Zatkli ju za protesty, v cele dostala blchy aj covid. Kedysi hrala za Košice

Jelena Levčenková - archívna fotografia. (Autor: TASR)
Sportnet|24. nov 2020 o 11:45

Nesúhlasila so situáciou v Bielorusku.

MINSK. Bieloruská ženská basketbalová hviezda Jelena Levčenková má za sebou mimoriadne náročné obdobie.

Tridsaťsedemročná pivotka, ktorá časť kariéry strávil aj v slovenskom tíme Good Angels Košice, totiž vo vlasti strávila niekoľko dní za mrežami.

Zapojila sa totiž do protestov proti autoritárskemu režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Za podporu opozície ju polícia zatkla v septembri na letisku, keď sa chystala odcestovať do Grécka. Tam mala absolvovať liečbu zranenia.

"Prišli za mnou dvaja dôstojníci a zadržali ma. Súd mi potom expresne vymeral pätnásťdňový trest odňatia slobody," povedala podľa agentúry AP Levčenková.

Nemohla sa ticho prizerať

Z jej tvrdení však vyplýva, že pobyt za mrežami neľutuje a verí, že konala správne.

"Nemohla som byť ticho a ignorovať či prehliadať to, čo sa v mojej krajine deje. Podporila som občanov Bieloruska a postavila sa za nich, pretože som videla, že voľby prebehli," reagovala basketbalistka v online rozhovore prostredníctvom platformy Zoom.

"Počas ostatných mesiacov skončilo vo väzení mnoho ľudí, väčšina z nich za účasť na demonštráciách," doplnila.

Levčenková v minulosti strávila štyri sezóny v zámorskej WNBA. Priznala, že aj podpora z USA jej pomáhala prekonať ťažké chvíle.

"Je to krajina slobody a inšpirovala mňa, aj ďalších športovcov. My sa nachádzame pod diktátorom, do problémov sa môžeme dostať aj za príspevky na instagrame. V USA som sa naučila mať názor a nebyť ticho, keď ľudia trpia."

Po protestoch upratovali námestia

Protesty v Bielorusku trvajú od 9. augusta, kedy sa Alexander Lukašenko vyhlásil za víťaza prezidentských volieb so ziskom 80 percent hlasov. Európska únia aj USA voľby označili za neférové a na viacerých predstaviteľov Bieloruska uvalili sankcie.

Počas prvých dní protestov potláčali bezpečnostné zložky zhromaždenia silou, polícia zatýkala tisíce účastníkov pochodov. Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994.

Levčenková v rozhovore informovala, že protesty boli pokojné. Účastníci dokonca mali po sebe upratovať verejné priestranstvá.

"Chceli sme len, aby nás bolo počuť," povedala.

Katastrofálne podmienky za mrežami

Podrobne tiež opísala svoje zatknutie na letisku koncom septembra.

"Nedostala som sa ani k check-inu. Práve som si tašky nechávala obaliť plastom, keď ku mne pristúpili dvaja policajti. Pozdravili ma a povedali, že ma musia zatknúť za účasť na protestoch," prezradila dvojnásobná olympionička.

To, že napokon skončila za mrežami, ju napokon veľmi neprekvapilo. Šokovali ju však podmienky vo väzení.

"Vedela som, že tam nebudú podmienky ako v dovolenkovom rezorte, ale podmienky boli strašné. Počas prvej noci sme mali matrace, vodu aj splachovací záchod. Od druhého dňa sa však všetko začalo meniť.

Po prebudení nám vzali matrace, vypli teplú vodu a toaleta prestala fungovať. Spánok bol mimoriadne náročný, pretože posteľ pozostávala len s oceľového rámu. Namiesto matracov sme používali staré noviny či kusy oblečenia," opisovala.

Vo väzení sa nakazila

Prezradila tiež, že sprcha v týchto podmienkach bola neznámy pojem, na vzduch sa dostala len zriedka a dokonca dostala blchy. V čase pandémie koronavírusu tam zároveň neboli žiadne opatrenia ako dodržiavanie rozostupov či používanie prekrytia tváre.

Po pätnástich dňoch vo väzení sa síce dostala na slobodu, vzápätí ju však opäť zatkli. Opäť ju obvinili z účasti na protestoch, tentokrát však dostala len pokutu a prepustili ju. Dostala tiež povolenie odcestovať do Grécka.

Po prepustení sa však necítila najlepšie. Aj keď prvý test na koronavírus mala negatívny, po čase sa nechala otestovať opäť a potvrdili jej ochorenie Covid-19.

"Šla som do kúpeľne a ovoniavala všetky možné krémy, aby som sa uistila, že som prišla o čuch. Mala som pravdu, no nespanikárila som. Bolo to však poriadne divné.

Teraz už nemám horúčky, ale chuť sa mi vracia len veľmi pomaly a nos mám stále upchatý. Našťastie však už môžem dýchať bez problémov," uzavrela športovkyňa.

Nachádzate sa tu: