Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Baghdatis vyvolal nevôľu protitureckým videom

SITA|Publikované 18. jan 2008 o 11:52

MELBOURNE 18. januára (SITA, AP) - Marcos Baghdatis vyvolal búrku nevôle u obyvateľov tureckej komunity v austrálskom Melbourne. Skvelý cyperský tenista, ktorý si vo štvrtok v nádhernom súboji s Rusom ...

MELBOURNE 18. januára (SITA, AP) - Marcos Baghdatis vyvolal búrku nevôle u obyvateľov tureckej komunity v austrálskom Melbourne. Skvelý cyperský tenista, ktorý si vo štvrtok v nádhernom súboji s Rusom Maratom Safinom vybojoval postup do 3. kola Australian Open, sa objavil v hlavných správach austrálskych televízií ako pokrikuje protiturecké heslá. Baghdatisa zachytáva video stiahnuté z internetovej stránky youtube.com na barbecue s kamarátmi a zapálenou svetlicou v ruke skandujúc: "Turci preč!" Medzi účastníkmi protitureckej akcie je aj jeden z členov Hellas Fan Club, ktorý nechýbal pri nedávnom incidente v hľadisku Arény Margaret Courtovej počas duelu 1. kola medzi Grékom Economidisom a Čiľanom Gonzálezom.

Baghdatis po zhliadnutí videa v oficiálnom vyhlásení skonštatoval: "Toto video pochádza z roku 2007 a vyjadrujem v ňom podporu svojej krajine protestom voči situácii na Cypre a existencii Severocyperskej tureckej republiky, ktorá nie je uznaná ani Organizáciou spojených národov. Teraz sa však chcem naplno koncentrovať iba na Australian Open a prosím všetkých, aby to rešpektovali." Podľa austrálskych médií sa 21-ročný Cyperčan odmietol ospravedlniť za svoje slová na videu, čo poriadne nahnevalo austrálskych Turkov. Ostrov s bohatou históriou je od roku 1975, keď turecký sever vyhlásil po vojenskej invázii samostatnosť, rozdelený na dve časti. Štát cyperských Turkov však uznalo iba Turecko, bezpečnostná rada Organizácie spojených národov v rezolúcii z 18. novembra 1983 vyhlásila tento akt za protiprávny a vyzvala na jeho zrušenie.

"Dostal som veľa ohlasov od členov nášho združenia, ktorí sa cítia byť dotknutí rasistickým atakom zo strany svetového športovca, ktorý možno považovať za hanobenie rasy. Je to provokácia, mal by sa ospravedlniť," uviedol Hakki Suleyman, prezident kultúrno-spoločenskej asociácie, ktorá združuje cyperských Turkov žijúcich v Austrálii. Suleyman sa zastrája, že sa bude angažovať za vyhostenie Baghdatisa z Austrálie a v tomto smere bude apelovať na funkcionárov Tennis Austrália, ako aj vládu štátu Victoria. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) a Tennis Australia sa k médiami vyvolanej kauze zatiaľ odmietajú vyjadriť.


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.