Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Bajčičák prijal od trénera dve rady

Martin Bajčičák (Autor: TASR)
Sportnet|Publikované 20. feb 2009 o 19:23

Bežkár zo Zákamenného pôvodne nechcel štartovať na MS na 15 km klasicky a desať minút pred štartom nevedel, aké lyže si zoberie - nakoniec skončil desiaty.

LIBEREC. Najlepší slovenský bežec na lyžiach Martin Bajčičák pôvodne nemal na MS v Liberci štart na 15 km klasicky v pláne. Lepšie mu sedí voľná technika a chcel šetriť sily na nedeľňajší skiatlon. Rozhodol sa deň pred pretekmi, dal na radu svojho trénera Ivana Hudáča. A urobil dobre. Desiate miesto je jeho tretím najlepším výsledkom na šampionáte.

Poker s lyžami

„V závere minulého týždňa ma povzbudil nárast formy v pretekoch Svetového pohára v klasickej pätnástke v talianskom Valditrento a po prvom tréningu v Liberci som skonštatoval, že členitá trať je pre mňa ako šitá," vravel 32-ročný bežkár. „A tak sme si s trénerom povedali: Poďme do toho!"

Vo štvrtok sa Bajčičák vracal z tréningu vysmiaty, taliansky servisman Gianluca Marcollini mu pre teplote -3 stupne Celzia pripravil ideálne vosky, v stúpaní lyže krásne išli. Včera predpoludním sa už mračil, lebo teplota sa blížila k nule. Bolo treba zvoliť iné vosky. Desať minút pred štartom bol Bajčičák v strese. Ktoré lyže má zobrať?

„Vezmi si mikrokontaktné," pošepkal tréner Hudáč a Bajčičák bol znova rád, že dal na jeho radu. „Na mikrokontakty sa nedáva nijaký vosk. Bol to risk, čo vyšiel. Na dobrý výsledok treba mať aj šťastie. Všimol som si, že tí, čo si voskovali lyže, sa potom trápili."

Bajčičák sa rozbehol opatrne, po prvom päťkilometrovom okruhu bol až na 30. mieste, ale potom stupňoval tempo. „Od druhého kola som jazdil s Francúzom Vittozom," priblížil vývoj pretekov. „Dobre mi padlo, keď som bol v rýchlych zjazdoch v závetrí - sneh nepríjemne bičoval tvár a ja som si aj takto chránil citlivé oči po operácii. Potiahol ma aj v stúpaniach, na rovnejších úsekoch som bol rýchlejší ja. Vo finiši som sa od neho odpútal a tušil som, že by som mohol skončiť v prvej desiatke."

Veterán Veerpalu je borec

Bajčičák si pár minút užil slávu, keď ako vedúci pretekár so štartovým číslom 15 čakal pred televíznymi kamerami, kto ho prekoná. Rýchlejší bol Američan Freeman a potom ďalších osem bežcov. Vyhral estónsky veterán Andrus Veerpalu.

„Veerpalu je borec, vie sa pripraviť na veľké preteky," s obdivom povedal Bajčičák o 38-ročnom víťazovi. Estónec v obľúbenom klasickom štýle k dvom olympijským zlatým medailám zo Salt Lake City 2002, Turína 2006 a titulu majstra sveta z Lahti 2001 pridal ďalšie prvenstvo. V Liberci obral o zlato domáceho favorita Lukáša Bauera.

Na zajtrajší skiatlon prídu Bajčičáka povzbudiť rodičia zo Zákamenného i priateľka Alena zo Štrbského Plesa.