Basketbalu chce vrátiť uznávanú tvár

Peter Fukatsch|20. jún 2006 o 00:00

Nový basketbalový šéf Rudolf Petrovský po svojom sobotňajšom zvolení na čelo slovenskej asociácie tohto športu zatiaľ z prirodzených príčin ponechal prezidentský model riadenia. Stále platia staré stanovy. V prezídiu však vymenil ľudí.

Nový prezident Slovenskej basketbalovej organizácie Rudolf Petrovský. FOTO - TASR

Nový basketbalový šéf Rudolf Petrovský po svojom sobotňajšom zvolení na čelo slovenskej asociácie tohto športu zatiaľ z prirodzených príčin ponechal prezidentský model riadenia. Stále platia staré stanovy. V prezídiu však vymenil ľudí.

V prezídiu aj Jaroslav Skála

Petrovský vymenoval včera za viceprezidenta bývalého slávneho československého reprezentanta, strieborného európskeho medailistu z legendárnej partie "1985" Jaroslava Skálu.

Rodák z Česka dlhé roky hral za slovenské kluby. Žije v Poprade, pracuje na významnom poste vo svetoznámej firme. Členmi prezídia sú súčasní predsedovia združení - Justín Sedlák z Pezinka (muži), Miloš Drgoň z Piešťan (ženy). Šestorku dopĺňa Štefan Kandráč, odborník v oblasti školstva a organizácie štátnej správy.

Prezident - bývalý uznávaný rozhodca

Prezident Petrovský (35) je obchodník. Pochádza z Krompách, ale už desať rokov žije v Bratislave. Basketbal hral za krompašské Kovohuty, ale skoro skončil. Dvadsaťjedenročný už rozhodoval I. ligu, o štyri roky sa stal arbitrom medzinárodnej basketbalovej organizácie (FIBA). Skončil v roku 2001.

Skladba prezídia, politickou rečou, je vládou odborníkov, zrejme dočasnou.

"Na konferencii v Košiciach sme neschválili nové stanovy. Bolo k nim až 36 viac či menej oprávnených pripomienok. Nechceme veci šiť horúcou ihlou, aj keď je čas neúprosný. O stanovách budeme rokovať na konferencii, ktorú zvoláme najneskôr do konca septembra. Pre občianske združenie je súčasný prezidentský systém zlý, nedemokratický. Vrátime sa k systému voleného výkonného výboru, chceme všetky súťaže riadiť zo sekretariátu asociácie, čo bude zrejme viesť k zrušeniu združení, stratia zmysel," vysvetlil Petrovský.

Tri neodkladné úlohy

SBA čakajú tri neodkladné úlohy - organizácia augustových majstrovstiev Európy kadetiek v Košiciach. "Nechceme zasahovať do práce usporiadateľov, Košičania sa starostlivo pripravujú. Majú našu podporu," povedal Petrovský.

Reprezentácia štartuje začiatkom septembra kvalifikácie o postup na ME. "Už nemá zmysel meniť trénerov. Kľúčovou úlohou je komunikovať s basketbalistami a hráčkami. Vytvoriť také podmienky, aby nebolo pre nich problémom prísť do družstva. Ochrannú ruku nad najdôležitejšími seniorskými družstvami bude mať práve Jaroslav Skála," vysvetlil ďalšiu prioritu nový šéf SBA.

Ľudia s nadhľadom

Petrovský považuje za veľkú výhodu, že na kľúčových postoch asociácie sú ľudia s nadhľadom, nebol v rozhádanom slovenskom basketbale na žiadnej strane, ale pomery dokonale poznajú.

Bývalý elitný rozhodca spomenul aj spoluprácu s médiami. Jeho predchodca Pavol Barňák v Košiciach v dlhosiahlej reči ich obrazne označil "za neprajníka, ktorý mu zlomil krk".

Petrovský chce rozprúdiť povedomie projektom "Vráťte basketbal do škôl". Zorganizovať slovenské súťaže na slušnej úrovni. Za športovú nemôže ručiť, chce však dobré podmienky pre diváka a poriadok v systéme.

"Nie je problém zohnať jeden-dva milióny na chod líg. Nechceme však provizóriá. Úlohou je dlhodobo sponzorsky zastrešiť najvyššie súťaže," zdôraznil Petrovský. Línia nového šéfa je jasná, vrátiť basketbal medzi uznávané športy. Bude to prirodzene beh na dlhú trať.

Súvisiace články