Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Bajčičák si za polárnym kruhom vybral dobré i zlé lyže

Sportnet|Publikované 19. nov 2006 o 23:00

"Ešte cítim únavu po tvrdej príprave na severe Európy. Mám ďaleko od ideálnej formy. O to viac ma prekvapilo, že v Gällivare som skončil na trinástom mieste," tešil sa po svojej premiére v novom ročníku Svetového pohára slovenský bežec na lyžiach Martin

Bežec na lyžiach Martin Bajčičák vstúpil do novej sezóny 13. miestom v pretekoch SP na 15 km voľnou technikou v Gällivare. FOTO - TASR

Bajčičák. V pretekoch na 15 km voľnou technikou mal za nórskym víťazom Ole Einarom Björndalenom stratu necelú minútu. O Martinovi je známe, že sa pomalšie rozbieha do sezóny. Doteraz mal najlepší výsledok zo zimy 1999/2000, keď skončil v pretekoch na 25. mieste. "Je to veľká vzpruha do sezóny, ktorej vrcholom budú februárové majstrovstvá sveta v Japonsku," vravel do telefónu spoza severného polárneho kruhu 30-ročný bežkár ŠKP Štrbské Pleso.

Bajčičák mal cez víkend šťastie i smolu pri výbere lyží. V sobotu sa išlo na čerstvo napadanom, zmrznutom snehu. Martin siahol po testovaní na lyže, na ktorých vo februári 2005 vyhral preteky Svetového pohára v nemeckom Reit im Winkl, rovnako v pretekoch na 15 km voľnou technikou. Na päťkilometrový okruh vyrazil medzi 97 bežcami so štartovým číslom 74, na šiestom kilometri bol ešte dvadsiaty, no jeho výkon gradoval.

"Trať mi sadla a hoci na nej neboli veľké kopce, aké mám rád, nedalo sa ani na chvíľu oddýchnuť - bolo to ako na motokrose. Lyže išli jedna báseň," spokojne hodnotil Bajčičák. Do hodnotenia Svetového pohára si pripísal 20 bodov. Naprázdno nevyšli ani Ivan Bátory (3 b.) a v pretekoch žien Alena Procházková (5 b.), takže zo štvorice slovenských reprezentantov sa do bodovanej tridsiatky nedostal iba Michal Malák.

Z historického prvenstva 32-ročného nórskeho biatlonistu Björndalena v bežeckých pretekoch Svetového pohára nebol Bajčičák zaskočený. "Ole Einar už viackrát štartoval medzi bežkármi a dva razy skončil vo sveťáku na druhom mieste. Takže, žiadny šok. Je vo výbornej forme a zrejme bude mať ambície štartovať aj na svetovom šampionáte v Sappore," poznamenal slovenský pretekár. Björndalen je päťnásobným olympijským víťazom a šesťnásobným majstrom sveta v biatlone, s puškou na chrbte vyhral doteraz 63 pretekov Svetového pohára.

Včera si Bajčičák v kombinovanej slovensko-českej štafete vyskúšal aj klasický štýl, ale na prvom úseku sa trápil. "Vybral som si zlé lyže. V stúpaniach to ešte bolo v poriadku, ale v zjazdoch som na súperov strácal. Najprv som hromžil, no potom som sa už len smial. Raz za čas sa to stane... Štafeta až tak nemrzí, avšak musím sa poučiť," vysvetľoval Martin, ktorý má so sebou 30 párov lyží. Spomedzi 25 štafiet odovzdával po prvom úseku tretí od konca. Českí pretekári Václav Kupilík, Aleš Razým a slovenský finišman Michal Malák ju posunuli na konečné 19. miesto s viac ako päťminútovou stratou za víťazným Nemeckom.

Dnes sa slovenská výprava presunie z Gällivare o 500 kilometrov juhovýchodne do fínskeho Kuusama, kde v závere týždňa nasleduje ďalší diel Svetového pohára. "Po vydarenom úvode mám zálusk na ďalšie body," doplnil Bajčičák.

ONDREJ GAJDOŠ

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.