Bajčičák víťazom 38. ročníka Bielej Stopy

TASR|29. jan 2011 o 14:46

Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák a česká vytrvalkyňa Klára Moravcová sa stali víťazmi sobotňajšej najdlhšej časti 38. ročníka medzinárodných pretekov v behu na lyžiach Biela Stopa.

SKALKA.

V cieli behu na 42 km voľnou technikou dosiahol víťaz mužskej kategórie čas 1:50:06,1 h. Obhajkyni minuloročného prvenstva namerali rozhodcovia na Skalke 2:10:05,3.

Bajčičák bol po dramatickom finiši s českým reprezentantom Radekom Šretrom (1:50,17,1) so svojim tohtoročným štartom na Bielej Stope spokojný. "Aj keď miestami bolo snehu menej, trate boli veľmi dobre pripravené a tá dĺžka mi v rámci ďalšej prípravy na majstrovstvá sveta vyhovovala," uviedol víťaz. S kvalitnou previerkou výkonnosti bol spokojný tiež ďalší slovenský reprezentant Ivan Bátory (1:50:33,0), ktorý ocenil v cieli kvalitný profil trate. Tentoraz však ani on nestačil na Čecha Šretra, ktorý skončil v Kremnických vrchoch podobne ako minulý rok na 2. priečke.

Na kratšej 25-kilometrovej trati sa z víťazstva tešil Ukrajinec v službách ŠKP Štrbské Pleso Artur Gergárt (1:14:35,0), najlepší so Slovákov skončil Ján Holiga z ŠKP Martin. Medzi ženami na kratšej trati obhájila minuloročné prvenstvo biatlonová špecialistka Jana Gereková z Dukly Banská Bystrica (1:25:24,7), ktorá podujatie využila k príprave na blížiaci sa IBU-Cup v Osrblí.

V príjemnej slnečnej kulise na premrznutom snehu štartovalo celkovo na oboch tratiach vyše 700 súťažiacich z 12 krajín. Výsledky z dlhšej trate sa započítajú aj do seriálu majstrovstiev Európy diaľkových behov. Podujatie pokračuje v nedeľu súťažami na 42km a 25km klasickou technikou so štartom na Skalke o 10.30 h.

Z výsledkov:

42 km muži: 1. Martin Bajčičák (ŠKP Štr. Pleso) 1:50:06,1, 2. Radek Šretr (Česko) 1:5017,2, 3. Ivan Bátory (ŠKP Štr. Pleso) 1:50:33,0, 4. Niko Nättinen (Fínsko) 154:03,0, 5. Baptiste Cazaux (Francúzsko) 1:54:11,9, 6. Pavol Hurajt (Dukla B.Bystrica) 1:56:05,9

42 km ženy: 1. Klára Moravcová 2:10:05,3, 2. Kamila Borutová (obe Česko) 2:20:53,9, 3. Florence Marguet (Francúzsko) 2:22:14, 4. Stanislava Fajtová (Vázka Bratislava) 2:52:08,0

25 km muži: Artur Gegart (Ukrajina) 114:35,0, 2. Martin Mikuš (Česko) 1:16:56,8, 3. Ján Holiga (ŠKP Martin) 1:18:37,2

25 km ženy: 1. Jana Gereková (Dukla B.Bystrica) 1:25.24,7, 2. Eva Segecová (LK Detv. Huta) 1:30:48:2, 3. Daniela Kotschová (Tatry) 1:49:16,6