Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Babka tasí zbraň a mieri do Atén

Sportnet|9. aug 2004 o 00:00

Svojho najstaršieho olympionika za posledných 28 rokov vysielajú do Atén Austrálčania. Je ním babička pištoľníčka. Annette Woodwardová má 56 rokov. Kým jej rovesníci pozvoľna spomaľujú a myslia na zaslúžený odpočinok, Annette sa pripravuje na olympijské

hry. S prstom na kohútiku mieri na zlatú medailu. "Je to dôkaz toho, čo dokáže sebadôvera. Najmä kvôli veku som myslela, že sa do tímu nedostanem. Som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo," hovorí Woodwardová. Austrálčanka sa v Aténach predstaví v disciplíne športová pištoľ na 25 metrov.

Úžasné je, že sa starej dáme podarilo do olympijského výberu prebojovať i napriek štvorročnej pauze v aktívnom športe. Starším Austrálčanom ako Woodwardová bol na hrách iba Bill Roycroft. V drezúre z Montrealu 1976 si odviezol bronz. Mal vtedy neuveriteľných 61 rokov.

Matka šiestich detí, dnes už babička, nikdy nejavila záujem o zbrane. Až na hrách v roku 1984 v Los Angeles ju zaujala Patricia Denchová. V športovej streľbe získala bronz ako 52-ročná. Inšpirovaná svojou krajankou sa Woodwardová zamilovala do olympijského sna. Neúspešne sa najskôr pokúšala preraziť v lukostreľbe. Nedarilo sa jej, preto zašla do streleckého oddielu, či by si nemohla vyskúšať, ako jej to pôjde.

Prvý výstrel

"Ako mnoho ďalších ľudí, mala som veľký strach zo zbraní. Zdalo sa mi, že patria do rúk iba policajtom a zločincom," tvrdí. "Ale hneď na prvý pokus som trafila terč a potom to už išlo ako po masle," spomína. Veľmi rýchlo sa zdokonaľovala. Vďaka nadaniu a zapáleniu začala dobiehať zameškané. Naplno sa športu venovala až začiatkom 90. rokov, keď jej posledné dieťa začalo chodiť do školy.

Už na Hrách Commonwealthu v roku 1994 v Kanade vyhrala dve zlaté medaily. O dva roky už súťažila na olympiáde v Atlante, obsadila dvadsiate miesto. V roku 1998 ju na Hrách Commonwealthu opäť nikto nezdolal. Získala tretie prvenstvo. Hneď po tomto triumfe však oznámila koniec športovej kariéry. Jej manžel v tom čase bojoval s nádorom, o rok neskôr zápas prehral.

"Po tom, čo som stratila manžela, už nedokážem súťažiť. Neviem sa sústrediť. Nemôžem sa postaviť na štart bez toho, aby som na neho nemyslela," hovorila o streľbe v ťažkých chvíľach.

Ukradnuté medaily

Krátko po smrti manžela sa dom Woodwardovcov stal cieľom zlodejov. Okrem cenností si lupiči odniesli i Annettine medaily. Ulúpené cenné kovy získané na streleckých podujatiach sa neskôr našli v odpadkovom koši.

So svojou bolesťou po smrti manžela sa Woodwardová chcela vyrovnať prácou. Celú svoju energiu venovala povolaniu röntgenológa. Olympiádu v Sydney i Hry Commonwealthu sledovala iba ako divák. "Nemala som sa vzdať športu, musím sa vrátiť," povedala pred dvomi rokmi. "Chcela som sa vyrovnať s bolesťou a práve návrat k streľbe bol dôležitou časťou tohto procesu."

Dnes je úspešná babička späť. Dokázala sa vrátiť, vybojovať si miestenku v austrálskom výbere a v histórii. "Samozrejme, veľmi by som chcela v Aténach vyhrať a verím, že to dokážem. Na Svetovom pohári som bola desiata. Mám rovnaké šance ako ktokoľvek iný."

Súvisiace články