Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Bartalský si nevie vynachváliť americké podmienky

Sportnet|Publikované 11. aug 2008 o 22:00

Svoj talent potvrdzuje vodný lyžiar za člnom Martin Bartalský už roky. Majster Slovenska sa presadzuje aj za našimi hranicami. Po roku pôsobenia v

zámorí, kde jazdí sa univerzitu v Louisane, sa posúva stále vpred. Potvrdil to aj pred pár dňami na majstrovstvách Rakúska, kde vylepšoval slovenské rekordy v skokoch aj v slalome.

KOŠICE. Odchovanec vodného lyžovania v Spišskej Novej Vsi Martin Bartalský sa pred rokom rozhodol vsadiť na americkú cestu. V USA má za sebou prvý ročník štúdia na univerzite v Lousiane, kde sa súčasne venuje lyžovaniu za člnom. A za uplynulé mesiace sa na devätnásťročného mladíka nalepilo dosť. Potvrdil to i na majstrovstvách Rakúska. S domácimi síce nemohol, súťažiť o cenné kovy, no využil možnosť štartovať a pretavil ju na zlepšenie svojich a teda aj slovenských rekordov. "V skoku má nový rekord hodnotu 61,8 metra a v slalome som prešiel na lane s dĺžkou 10,75 metra 3 bóje," pochválil sa pretekár Spišskej Novej Vsi.

Na ME o kovy

Pred budúcotýždňovými majstrovstvami Európy do 21 rokov teda aj svojim súperom vyslal jasný signál o rastúcej forme. "Chcel by som atakovať medailové pozície," netají Martin ambície. Koniec koncov na európskom šampionáte tejto vekovej kategórie už skončil dvakrát štvrtý a na majstrovstvách sveta do 21 rokov bol štvrtý a piaty. Štvrté miesta ho doprevádzajú často, aj na majstrovstvách spojených štátov bol medzi jednotlivcami dvakrát zemiakový.

Trénuje so svetovou špičkou

Na podmienky aké našiel za veľkou mlákou nedá dopustiť. Zástupcovia z univerzity v Louisiane si ho vyhliadli a tak má možnosť pripravovať sa s najlepšími lyžiarmi sveta. "Naša univerzita je najlepšou v Amerike, takže mám možnosť denne trénovať s absolútnou svetovou špičkou. Je to pre mňa česť. Univerzita si ma vyhliadla v čase, keď som uvažoval nad pôsobením v USA. Ponúkla mi možnosť študovať, trénovať, dostal som štipendium. Všetko tak mám zadarmo. Pritom vodné lyžovanie za člnom je nákladný šport," podotýka.

Má sa od koho učiť

Tvrdí, že ak by ostal doma, bola by to bieda. Veď si musí zaplatiť čln, benzín, výstroj a o toto je v Amerike postarané. Nehovoriac o klíme, tá v Lousiane sa nedá porovnať s tou našou. "Trénovať sa dá nielen v lete, ako tu, ale až 11 mesiacov v roku. V zime som mal len trojtýždňovú prestávku. Jednoducho sa to nedá porovnať. Pripravujem sa v špičkových podmienkach a s tými najlepšími. Mám sa teda od koho učiť," pochvaľuje si slovenský talent.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.