Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Bajčičák ukončil kariéru, bude reprezentačným trénerom mužov

Martin Bajčičák reprezentoval Slovensko na piatich zimných olympijských hrách. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 1. jún 2015 o 11:00

V kolotoči SP sa od decembra 1995 pohyboval takmer dvadsať rokov a trikrát stál na pódiu pre najlepších.

BRATISLAVA. Dlhoročný slovenský reprezentant v behu na lyžiach a päťnásobný olympionik Martin Bajčičák vo veku 38 rokov definitívne ukončil aktívnu kariéru.

Ďalej bude pôsobiť ako reprezentačný tréner mužov, vrátane tímu do 23 rokov i mladých nádejí športového centra polície, potvrdil pre TASR športový riaditeľ bežeckého úseku SLA Michal Malák.

"Momentálne je v bežeckom lyžovaní správny čas odovzdať skúsenosti mladým. Po tejto sezóne, v ktorej neprišli aspoň také výsledky ako v tej predošlej, kde som dosiahol aspoň jednorazový úspech 14. miestom na ZOH v Soči, som si povedal, že prišiel čas skončiť," uviedol pre spravodajstvo RTVS Bajčičák, ktorý sa predstavil na piatich ZOH a desiatich majstrovstvách sveta. Je aj štvornásobným víťazom slovenskej ankety Lyžiar roka (1996, 2005, 2006, 2007).

Trikrát stál na pódiu

Bajčičák je jediným slovenským mužom v samostatnej ére, ktorý dokázal triumfovať v pretekoch Svetového pohára. Vo februári 2005 v nemeckom Reit im Winkl vyhral preteky na 15 km voľne. V kolotoči SP sa od decembra 1995 pohyboval takmer dvadsať rokov a trikrát stál na pódiu pre najlepších.

Celkovo skončil najvyššie na 16. priečke v sezóne 2004/2005. Na MS štartoval nepretržite od roku 1997 a z jeho desiatich účastí vyčnieva štvrté miesto z Oberstdorfu 2005, keď v skiatlone tesne zaostal za medailovými priečkami.

Rodák z Dolného Kubína bol členom slovenskej výpravy na piatich ZOH, štartoval v Nagane, Salt Lake City, Turíne, Vancouveri i Soči.

Najlepší individuálny výsledok zaznamenal vďaka 8. miestu v skiatlone na ZOH 2006 v Turíne, kde bol ôsmy aj v tímovom šprinte s Ivanom Bátorym. Dvanásty skončil na 50 km klasicky v Salt Lake City 2002 a pred rokom v Soči obsadil na päťdesiatke voľne 14. priečku.

Sezóna mu nevyšla

"Na dlhých tratiach, ak skončím, asi nastane v reprezentácii dlhšia pauza, bohužiaľ," povedal Bajčičák pre TASR po skončení uplynulej sezóny, keď už uvažoval o odchode do športového dôchodku.

"My sme šli finančne i celkovo do sezóny podhodnotene. Síce by sme si zaslúžili, aby sme fungovali v konkurenčne lepšom prostredí, no nestalo sa. Vydržal som, bolo to však viac o nadšení, možno životnom štýle."

Bajčičákovi uplynulá sezóna nevyšla podľa predstáv, viac čakal od štartu na tohtoročných MS vo Falune na prelome februára a marca, ktoré sa ukázali byť jeho rozlúčkou s vrcholnými podujatiami.

"Aj vek treba brať do úvahy, disciplín je pre mňa menej, budúcu zimu je na programe vo sveťáku len jedna päťdesiatka, dva alebo trikrát skiatlon. Na kratších tratiach by to bolo pre mňa ťažšie. Aj preto sa predo mnou reálnejšie vyrysovala bodka za kariérou," dodal Bajčičák, ktorý 12. júna oslávi 39. narodeniny.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.