Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Bajčičák sa rozhodol štartovať na 15 km klasicky

SITA|Publikované 19. feb 2009 o 15:29

Slovensko bude mať na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci v piatkových pretekoch v behu mužov na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom nakoniec dvojicu reprezentantov.

LIBEREC.

Okrem už dávnejšie avizovaného Ivana Bátoryho sa na poslednú chvíľu rozhodol nastúpiť na štart aj Martin Bajčičák.

"Rozhodol som sa až po štvrtkových pretekoch žien. Tam som totiž videl, ako sa trápi jedna z favoritiek Slovinka Petra Majdičová. Patrila medzi adeptky na medailu, skončila pätnásta. Tak trochu doplatila na to, že to bol prvý štart a sústredila sa len na túto disciplínu. Jednoducho to nezvládla psychicky. Vtedy som si uvedomil, že som v podobnej situácii. Mojou hlavnou disciplínou bude nedeľný skiatlon. Táto pätnástka by mohla byť pre mňa takým búračom stresu a dobrým tréningom,“ vysvetľoval svoje nečakané rozhodnutie Martin Bajčičák.

Pred týždňom v talianskom Valdidentre práve na tejto trati získal prvé body do Svetového pohára v aktuálnej sezóne a paradoxne v jeho menej obľúbenej klasike už dosiahol na vrcholných podujatiach nejeden veľmi dobrý výsledok.

Napriek tomu sa v piatkových pretekoch viac očakáva od Ivana Bátoryho. Pre neho je práve táto disciplína vrcholom. Pred šiestimi rokmi na šampionáte vo Val di Fiemme na 15 km klasicky skončil šiesty, čo je doteraz jeho najlepší výsledok na svetových šampionátoch.

"Bolo by krásne zopakovať to. Špička je však veľmi vyrovnaná. Tam môže vyhrať ktokoľvek z tridsiatich pretekárov. Domáceho Lukáša Bauera budú hnať dopredu diváci, silní budú Nemci, Estónci, severania. Ten okruh je nesmierne široký. Chcel by som sa dostať medzi nich. Neviem, ako to dopadne, ale budem bojovať zo všetkých síl,“ sľuboval skúsený 33-ročný lyžiar. Pre neho sú to už ôsme majstrovstvá sveta v kariére. Ak má z niečoho obavu, tak najmä z počasia.

"Stále sype sneh, trate sú na otvorených lúkach, fúka tam nepríjemný vietor. Musím však povedať, že všetci budeme mať rovnaké podmienky. Azda miernu výhodu budú mať pretekári v strede štartového poľa, ktorým tí prví prejdú stopu a v prípade dobrej konštelácie sa vo svojom poslednom okruhu z troch päťkilometrových môžu vyviezť za niekým z červenej skupiny. Budú to zaujímavé preteky, teším sa na ne,“ dodal Ivan Bátory.

Okrem bežcov bude zo Slovákov v permanencii aj skokan na lyžiach Tomáš Zmoray. Toho čaká podvečer na mostíku HS 100 kvalifikácia na sobotné preteky. "Nemáme veľké oči, pre Tomáša to budú prvé majstrovstvá sveta. Treba si uvedomiť, že na veľkých podujatiach iba začína. Úspechom pre neho bude aspoň jeden postup z kvalifikácie do hlavnej súťaže medzi 50 najlepších. Ak to nevyjde na ´stovke´, bude mať druhý pokus na ´stotridsaťštvorke´. Konkurencia bude obrovská. Verím, že nesklame a odvedie maximum svojich možností a schopností," nechcel konkretizovať ciele svojho zverenca tréner Milan Filipko.

Na skokanských mostíkoch v areáli Ještěd absolvujú v piatok predpoludním svoju majstrovskú premiéru ženy. Slovensko v týchto pretekoch nebude mať zastúpenie.

Piatkový program na MS a profily slovenských reprezentantov, ktorí nastúpia na štart:

  • skoky na lyžiach - súťaž žien na mostíku HS 100 (10.00) - bez účasti SR
  • beh na lyžiach - preteky mužov na 15 km klasickou technikou (13.00) - Ivan Bátory, Martin Bajčičák
  • skoky na lyžiach - kvalifikácia mužov na mostíku HS 100 (17.00) - Tomáš Zmoray

BEH NA LYŽIACH:

Martin Bajčičák (ŠKP Štrbské Pleso), nar. 12. júna 1976,siedmykrát na MS.

Najväčšie úspechy: víťaz pretekov Svetového pohára 12. februára 2005 v nemeckom Reit im Winkl na 15 km voľnou technikou (jediný slovenský víťaz v histórii), dvakrát tretí v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie SP, dvadsaťkrát v desiatke najlepších (16 x vo SP + 4x v Tour de Ski); 4. miesto na MS 2005 v nemeckom Oberstdorfe v skiatlone (historicky najlepší výsledok Slováka na MS), 6. miesto na MS 2007 v japonskom Sappore 2007 na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom, 10. miesto na MS 2005 v nemeckom Oberstdorfe na 15 km voľnou technikou; 8. miesto na ZOH 2006 v Turíne v skiatlone (najlepší výsledok slovenského bežca na lyžiach na ZOH), spolu s Ivanom Bátorym 8. miesto v tímšprinte na tých istých ZOH;

Ivan Bátory (ŠKP Štrbské Pleso), nar. 3. mája 1975, ôsmykrát na MS.

Najväčšie úspechy: 6. miesto na MS 2003 v talianskom Val di Fiemme na 15 km klasickou technikou, 10. miesto na MS 1997 v nórskom Trondheime na 50 km klasickou technikou; 8. miesto spolu s Martinom Bajčičákom na ZOH 2006 v Turíne v tímšprinte; dvadsaťosemkrát v desiatke najlepších v pretekoch SP, najlepším výsledkom 3. miesto - trikrát (dvakrát na 15 km a raz na 10 km vždy klasickou technikou);

SKOKY NA LYŽIACH:

Tomáš Zmoray (ŠK Kartík Banská Bystrica), nar. 26. júla 1989, prvýkrát na MS.

Najväčšie úspechy: víťaz pretekov Kontinentálneho pohára v poľskom Zakopanom 7. februára 2009; 47. miesto v pretekoch SP v talianskom Pragelate v aktuálnej sezóne; 2. miesto v pretekoch FIS Cup-u v rakúskom stredisku Eisenerz v aktuálnej sezóne, 33. miesto na MSJ v Štrbskom Plese 2009;

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.