Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Bazilejský kormidelník Gross sa za anglické karikatúry kruto pomstil

Sportnet|Publikované 13. nov 2002 o 23:00

Utorok v Lige majstrov ponúkol viacero lahôdok a viacero šokových terapií. Azda najzaujímavejšiu zažili liverpoolski The Reds. "Klobúk dole, mužstvo

sa nevzdávalo a vyrovnalo zápas z 0:3 na 3:3. Klobúk hore, nie je možné, aby tím s najvyššími ambíciami prehrával v Bazileji už 0:3," charakterizoval to, čo sa dialo na štadióne St. Jakob Park britský The Guardian.

Podľa The Daily Telegraph za neúspech môže opatrnícka povaha Gérarda Houlliera, až v 60. minúte začal hrať Liverpool vyložene ofenzívne a ukázalo sa, pre Angličanov neskoro, že Bazilej nie je žiadnym supermužstvom.

Po vypadnutí Liverpoolu z Ligy majstrov túžil celý Bazilej, najviac však jeden muž. Jeho tréner. "Christian Gross je úplne posadnutý tým, že Liverpool zdolá. Teda, že ho vyeliminuje z ďalších bojov Ligy majstrov. Je to preňho to isté, ako keby sa v jeden deň oženil, oslávil narodeniny a Štedrý večer zároveň," prehlásil v deň zápasu pre londýnsky The Observer jeden švajčiarsky novinár.

Je to jasné, Švajčiari mali na dosah historický úspech. Aj preto také emócie. V prípade Grossa však išlo ešte o niečo navyše. O hanbu, ktorú utŕžil pred štyrmi rokmi v Anglicku. Gross totiž viedol niekoľko mesiacov tím anglickej Premiership. Presnejšie, sedel na lavičke Tottenhamu Hotspur. Viedol ho katastrofálne, "kohúti" prehrávali, hráči sa sťažovali, vraj trénerovej angličtine nerozumejú, vraj on nerozumie anglickému futbalu, vraj, čo to je vôbec za nezmysel - mať v kolíske futbalu trénera z nejakého Švajčiarsku. V britských denníkoch sa každý druhý deň objavovala karikatúra Grossovej lysej hlavy, ak ich Gross zbieral, musí mať na Anglicko pekne veľkú spomienku.

Teraz ju má Anglicko. "Pre Bazilej to bol zápas nad všetky ostatné. Zažili sme veľký, historický večer švajčiarskeho futbalu," rozplýval sa po zápase Gross.

Ten sa teraz preňho nevľúdnemu Anglicku pomstil tým najefektívnejším spôsobom, anglické médiá si pritom nemohli nevšimnúť, že ku pomste prispelo výraznou mierou i argentínske duo Julio Rossi - Christian Gimenez. Prvý dal prvý gól zápasu, druhý druhý, pričom mu naň nahrával ten prvý. To je zas za MS, mohli by sme povedať...

"Som rád, že mužstvo sa dokázalo vyburcovať ku takému výkonu v druhom polčase. Nezabúdajte, je to ešte mladé mužstvo," povedal francúzsky manažér FC Liverpool na adresu svojho mužstva, ktoré v prakticky rovnakom zložení dokázalo pred dvoma rokmi vyhrať Pohár UEFA i európsky Superpohár. A ktoré je teraz lídrom Premiership. The Guardian označil snahu Liverpoolu v Bazileji za "melodrámu".

The Times síce ocenil "oceľové odhodlanie" Liverpoolu, Bazilej však vraj roztrhal jeho obranu tak, akoby to ani nebola obrana Liveropoolu, ale West Hamu. Odbočíme: pekné vysvedčenie pre tím slovenského reprezentanta Vladimíra Labanta (ktorého však obhájime: za zlú obranu West Hamu nemôže, pretože on v nej nehráva).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.