Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Baxterovi medailu vzali, chce ju znovu

Sportnet|Publikované 7. feb 2006 o 23:00

Spomínate si na Alaina Baxtera? Škótsky lyžiar pred štyrmi rokmi v Deer Valley vyjazdil pre Veľkú Britániu historicky prvú olympijskú medailu v alpskom lyžovaní - bronzovú v slalome. Aby ju po hrách v Salt Lake City musel potupne vrátiť. Vo vzorke moču, .

Alain Baxter s bronzovou medailou v slalome v Salt Lake City. Po olympiáde ju po pozitívnom dopingovom teste musel vrátiť. V Turíne o nej sníva znovu. FOTO - REUTERS

Spomínate si na Alaina Baxtera? Škótsky lyžiar pred štyrmi rokmi v Deer Valley vyjazdil pre Veľkú Britániu historicky prvú olympijskú medailu v alpskom lyžovaní - bronzovú v slalome. Aby ju po hrách v Salt Lake City musel potupne vrátiť. Vo vzorke moču, odobratom na predolympijskom sústredení v Rakúsku, mu našli zakázaný metamfetamín. Nasledoval trest a odobratie medaily.

"Nesiahol som po žiadnom zakázanom preparáte. Len som použil nosový inhalátor," bránil sa britský zjazdár. Ten bol vyrobený v USA a obsahoval zakázanú látku. Baxter mal smolu. Pravidlá MOV nerozlišujú amfetamín pochádzajúci z nosového spreja od drogy známej ako "speed". Darmo protestoval a žiadal späť medailu, uspel na jedinom fóre. Medzinárodný športový súd (CAS) mu trest od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) skrátil. Namiesto 15. decembra 2002, ako navrhovala FIS, sa mu skončil už v auguste a Alain mohol znovu nabehnúť do kolotoča Svetového pohára.

Do bývalej formy sa však rozladený Škót už nedokázal dostať. Z traumy sa mu pomáhal dostať aj športový psychológ, ktorého si Baxter pred dvoma rokmi najal. Ani v aktuálnej sezóne ešte nebodoval, no napriek tomu sa nemieni vzdať medailového sna. "Nevidím najmenší dôvod, prečo by sa mi to v Turíne nemohlo podariť," povedal Baxter pre bbc.co.uk. "Ani pred odchodom do Salt Lake City ma nepovažovali za favorita. Jasné. Je pravdepodobnejšie, že Giorgio Rocca či Benjamin Raich potvrdia tohtosezónnu formu, ale slalom je na prekvapenia ako stvorený. Cítim, že mi chýba len málo, aby som bol vo forme spred štyroch rokov," vraví Alain a tentoraz ho vraj dopingoví komisári určite nenachytajú. Nie je na čom." Podľa jeho bývalého trénera M. Bertholda Alain nikdy nedopoval. "Keď sme sa zhovárali o nedovolených prostriedkoch, vždy tvrdil, že je to hlúposť." (rh)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.