Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Australian Open: Štvrťfinále bez domáceho Hewitta

Srb Novak Djokovič si poradil v osemfinále Australian Open bez väčších problémov s domácou jednotkou Lleytonom Hewitom. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 21. jan 2008 o 16:14

MELBOURNE 21. januára (SITA, AP) - Bez prekvapení aj dramatických rozuzlení sa obišli pondelkové súboje osemfinále dvojhry mužov na Australian Open v Melbourne (dotácia 20,6 mil. AUD, tvrdý povrch Plexicushion).

Postúpili výlučne vyššie nasadení hráči na čele so svetovou jednotkou Rogerom Federerom.

Fenomenálny Švajčiar po päťsetovom naťahovaní so Srbom Jankom Tipsarevičom v 3. kole už v osemfinále ďalšiu drámu nepripustil. Najvyššie nasadený hráč a trojnásobný víťaz austrálskeho grandslamu zdolal trinástku nasadzovacieho "pavúka" Čecha Tomáša Berdycha 6:4, 7:6 (7), 6:3. Stretnutie trvalo bez jednej minúty dve hodiny, a hoci Berdych bol najväčšiemu favoritovi vyrovnaným súperom, v koncovkách setov mal navrch jeho súper. Český tenista bol blízko najmä k zisku druhého setu, keď sa v tajbrejku dopracoval k dvom setbalom, no zahodil ich "kraťasom" do siete resp. pridlhým forhendovým úderom. "Nebol to jednoduchý zápas. Tomáš je vždy nebezpečný hráč. Dobre cíti loptu a má skvelý servis. Vďakabohu, že nevyhral druhý set, lebo v ňom bol lepší," komentoval Federer. Najbližšie ho vyzve Američan James Blake, ktorý si bez problémov poradil s mladým Chorvátom Marinom Čiličom 6:3, 6:4, 6:4. Blake si zahrá v Austrálii prvýkrát vo štvrťfinále.

Postúpil aj tretí nasadený Srb Novak Djokovič. Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu síce prehrával v prvom sete s domácim Lleytonom Hewittom 2:4, ale napokon zvíťazil bez straty setu 7:5, 6:3, 6:3. Djokovič húževnatého súpera prestrieľal vo víťazných úderoch 42:26. Dvadsaťročný rodák z Belehradu bol už vlani vo finále US Open, ale v Austrálii sa dostal medzi osem najlepších po prvý raz. "Trochu som sa obával, lebo viem, že Lleyton sa pred domácimi fanúšikmi vie vybičovať k maximálnemu výkonu. Bol však zrejme z predchádzajúceho päťsetového súboja s Baghdatisom poriadne unavený, a tak urobil priveľa chýb," nechal sa počuť Djokovič. Jeho súperom v boji o postup do semifinále bude Španiel David Ferrer. Finalista novembrového Masters Cupu v čisto španielskom súboji vyradil svojho kamaráta a tréningového partnera s podobným priezviskom Juana Carlosa Ferrera 7:5, 3:6, 6:4, 6:1. Dvadsaťpäťročný Ferrer vyťažil zo svojej skvelej fyzickej kondície a s pribúdajúcim časom sa čoraz viac presadzoval v dlhých výmenách od základnej čiary. "Bol to náročný zápas, Juan Carlos mi zadarmo nič nedaroval. Každý zápas proti nemu je taký," uviedol Ferrer.