesne pred odchodom tímu na februárový súboj 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára 2006 do Čile, kde už "dopingový hriešnik" necestoval.

Beck odohral za štyri roky pôsobenia v slovenskom daviscupovom tíme v 9 zápasoch spolu 11 dvojhier a 7 štvorhier s bilanciou 5-6 resp. 3-4. Od roku 2003 venoval všetky zarobené peniaze z Davisovho pohára na rozvoj mládežníckeho tenisu a aj to uviedol ako jednu z príčin toho, že nemal dôvod vedome dopovať. Najmä v roku 2005 sa zvolenský rodák ako stabilná dvojka tímu výrazným spôsobom podieľal na historickom postupe do finále. Jeho neúčasť v dueli s Chorvátskom, ale aj teraz v 1. kole svetovej skupiny 2006 v Čile, možno chápať ako výrazné oslabenie družstva, ktoré zatiaľ na poste dvojky nemá za neho stabilnú náhradu.


Súvisiace články