Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Basketbal: Prehra USA s Portorikom šokom, koniec 24-zápasovej série

TASR|16. aug 2004 o 11:27

Atény 16. augusta (TASR) - Americký mužský basketbal vstúpil do olympijského diania v Aténach krutým devätnásťbodovým debaklom od Portorika, ktorý znamenal ...

Atény 16. augusta (TASR) - Americký mužský basketbal vstúpil do olympijského diania v Aténach krutým devätnásťbodovým debaklom od Portorika, ktorý znamenal vôbec prvú porážka "Dream Teamu" od chvíle, kedy na hrách reprezentujú zámorskú veľmoc profesionáli zo zámorskej NBA.

Prvá prehra od soulského semifinále v roku 1988 bola oproti 109 víťazstvám zároveň len treťou americkou v olympijskej histórii. Pred Portorikom našiel na Američanov recept na OH len tím niekdajšieho Sovietskeho zväzu v rokoch 1972 a 1988.

Pokorenie výberu USA na hrách po 24 unikátnych zápasoch, a zvlášť s Portorikom, bola pre zámorské médiá doslova šokom. Úplne bez seba ale novinári neboli, pretože už na posledných hrách sa neporaziteľnosť ich hviezdami nabitého tímu otriasala. V semifinále vtedy Litovci mohli strhnúť výhru na svoju stranu, ale ich strela v poslednej sekunde riadneho hracieho času vypadla nešťastne z obruče. Ďalším varovným signálom bolo až šieste miesto USA na domácom svetovom šampionáte v roku 2002 v Indianapolise, kde hráči z NBA vôbec po prvý raz prehrali, a hneď trikrát. Tento rok v olympijskej príprave tím, ktorý po ospravedlnení veľkých mien tvoria prevažne reprezentanti nastupujúcej generácie, inkasoval debakel od Talianska a len tesne zdolal Nemecko.

"Neviem prečo... Takmer sme sa nedostali k streľbe, úplne sme sa zakopali, a to tak, že sme neboli ničoho schopní," márne hľadal po zápase slová miamský rozohrávač Dwayne Wade. "Vleteli na nás a chceli vyhrať viac ako my. Neviem prečo," klopil oči Wade.

Tím šampiónov z predchádzajúcich troch olympiád nemal proti Portoriku šancu, viedol len krátko v úvode a potom až do prestávky jeho manko narastalo až na hrozivých 22 bodov. Tréner Larry Brown neskrýval sklamanie zo slabého tímového výkonu. "Súper hral omnoho tvrdšie a omnoho lepšie než my. Fakt neviem, čo si z tohto zápasu vziať. Je to ale príležitosť ako sa zomknúť a vytvoriť skutočný tím. Mám obavy, ako to zvládneme, či sme toho schopní," povedal Brown.

"Takýto výsledok je fackou, ale musíme to hodiť za hlavu a nájsť chyby, ak teda chceme bojovať o zlato," pritakala i jedna z opôr USA Allen Iverson. "Je to sklamanie, ale nie koniec sveta. Poučíme sa," odkázal ďalším súperom obávaný kanonier, ktorý sa rovnako ako jeho hviezdny kolega Tim Duncan zmohol proti Portoriku "len" na 15 bodov.

Na druhú stranu líder súpera Carlos Arroyo, ako hráč Utahu jediný zástupca portorického výberu v NBA, po výkone korunovanom 24 bodmi a nápaditými akciami nenachádzal slová. "Niet pochýb, že som odohral jeden zo svojich najlepších zápasov v kariére. Ale to víťazstvo bolo zďaleka tým najemotívnejším okamihom, aký som kedy zažil," pochvaľoval si Arroyo.

Súvisiace články