Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Banani z Tongy bude sánkovať v Soči

Bruno Banani. (Autor: SITA/AP)
SITA|25. dec 2013 o 10:39

Sánkovanie má ďalší zaujímavý príbeh pripomínajúci jamajský bobový tím.

WELLINGTON. Bruno Banani bude prvým zimným olympionikom z pacifickej Tongy. Medzinárodná sánkarská federácia v utorok potvrdila, že Banani sa môže zúčastniť na zimných olympijských hrách v Soči 2014.

Jeho úspech pripomenul slávny jamajský bobový tím, o ktorom dokonca vznikol úspešný film. Tonga je známa predovšetkým slnkom a bielymi pieskovými plážami, zimné športy na tomto súostroví nemajú žiadnu tradíciu. Priemerná ročná teplota na Tonge je 23 až 28 °C. Národným športom na súostroví je ragby.

Banani sa nominoval na ZOH 2014 na pretekoch Svetového pohára v Park City, kde obsadil 28. miesto.

K sánkovaniu sa dostal 25-ročný športovec len náhodou. V roku 2008, keď študoval informačné technológia a volal sa Fuahea Semi, ho marketingová spoločnosť presvedčila, aby si zmenil meno podľa nemeckého výrobcu spodnej bielizne a ako reklamná tvár vyskúšal sánkovanie.

Po tréningu v Nemecku začal Banani chodiť na preteky. Postupne mu aj v športovom svete uznali meno ako oficiálne.

Banani začal potom snívať olympijský sen a ten by sa mu mal naplniť v Soči. "Bruno je vyslancom kráľovstva Tonga. Tvrdo pracoval, aby bol akceptovaný ako člen medzinárodnej sánkarskej rodiny," vyhlásil v stanovisku národného olympijského výboru Tongy Bananiho manažér Mathias Ihle.

Súvisiace články