Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Bayley a Muenzerová kráľmi šprintu - súhrn

SITA|24. aug 2004 o 19:05

ATÉNY 24. augusta (SITA) - Austrálčan Ryan Bayley sa stal v Aténach olympijským víťazom v dráhovej cyklistike v individuálnom šprinte mužov. V dramatickom finále si poradil s úradujúcim majstrom sveta ...

ATÉNY 24. augusta (SITA) - Austrálčan Ryan Bayley sa stal v Aténach olympijským víťazom v dráhovej cyklistike v individuálnom šprinte mužov. V dramatickom finále si poradil s úradujúcim majstrom sveta Theom Bosom z Holandska a vrátil mu prehru zo semifinále tohtoročných majstrovstiev sveta v Melbourne. Dvadsaťosemročný šprintér dosiahol najväčší úspech svojej kariéry. Na víťazstvo vo finále potreboval Bayley proti Bosovi až tri jazdy. Prvú prehral, v druhej zaútočil zozadu a po výjazde z poslednej zákruty vďaka vyššej rýchlosti predbehol súpera na páske. Tretiu finálovú jazdu proti Bosovi zvládol lepšie ako v máji na MS a podobne ako v druhej jazde sa dostal pred Holanďana až v závere. Austrálčania získali na olympijskom velodróme v Aténach už šesť medailí. Bronz v šprinte mužov si vybojoval Nemec Rene Wolff, ktorý v súboji o 3. priečku zdolal strieborného z MS Laurenta Ganeho z Francúzska 2:0. Wolff pridal k zlatu z tímového šprintu už druhý cenný kov v Aténach. V šprinte malo zastúpenie aj Slovensko, Jaroslav Jeřábek však nepostúpil z 1. kola vyraďovacích súbojov medzi dvanásť najlepších.

V bodovacích pretekoch jednotlivcov sa z víťazstva tešil devätnásťročný ruský dráhový cyklista Michail Ignatijev a pre svoju krajinu vybojoval prvú medailu z aténskeho olympijského oválu. Vďaka dobre stanovej taktike nazbieral dvojnásobný juniorský majster sveta 93 bodov a radoval sa zo svojho prvého veľkého seniorského triumfu. Ignatijev v súťaži na 160 kôl (40 km) vyhral päť zo 16 bodovaných šprintov a ďalších 20 bodov si pripísal za náskok jedného kola. Obhajca prvenstva zo Sydney Joan Llaneras zo Španielska skončil druhý, bronz si vybojoval veterán svetových oválov Guido Fulst. Skúsený Nemec získal už svoju tretiu bronzovú medailu z olympijských hier: v roku 1992 v Barcelone a o osem rokov neskôr v Sydney sa tešil z tohto kovu v tímovom šprinte. V pretekoch sklamal úradujúci majster sveta Franck Perque z Francúzska, ktorý skončil až na 10. mieste. Dráharom z krajiny galského kohúta, ktorí boli najväčšími favoritmi OH, sa na ovále v Aténach absolútne nedarí a potvrdila to aj bodovačka jednotlivcov. "Po dnešnom víťazstve som sa cítil naozaj skvele. Je to pocit, ktorý sa nedá slovami opísať. Prvá polovica pretekov bola veľmi vyrovnaná, ja som cítil aj v závere dostatok síl. Vedel som, že ak vydržím, mám veľmi dobré šance na víťazstvo," povedal Ignatijev.

Novou kráľovnou ženského šprintu sa stala tridsaťosemročná Kanaďanka Lori-Ann Muenzerová, keď si v dvoch finálových jazdách poradila s o 17 rokov mladšou ruskou reprezentantkou Tamilou Abasovovou. Muenzerová dosiahla najväčší úspech svojej doterajšej kariéry, keď jej vrcholom boli doposiaľ striebra z pretekov na 500 m s pevným štartom na MS 2001 v Antverpách a zo šprintu na MS 2000 v Manchestri. Tento rok na šampionáte v Melbourne skončila Muenzerová tretia. Stala sa prvou Kanaďankou, ktorá získala zlato v cyklistike na OH. Žiadna kanadská dráhová cyklistka doteraz nezískala pod piatimi kruhmi medailu, reprezentanti javorového listu si vybojovali päť cenných kovov, ale ani jeden zlatý. Bronz v šprinte si vybojovala Anna Mearesová z Austrálie. Úradujúca majsterka sveta Svetlana Grankovská neuspela v záverečných dvoch súbojoch a po neúspechu v semifinále prehrala aj v súboji o 3. miesto.


Výsledky - utorok:

MUŽI

Bodovacie preteky - konečné poradie: 1. Michail Ignatijev (Rus.) 93, 2. Joan Llaneras (Šp.) 82, 3. Guido Fulst (Nem.) 79, 4. Greg Henderson (N. Zéland) 68, 5. Milan Kadlec (ČR) 65, 6. Mark Renshaw (Austr.) 60, 7. Peter Schep (Hol.) 58, 8. Angelo Ciccone (Tal.) 49, 9. Milton Wynants (Urug.) 46, 10. Franck Perque (Fr.) 43


Šprint:

Finále: Ryan Bayley (Austr.) - Theo Bos (Hol.) 2:1

O 3. miesto: Rene Wolff (Nem.) - Laurent Gane (Fr.) 2:0


Semifinále:

Ryan Bayley (Austr.) - Laurent Gane (Fr.) 2:0

Theo Bos (Hol.) - Rene Wolff (Nem.) 2:0


Konečné poradie: 1. Ryan Bayley (Austr.), 2. Theo Bos (Hol.), 3. Rene Wolff (Nem.), 4. Laurent Gane (Fr.), 5. Ross Edgar (V. Brit.), 6. Barry Forde (Barbados), 7. Damian Zielinski (Poľ.), 8. Mickael Bourgain (Fr.), 9. Jose Villanueva (Šp.), 10. Teun Mulder (Hol.),... Jaroslav Jeřábek (SR) nepostúpil z 1. kola vyraďovacích súbojov.


ŽENY

šprint:

Finále: Lori-Ann Muenzerová (Kan.) - Tamila Abasovová (Rus.) 2:0

O 3. miesto: Anna Mearesová (Austr.) - Svetlana Grankovská (Rus.) 2:0


Semifinále:

Lori-Ann Muenzerová (Kan.) - Anna Mearesová (Austr.) 2:1

Tamila Abasovová (Rus.) - Svetlana Grankovská (Rus.) 2:1


Konečné poradie: 1. Lori-Ann Muenzerová (Kan.), 2. Tamila Abasovová (Rus.), 3. Anna Mearesová (Austr.), 4. Svetlana Grankovská (Rus.), 5. Natalia Cylinská (Bielor.), 6. Katrin Meinkeová (Nem.), 7. Simona Krupeckaiteová (Litva), 8. miesto po diskvalifikácii Daniely Larrealovej-Chirinosovej z Venezuely v jazde o 5. - 8. miesto neudelili.


Súvisiace články