Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Bajčičák, Bátory a Malák odložili sezónnu premiéru

SITA|6. nov 2006 o 16:37

Agentúra SITA vydá vo svojom pondelkovom audioservise zvukové správy s hlasom slovenského reprezentanta v behu na lyžiach Martina Bajčičáka, ktoré budú k dispozícii na webovej stránke http://audio.sita.

sk/


RAJAMAA 6. novembra (SITA) - Trio slovenských reprezentantov v behu na lyžiach Martin Bajčičák, Ivan Bátory a Michal Malák malo počas uplynulého víkendu absolvovať svoju tohtosezónnu súťažnú premiéru, keď mali vo fínskom stredisku Muonio absolvovať preteky kategórie FIS. Nakoniec si štart na nich rozmysleli a pokračujú v príprave.

"Zvážili sme s trénerom, že ešte je príliš skoro začínať s pretekárskou sezónou. Ešte sme neboli dostatočne pripravení. Teraz začíname s blokom intenzívnej prípravy, kde by sme sa mali tým správnym spôsobom naštartovať," vysvetlil Martin Bajčičák.

Spolu s dvojicou svojich kolegov, trénerom Petrom Bartoňom, technikmi Dušanom Otčenášom a Petrom Dičom a fyzioterapeutkou Katarínou Šoltésovou sú už dva týždne za polárnym kruhom, bývajú vo švédskej Rajamae a trénujú v necelých 20 km vzdialenom fínskom Muoniu.

"Tie prvé dva týždne boli celkom v pohode. Teraz však už cítim, že to začína byť také monotónne. Prvý týždeň sme denne absolvovali päťdesiat až sedemdesiat kilometrov. Robili sme totiž záverečný vytrvalostný blok prípravy. Teraz už objem ide dole a naopak, stúpa intenzita tréningov. Je to veľmi náročné, ale práve to by nás malo naštartovať a svojím spôsobom aj ´rozbiť´ tú vytrvalostnú únavu a zrýchliť nohy," pokračoval 30-ročný rodák z oravského Zakamenného.

Na severe našli Slováci vynikajúce podmienky a trénujú v spoločnosti absolútnej svetovej špičky. Dokonca aj počasie im vychádza nad očakávanie. "V porovnaní s minulým týždňom, keď teploty klesali až na mínus dvadsaťpäť stupňov, teraz je príjemných mínus osem a sneží. To už sú prijateľné podmienky a ja verím, že miestni technici budú môcť pripraviť ďalšie bežecké okruhy, ktoré budú profilovo náročnejšie," narážal na to, že doteraz mali k dispozícii "iba" štvorkilometrový a údajne málo členitý okruh.

Úvodné preteky Svetového pohára by mali absolvovať 18. novembra vo švédskom Gällivare, kde je na programe 15 km voľnou technikou. Dovtedy však chcú absolvovať úvodné preteky sezóny. "Premiéru absolvujeme koncom tohto týždňa, keď je tu v Muoniu na programe klasická pätnástka kategórie FIS. Ostrý štart sa tiež už blíži, ostáva nám posledných pár dní. Teším sa na to, že konečne budeme zase pretekať, pretože vypadneme z tej monotónnosti prípravy a trochu si aj zmeníme režim v týchto kratučkých polárnych dňoch a nekonečne dlhých nociach," uzavrel Martin Bajčičák.


Súvisiace články