Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Baku nastavilo latku vysoko, európske hry majú význam

V Baku boli do programu zaradené aj neolympijské športy. Napríklad basketbal 3x3. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 28. jún 2015 o 06:32

František Chmelár je presvedčený, že projekt EH bude pokračovať.

BAKU. Premiérové európske hry v Baku nastavili latku pre ďalších organizátorov veľmi vysoko a ukázali, že podujatie má svoj význam a miesto v športovom kalendári.

Azerbajdžan pripravil podujatie na úrovni olympijských hier. V Baku sa predstavilo približne 6000 športovcov z 50 krajín.

"Pred I. európskymi hrami som si myslel, že majú význam. Myslím si to stále. Som preto presvedčený, že budú aj II. európske hry. Nechceme však mať megapodujatie konkurenčné olympijským hrám. Tie nechajme ako vrchol snaženia všetkých športovcov. Toto má byť kontinentálne podujatie, ktoré má podporiť prípravy športovcov na olympijské hry. Európske hry majú miesto v štruktúre veľkých podujatí," myslí si prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

Európske hry sú výbornou školou pre mnohých pretekárov. Mnohí vrátane väčšiny slovenských účastníkov mali jedinú možnosť zažiť atmosféru multišportového podujatia.

Olympijské hry vzhľadom na náročnosť kvalifikačných kritérií budú pre mnohých nedosiahnuteľným cieľom. V Baku sa rozdeľovalo 253 medailových kompletov v dvadsiatich športoch. Boli medzi nimi aj niektoré neolympijské.

V budúcnosti sa bude diskutovať o programe i počte jednotlivých športových disciplín.

"Program by mal byť flexibilnejší ako olympijský. Nemusí byť tak rozsiahly, limity si určuje organizátor. Môžu prísť aj nové športy, niektoré v budúcnosti nemusia byť súčasťou EH. Veľa záleží aj od postoja európskych federácií. Atletika už bude mať na budúcich hrách klasickú podobu, s plávaním sa vedie ešte diskusia," skonštatoval prezident SOV František Chmelár, ktorý je aj členom exekutívy Európskych olympijských výborov.

Európske hry môžu byť v budúcnosti aj kontinentálnymi šampionátmi či kvalifikačnými súťažami na olympijské hry.

Zatiaľ nie je známe dejisko II. európskych hier v roku 2019. Po odstúpení Holandska sa však momentálne hľadá nový kandidát, neoficiálne prejavilo záujem viacero miest.

"Nebolo by teraz vhodné vyjsť s konkrétnymi menami. V septembri zasadne v Tirane exekutíva a rozhodne, kto dostane dôveru. Zatiaľ sa rokuje na úrovni národných olympijských výborov, vlád a parlamentov," dodal František Chmelár.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.