Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Bajčičák v boji o prvú mužskú medailu XIX. zimnej olympiády

TASR|Publikované 8. feb 2002 o 12:14

Salt Lake City 8. februára (TASR) - Už v prvý súťažný deň XIX. zimnej olympiády v Salt Lake City zasiahne do boja o prvú medailu udelenú v mužských ...

Salt Lake City 8. februára (TASR) - Už v prvý súťažný deň XIX. zimnej olympiády v Salt Lake City zasiahne do boja o prvú medailu udelenú v mužských pretekoch aj slovenský bežec na lyžiach Martin Bajčičák, ktorý vlani v januári dosiahol práve v tamojšom areáli Soldier Hollow dva sľubné výsledky vo Svetovom pohári.

Na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom, ktorá ho čaká aj v sobotu (17.00 SEČ) obsadil 16. miesto a svoju záľubu v sedemapolkilometrovom okruhu v otvorenej bezveternej dolinke potvrdil aj na polovičnej trati, keď v pätnástke klasicky vytvoril svoj osobný rekord v SP ziskom 36 bodov za 7. priečku. "Pomerné náročné a dlhé stúpania by mohli Martinovi vyhovovať. Trať je vynikajúco pripravená, tvrdá, široká. Má však snežiť, takže pred pretekmi sa môže všeličo zmeniť," upozornil vedúci lyžiarskej časti slovenskej výpravy Peter Kostík. Vedúci behov René Pretzelmayer ho doplnil slovami: "Predovšetkým bude dôležité z akého miesta a z ktorého radu bude Martin štartovať. Hromadný rozbeh by sa mal zaobísť bez kolízií, lebo štartovisko je pomerne široké. V posledných dňoch sme sa rozhodli pre ľahšie tréningy spojené s testami lyží."

Na prvé mužské zlato na základe výsledkov z aktuálneho SP najväčším právom "poškuľuje" švédsky fenomén bielej stopy Per Elofsson, vlani však v Soldier Hollow chýbal a areál bol teraz pre neho novým. Vysoké ambície má i biatlonovo-bežkársky "obojživelník" z Nórska Ole Einar Björndalen, či Nemec so španielskym pasom Johann Mühlegg, ktorý tu práve v januári 2001 triumfoval. "Všetko záleží od toho, kto sa rozhodne štartovať v tejto disciplíne. Jediným, kto už pred príchodom do dejiska hier vyhlasoval, že absolvuje všetky disciplíny je Nór Thomas Alsgaard. My budeme radi, ak sa Martinovi podarí výraznejšie presadiť v prvej dvadsiatke, v porovnaní s SP je tu aj menšia konkurencia zo strany severských bežcov, lebo z jednej krajiny môžu štartovať iba štyria," vysvetlil Pretzelmayer.

V prebiehajúcom ročníku SP bodoval 25-ročný rodák z Dolného Kubína iba raz v korčuliarskej pätnástke v talianskom Brussone, kde dobehol na 16. mieste. Vo svojej olympijskej premiére v Nagane pred štyrmi rokmi uspel individuálne najviac v tridsiatke klasicky s 28. pozíciou.

br pe

Súvisiace články