Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Bajčičák vyráža do olympijskej sezóny

Sportnet|Publikované 19. nov 2005 o 00:00

BEITOSTOELEN, BRATISLAVA - Hoci nový ročník Svetového pohára v klasickom lyžovaní odštartoval už minulý mesiac pretekmi v šprinte v uliciach nemeckého Düsseldorfu (bez slovenskej účasti), sezóna s olympijským vrcholom v Turíne 2006 sa naplno rozbehne ...

Martin Bajčičák je hlavným želiezkom slovenského bežeckého lyžovania v olympijskej sezóne, ktorá naplno odštartuje dnešnými pretekmi Svetového pohára v Nórsku. FOTO SME - ONDREJ GAJDOŠ

BEITOSTOELEN, BRATISLAVA - Hoci nový ročník Svetového pohára v klasickom lyžovaní odštartoval už minulý mesiac pretekmi v šprinte v uliciach nemeckého Düsseldorfu (bez slovenskej účasti), sezóna s olympijským vrcholom v Turíne 2006 sa naplno rozbehne až tento víkend v nórskom Beitostoelene. Ženy odštartujú o 10.30 h na 10 km klasickou technikou a o 12.30 h vyrazia na 15 km klasickou technikou muži.

"Snehu nie je veľa, ale organizátori ho navozili z okolitých hôr, vyrobili aj umelý sneh. Okruh dlhý 3300 metrov je pripravený," povedal v telefonickom rozhovore z Nórska tréner našej mužskej reprezentácie Ivan Hudáč. Včera ráno namerali v dejisku SP mínus 8 st. Celzia, napoludnie bolo okolo nuly.

Dnes pošle Hudáč do pretekov trojicu Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Michal Malák, s ktorou sa v uplynulých dvoch týždňoch pripravoval pri polárnom kruhu vo fínskom Muoniu. "Meteorológovia predpovedajú na čas pretekov mínus tri stupne i drobné sneženie. Naši chlapci sa cítia v dobrej forme, chceme bodovať. Prvé preteky ukážu, kto sa ako prichystal na olympijskú sezónu," vravel tréner.

Najväčšie nádeje vkladá do 29-ročného Bajčičáka, ktorý v minulej zime prerazil do absolútnej svetovej špičky a vyhral aj beh Svetového pohára na 15 km voľnou technikou v Reit im Winkl a na majstrovstvách sveta v Obersdorfe ho v skiatlone (15 km klasicky + 15 km voľne) len polsekundy delilo od medaily.

V príprave pred sezónou dosahovali výborné výsledky bežci na lyžiach z Nemecka, v Nórsku budú silní domáci pretekári a taktiež Švédi, Rusi, Taliani, Česi.

Z Beitostoelenu, ktorý leží asi 150 km severozápadne od Osla, sa malá slovenská výprava presunie na druhý deň po pretekoch do Fínska. V nedeľňajších štafetách bude Slovensko chýbať.

V Kuusame na budúci týždeň pobežia muži 15 km klasicky aj 15 km voľne. Po príprave v Muoniu pocestujú do Kuusama aj naše bežkyne na lyžiach (Alena Procházková, Lenka Plchová, Magdaléna Števicová, Daniela Kotschová), ale len slovenská jednotka Procházková bude štartovať na 10 km klasicky a potom na 10 km voľne. V Beitostoelene Procházková nepobeží.

Program pretekov SP v Beitostoelene

Dnes 10.30 - 10 km klasickou

technikou, ženy

12.30 - 15 km klasickou

technikou, muži

Zajtra: 10.30 - štafeta na 4x5 km, ženy

12.30 - štafeta na 4x10 km, muži

Súvisiace články