Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Bátory v Davose na 15 km klasicky 16., Bajčičák neštartoval

TASR|5. feb 2006 o 17:37

Davos 5. februára (TASR) - Víťazkou pretekov Svetového pohára žien v bežeckom lyžovaní na 10 km klasicky sa vo švajčiarskom Davose stala Fínka Virpi Kuitunenová ...

Davos 5. februára (TASR) - Víťazkou pretekov Svetového pohára žien v bežeckom lyžovaní na 10 km klasicky sa vo švajčiarskom Davose stala Fínka Virpi Kuitunenová (27:58,8), pre ktorú to je prvý triumf v tejto sezóne. Striebornú pozíciu si zo stratou 31,8 s vybehala Kanaďanka Sara Rennerová a tretia skončila Slovinka Petra Majdičová.

Kuitunenová, pre ktorú bol triumf v Davose už štvrtým víťazstvom v SP v kariére, skončila len 24 hodín predtým v šprinte druhá. Na čele celkového poradia vo SP je naďalej trojnásobná majsterka sveta Marit Björgenová z Nórska, ktorá vo Švajčiarsku neštartovala.

Nór Jens Arne Svartedal sa stal časom 37:54,9 min víťazom na 15 km klasicky. Pre nórskeho lyžiara je to premiérové víťazstvo v prebiehajúcej sezóne SP. Druhé miesto obsadil so stratou 20,9 s Rakúšan Martin Tauber a tretí skončil Francúz Vincent Vittoz.

Slovenský reprezentant Ivan Bátory skončil na 16. mieste, keď na víťazného Svartedala strácal v cieli 58 s. Bátory si tak po tretíkrát v sezóne pripísal body do celkového poradia SP, v Davose ich za 16. miesto získal 15.

"V kútiku duše som veril v lepšie umiestnenie, lebo trať v Davose mi veľmi vyhovuje a v minulosti som tu raz skončil aj tretí. Nakoniec však nemôžem byť so 16. miestom nespokojný, lebo máme za sebou náročnú výškovú prípravu. Ak by som vlani pred MS v Oberstdorfe dosahoval takéto výsledky myslím, že by som bol veľmi rád," povedal po pretekoch Ivan Bátory.

Na štarte mal pôvodne figurovať aj druhý Slovák Martin Bajčičák, ktorý však zo zdravotných dôvodov musel preteky vynechať. V dôsledku dehydratácie po výškovej príprave sa zmenili niektoré hodnoty v jeho krvnom obraze. Pre podobné problémy už v tejto sezóne museli preteky SP vynechať viacerí bežci, medzi nimi napríklad Nemec Jens Filbrich, alebo Švajčiar Reto Bürgermeister, no vždy sa do seriálu SP po krátkej prestávke vrátili.

Výsledky:

ženy (10 km, klasicky): 1. Virpi Kuitunenová (Fín.) 27:58,8 min., 2. Sara Rennerová (Kanada) +31,8 s, 3. Petra Majdičová (Slovin.) +36,1, 4. Beckie Scottová (Kan.) +43,1 , 5. Valentina Ševčenková (Ukr.) +46,5 , 6. Hilde Pedersenová (Nór.) +52,6 , 7. Julia Čepalovová (Rus.) +1:11,9 , 8. Larisa Kurkinová (Rus.) +1:19,9 , 9. Viola Bauerová (Nem.) +1:22,0 , 10. Aino Kaisaová-Saarinenová (Fín.) +1:25,1

muži - 15 km klasicky: 1. Jens Arne Svartedal (Nór.) 37:54,9 min, 2. Martin Tauber (Rak.) +20,9, 3. Vincent Vittoz (Fr.) +23,6, 4. Odd-Björn Hjelmeset (Nór.) +24,3, 5. Mathias Fredriksson (Švéd.) +29,1, 6. Tobias Angerer (Nem.) +32,2, 7. Frode Estil (Nór.) +34,9, 8. Sergej Novikov (Rus.) +35,9, 9. Andrus Veerpalu (Est.) +38,6, 10. Lukáš Bauer (ČR) +49,3,...16. Ivan Bátory (SR) +58,0

Celkové poradie v SP (17):

ženy: 1. Marit Björgenová (Nór) 645 bodov, 2. Julia Čepaľovová (Rus.) 616, 3. Beckie Scottová (Kan.) 600 , 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) 541, 5. Claudia Künzelová (Nem.) 505, 6. Kateřina Neumanová (ČR) 450, 7. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) 442, 8. Hilde Pedersenová (Nór.) 388, 9. Petra Majdičová (Slovin.) 339, 10. Lina Anderssonová (Švéd.)

muži: 1. Angerer 725, 2. Hetland 499, 3. Lind 463, 4. Vittoz 442, 5. Svartedal 437, 6. Vasilij Ročev (Rus.) 361, 7. Pietro Piller Cottrer (Tal.) 301, 8. Larsson 271, 9. Estil 254, 10. Eldar Rönning (Nór.) 254, ... 46. Bátory 91, 97. Martin Bajčičák (SR) 20