Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Bajčičák chce stále bodovať

Martin Bajčičák je aj v nadchádzajúcej sezóne najväčšou nádejou slovenského bežeckého lyžovania. (Autor: ČTK)
Sportnet|Publikované 23. nov 2007 o 23:00

Vlaňajšie prvenstvá vo Svetovom pohári obhajujú Angerer a Kuitunenová.

BRATISLAVA, BEITOSTÖLEN. Trojica slovenských reprezentantov Martin Bajčičák (31 r.), Ivan Bátory (32), Michal Malák (27) vstúpi do nového ročníka Svetového pohára v bežeckom lyžovaní dnešnými pretekmi na 15 km voľnou technikou v nórskom Beitostölene. V pretekoch žien na 10 km sa predstavia Alena Procházková (23) s Barborou Blaškovou (19), ktorá bude mať vo svetovej elite premiéru.

Nadchádzajúca sezóna bežkárov nemá žiadny medailový vrchol, najlepší pretekári sa zamerajú na sériu Tour de Ski na prelome rokov a na Svetový pohár.

Chýba jeden do štafety

Októbrovú premiéru v šprinte na brehu Rýna v Düsseldorfe (zvíťazil domáci Wenzl a Ruska Matvejevová) slovenskí bežci na lyžiach vynechali, zameriavajú sa na vytrvalostné preteky.

„V každých pretekoch chcem útočiť na bodované miesta. Hlavným cieľom zimy bude Tour de Ski,“ povedal o svojich predsavzatiach v nadchádzajúcej sezóne Bajčičák. Vo svojej najlepšej sezóne 2004/2005 vyhral preteky Svetového pohára na 15 km voľne v nemeckom Reit­ im Winkl, na MS v Oberstdorfe mu v skiatlone len tesne unikol bronz (4. miesto), má dve 8. miesta z olympiády v Turíne '06 a vlani potvrdil príslušnosť k svetovej špičke 6. miestom na 50 km klasicky na šampionáte v Sappore. Bajčičák sa vrátil k bývalému trénerovi Ivanovi Hudáčovi, pripravoval sa so slovinským tímom.

Aj ďalší tridsiatnik Ivan Bátory si dáva za úlohu bodovať v pretekoch SP, čo znamená skončiť do 30. miesta. Spolu s Michalom Malákom sa na sezónu pripravoval s trénerom Petrom Bartoňom. V tíme však chýba štvrtý bežkár do štafety, keďže Martin Otčenáš prešiel v lete k biatlonistom a talentovaný František Janečko ukončil lyžiarsku kariéru.

Procházková sa blíži k elite

Medzi ženami urobila vlani výrazný posun k svetovej špičke Alena Procházková - vyhrala šprint na MS do 23 rokov, má medaily zo Svetovej zimnej univeziády a s Katarínou Garajovou obsadili v tímovom šprinte na MS v Sappore 7. miesto. Nedávny šprint v Düsseldorfe im však nevyšiel, Procházková dobehla na 39., Garajová až na 53. mieste.

Procházková chce v Beitostölene bodovať, kým pre Blaškovú budú prvé preteky v SP skúškou. Garajová sa po príprave v Muoniu pridá k našej výprave v ďalších pretekoch vo Fínsku.

Vlaňajšie prvenstvo vo Svetovom pohári obhajujú Nemec Angerer a Fínka Kuitunenová. Ďalšie preteky v bežeckom lyžovaní uvidia o týždeň vo fínskom Kuusame, kde sa začne sezóna v SP aj pre skoky a severskú kombináciu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.