Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Basketbal v Poprade balansuje na hrane

Popradské basketbalistky nevedia, čo s nimi bude. (Autor: Richard Hudeček)
Sportnet|Publikované 13. dec 2012 o 23:00

Neistá budúcnosť. Taká je situácia v ženskom basketbalovom klube ŽBK Poprad.

V stredu odohrali Popradčanky predohrávaný zápas 16. kola s Petržalkou a podľa našich informácií sa schyľovalo k tomu, aby domáce dievčatá na tento súboj vôbec nenastúpili.

POPRAD. Tréner Ľuboslav Kovalský mal k dispozícii na stretnutie iba päť hráčok (Turzáková, Reháková, Lavríková, Šterbáková, D. Šimová) a svoju asistentku Polákovú-Horváthovú, ktorá nastupuje už niekoľko zápasov, keďže v družstve nemá kto hrať.

Zranené Američanky Davisová a Stohrová už odleteli domov, štyri ďalšie hráčky sú zranené alebo choré (Rusiňáková, Ivančáková, Draganovská, M. Tetemondová).

Domáci tím prehral s Petržalkou 61:85. Oveľa viac sa ale po zápase hovorilo o tom, čo bude so ženským basketbalom v Poprade ďalej.

„V prvom rade treba poďakovať tým dievčatám, ktoré teraz hrajú. Možno aj za to, že zatiaľ zachránili popradský basketbal. Už tri zápasy totiž hrozilo, že nenastúpime. Tie hráčky, ktoré nemajú profesionálne zmluvy a hrajú len preto, lebo ich basketbal baví, dokonca presvedčili aj nás s asistentkou, aby sme ešte ostali, hoci sme už dávno chceli skončiť. Len kvôli nim robíme to, že sme na zápasoch a tréningoch. Ak by sme na jeden zápas nenastúpili a boli by z toho pokuty, dovolím si povedať, že v súčasnej situácii tohto klubu by to znamenalo jeho koniec. Čo však bude na budúci týždeň, neviem. Bude to presne to isté, viac hráčok tu totiž nie je. Hráčky do Levíc určite budú chcieť ísť, otázne ale je, či tam pôjdem ja s mojou teraz už hrajúcou asistentkou,“ otvorene konštatoval tréner ŽBK Poprad Ľuboslav Kovalský.

V Leviciach by sa mal Poprad predstaviť 22. decembra, potom po prestávke až 12. januára 2013 doma proti Ostrave.

„Počas Vianoc budú mať hráčky voľno. Pokiaľ nebude zabezpečené, že tu bude desať hráčok, nemá pre nás zmysel trénovať. Od augusta sa trápime, najprv trénovalo osem hráčok, teraz sú už iba štyri. My sme urobili maximum preto, aby sme basketbal v Poprade zachránili. Teraz je na rade vedenie. Chodíme tu bez nároku na odmeny, hráčky bez nároku na platy. Len kvôli tomu, že majú veľké basketbalové srdce,“ ozrejmil Kovalský.

Má to vôbec zmysel?

Podľa zákulisných informácií sú hlavným problémom financie. Tých je alarmujúco málo a bez nich sa popradský basketbal ďalej nepohne.

„Nemáme už dostatok psychických síl na to, ako to tu funguje, či skôr nefunguje. Keď bude na tréningoch desať hráčok, bude to mať zmysel, keď sú tu ale štyri, je to zbytočné. Takto im už nemáme čo dať a škodíme sebe aj im,“ dodal Kovalský.

Popradský ženský basketbal je už dlhé roky liahňou talentovaných hráčok, ktoré sa skôr či neskôr presadili v špičkových európskych tímoch i slovenskej reprezentácii. Preto je na zamyslenie kompetentných, aby zakročili a nedovolili mu padnúť do hlbokej priepasti, nad ktorou sa nebezpečne kolíše.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.