Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Bajčičák nedostal výnimku

Sportnet|25. okt 2006 o 00:00

Ešte pred dnešnou cestou na sever Európy na záverečné sústredenie pred novou sezónou v bežeckom lyžovaní zastihla doma nepriaznivá informácia nášho reprezentanta Martina Bajčičáka. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zamietla jeho žiadosť o udelenie .

Ešte pred dnešnou cestou na sever Európy na záverečné sústredenie pred novou sezónou v bežeckom lyžovaní zastihla doma nepriaznivá informácia nášho reprezentanta Martina Bajčičáka. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zamietla jeho žiadosť o udelenie výnimky na prekročenie hladiny hemoglobínu, ktorá je u mužov 17,0 gramu na deciliter krvi.

"Nadpriemerne vysokú hodnotu hemoglobímu mám danú geneticky, po vysokohorskej príprave mi pri meraniach pravidelne vyskočí cez sedemnásť. Znamená to, že v budúcnosti musím obmedziť tréningy vo výškach, čo mojej forme neprospeje," ustarostene vravel 30-ročný pretekár ŠKP Š. Pleso. Nechápavo krútil hlavou, že v biatlone je povolená hranica 18,0.

V podobnej situácii ako Bajčičák je napríklad aj olympijská víťazka Evi Sachenbacherová-Stehleová z Nemecka, aj ona dostala z FIS negatívne stanovisko (ženy majú hranicu 16,0). No jej krajan Jens Filbrich výnimku dostal pre preteky v nadmorskej výške cez 1000 m n. m.

Zvýšená hladina červených krviniek môže byť prirodzenou reakciou organizmu, ale tiež sprievodným javom krvného dopingu.

V minulom ročníku namerali Bajčičákovi vyššie hodnoty hemoglobínu pred pretekmi Svetového pohára v Davose. Nešlo o dopingový prípad, avšak nepripustili ho na štart zo "zdravotných dôvodov", musel si zobrať päťdňovú prestávku. V neistote potom cestoval na zimnú olympiádu do Turína. Trápenia sa nezbavil. (on)

Súvisiace články