Zázrak sa nekonal. Slováci dostali v Belgicku poriadny debakel

Slovenská basketbalová reprezentácia, ilustračná fotografia.
Slovenská basketbalová reprezentácia, ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
TASR|30. jún 2022 o 22:40

Slováci stratila šancu na postup.

Kvalifikácia MS 2023

Belgicko – Slovensko 102:59 (56:29)

Najviac bodov Belgicko: Obasohan 18, Libert 15, De Zeeuw 12

Zostava a body Slovenska: Abrhám 15, Doležaj 14, Krajčovič 3, Hlivák 2, Pavelka 1 (Bachan 12, Majerčák 8, Bojanovský 4, Bolek a Novák 0).

Rozhodovali: Krejič (Slovin.), Vojinovič (Č. Hora), Horozov (Bul.), TH: 8/6 – 12/10, fauly: 17 - 18, trojky: 14 - 11, štvrtiny: 25:7, 31:22, 27:12, 19:18.

MONS. Slovenskí basketbalisti definitívne stratili šancu na postup do druhej fázy kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023.

V predposlednom vystúpení v A-skupine prehrali vo štvrtok s domácim Belgickom 59:102 a v tabuľke obsadia už s istotou nepostupové štvrté miesto.

Výberu trénera Olega Meleščenka nepomohlo ani 15 bodov v podaní Davida Abrháma, najlepšieho slovenského strelca.

Slovenskí reprezentanti sa s kvalifikáciou rozlúčia v nedeľu 3. júla o 18.00 h, v Leviciach sa proti Lotyšsku pokúsia vybojovať prvé víťazstvo v A-skupine.

Priebeh zápasu:

I. štvrtina:

Slováci začali so zónovou obranou, ale Belgicko ich snahu okamžite prečítalo a duel otvorilo jedenástimi bodmi v rade.

Prvý úspešný kôš Slovenska prišiel až v štvrtej minúte od Doležaja, inak sa v prvej štvrtine zverenci trénera Olega Meleščenka herne a najmä strelecky trápili.

Nepomáhali ani oddychové časy a striedania, zmena k lepšiemu prišla v závere úvodnej 10-minútovky. Krátku slovenskú bodovú šnúru ale schladil "buzzer beater" trojkou domáci Libert, upravoval ňou na 7:25 zo slovenského pohľadu.

II. štvrtina:

V druhej časti sa už Slovensko ofenzívne osmelilo, ale rovnako pokračovala aj vysoká úspešnosť Belgičanov.

Domáci basketbalisti mali na palubovke jasnú hernú a kvalitatívnu prevahu, ktorú pretavovali aj do navyšovania svojho vedenia.

Slovenský výber prehrával po prvom polčase 29:56.

III. štvrtina:

Žiadna zmena neprišla ani po prestávke, Belgičania významným spôsobom na ihrisku dominovali a ani komfortný náskok ich nezastavil.

Slováci sa s nimi snažili držať krok, ale opäť doplatili na slabú úspešnosť streľby.

Manko tak neustále rástlo, pred štvrtou štvrtinou sa prehuplo cez 40-bodovú hranicu, na tabuli svietil stav 41:83.

IV. štvrtina:

Záverečné minúty sa už niesli v pokojnejšom duchu, o triumfe Belgicka a spečatenia jeho postupu do ďalšej fázy kvalifikácie nebolo pochýb.

Slovenskí basketbalisti už iba korigovali konečný vysoký rozdiel.

Hlasy po zápase:

Dario Gjergja, tréner Belgicka: "Som mimoriadne hrdý na túto skupinu hráčov. Ako viete, nie je to jednoduché, sezóna sa skončila a niektorí hráči napríklad dva mesiace nehrali. Rozličné zápasové prestávky majú hráči za sebou, preto každý prišiel v inom rozpoložení. Takmer pre každé družstvo je to rovnaká situácia. Hrali sme so správnym prístupom a bolo to vidieť na našom nastavení."

Maxime De Zeeuw, hráč Belgicka: "Ako kapitán som hrdý na náš tím, ako sme hrali a ako sme otvorili stretnutie. Tréner nám v šatni povedal, že to bolo správne nastavenie z našej strany a ja s ním plne súhlasím. Všetci sme boli na jednej vlne, od hráčov základnej zostavy, až po tých z lavičky. Bolo skvelé hrať s takouto chuťou po víťazstve."

Oleg Meleščenko, tréner Slovenska: "Belgicko nám ukázalo, ako máme do budúcna pracovať. Z jednej strany ide o skvelú skúsenosť, ale z druhej aj o tvrdú skúsenosť, pretože sme prehrali vysokým rozdielom. Momentálne nie sme pripravení hrať na takejto úrovni, pretože musíme hrať celých 40 minút, nie len jednu alebo dve štvrtiny. Do ďalších zápasov sa pokúsime zo seba vydať to najlepšie."

David Abrhám, hráč Slovenska: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Belgicko na nás vyrukovalo so silnou a tvrdou obranou, na čo sme neboli pripravení. My sme nehrali našu defenzívu, súper premenil priveľa striel. Prišiel kolaps a je z toho takýto konečný výsledok."

Tabuľka A-skupiny

Nachádzate sa tu: