Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Bajčičák sa cíti ako motorista

Martin Bajčičák (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 10. nov 2009 o 20:38

Slovenský bežkár si na prahu olympijskej sezóny pochvaľuje lyžiarsku novinku. Pretekár ŠKP Štrbské Pleso sa po dvoch rokoch prípravy v slovinskom tíme Ivana Hudáča vrátil do skupiny k trénerovi Petrovi Bartoňovi a pred štartom Svetového pohára naháňa kilo

metre na švédskom snehu.

BRUKSVALLARNA, BRATISLAVA. Najlepší slovenský bežec na lyžiach v ére samostatnosti Martin Bajčičák sa pripravuje už na svoju štvrtú zimnú olympiádu.

Vo februári 2005 vyhral preteky Svetového pohára na 15 km voľnou technikou v Reit im Winkl a na olympiáde v Turíne 2006 dosiahol dva razy ôsme miesto.

Ak bude chcieť v tejto zime svoje najlepšie výsledky prekonať, musí sa riadne pochlapiť.

Tréning aj pod reflektormi

„Príprava na olympijskú sezónu je vydarená, cítim sa výborne. Už aby prišli prvé preteky," povedal rodák z Oravy pre SME do telefónu zo švédskeho horského strediska Bruksvallarna.

„Na severe Európy máme dostatok snehu, vyše štyridsať kilometrov upravených tratí s rôznym profilom a nie je tu príliš chladno. Po minulé roky sme na jeseň jazdili za snehom až za severný polárny kruh do Muonia, teraz sme nemuseli merať takú dlhú cestu."

Včera si Bajčičák v dvoch tréningových fázach odkrútil z objemovej prípravy 20 kilometrov. Posledný dvaapolkilometrový okruh prebehol už v šere pod reflektormi a s lampičkou na hlave. Večer ho čakala masáž, sauna.

Martin Bajčičák sa po dvoch rokoch prípravy so slovinským tímom v skupine slovenského trénera Ivana Hudáča vrátil do reprezentačnej partie Petra Bartoňa. Vo Švédsku sa na sezónu chystajú aj Ivan Bátory, Michal Malák a mladík Peter Mlynár.

Štvorica by vo Vancouvri chcela bežať štafetu, no len ak v úvode Svetového pohára splní v nórskom Beitostölene nominačné kritérium - skončiť v redukovanom poradí do 13. miesta.

Nadchla ho novinka

Už v minulej zime na majstrovstvách sveta v Liberci skúšal Bajčičák novinku od Fischera, lyže na voľnú techniku s otvorom v špičke. Vtedy ich ešte nepoužil. Teraz dostal od firmy viac párov a v príprave si na lyže už zvykol.

„Niekedy cez otvor strieka sneh až po kolená, ale celkovo sú to vydarené lyže. Znamenajú ďalší technický pokrok," pochvaľoval si 33-ročný bežkár.

„Lyže sú ľahšie a vpredu odmäkčené, lepšie kopírujú terén. Jazda je stabilnejšia. Prirovnal by som to k motoristovi, keď dostane nový model auta."

Bajčičák má lyže na voľnú techniku dlhé 187 cm, na preteky klasickým štýlom 202 cm.

Starí zostali, prišli mladí

Zajtra sa slovenská výprava presunie z Bruksvallarny asi päťsto kilometrov na juhozápad do Beitostölenu. Na nórskom snehu si bežci na lyžiach v sobotu v medzinárodnej konkurencii najprv otestujú formu v pretekoch FIS a o týždeň neskoršie na rovnakom mieste už vyrazia do nového ročníka Svetového pohára.

„Vo Švédsku sa s nami pripravovali domáci reprezentanti, ale aj Čech Bauer či Poľka Kowalczyková. Úvodné preteky ukážu, akú má kto formu," poznamenal Bajčičák.

„No rátam, že viacerí bežkári pôjdu v Beitostölene ešte z plného tréningu. Vrchol zimy príde až vo februári 2010 v Kanade."

Medzi favoritov na olympiáde zaradil slovenský lyžiar Švajčiara Colognu, Nórov, Talianov a tiež Bauera. „Starší pretekári ako Estónec Veerpalu, Taliani di Centa, Piller-Cottrer i ďalší zostali a prišli mladí," zahľadel sa Bajčičák do Vancouvru 2010. „Konkurencia už vlani výrazne zhustla."

V stredisku Whistler by chcel bežať 15 km voľne, skiatlon, 50 km klasicky. Otáznik zatiaľ visí nad štafetou a šprintom. „Každý výsledok do desiateho miesta by bol na olympiáde úspechom," doplnil Martin Bajčičák.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.