Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Australian Open: Slováci dnes v Melbourne úspešní

Daniela Hantuchová odvracia loptičku súperke Emilie Loitovej. (Autor: Reuters)
SITA|Publikované 18. jan 2007 o 12:09

MELBOURNE 18. januára (SITA) - Štyri víťazné zápasy absolvovali vo štvrtý hrací deň na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) slovenskí ...

MELBOURNE 18. januára (SITA) - Štyri víťazné zápasy absolvovali vo štvrtý hrací deň na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) slovenskí tenisti. V tom najdôležitejšom a jedinom singlovom si Daniela Hantuchová poradila s Francúzkou Emilie Loitovou v trojsetovom boji 4:6, 6:3, 6:4 a postúpila do 3. kola. Víťazný zápas neskôr pridala aj vo štvorhre, kde po boku Japonky Ai Sugijamovej ako nasadené šestky turnaja zdolali v 1. kole francúzsko-austrálsky pár Tatiana Golovinová - Alicia Moliková hladko 6:4, 6:1. Úspech v úvodnom kole debla si trochu prekvapujúco pripísala aj Martina Suchá. Spolu s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou vo svojej spoločnej premiére zdolali rakúsko-český pár Sybille Bammerová - Eva Birnerová v trojsetovom boji 6:4, 3:6, 6:3 a v 2. kole na nich čaká štrnásty nasadený rusko-taliansky pár Jelena Dementievová - Flavia Pennettová. Postup 26-ročnej rodáčky z Nových Zámkov Suchej je o to cennejší, že štvorhry hráva len na grandslamových turnajoch a v deblovom rebríčku WTA Tour jej patrí až 896. miesto. Vo štvorhre vo štvrtok zaváhal zo Slovákov iba Dominik Hrbatý. Spolu s Talianom Danielem Braccialim nestačili v troch setoch na americko-český pár Vincent Spadea - Jan Hernych 2:6, 6:3, 4:6. Spadea sa tak na menšom fóre aspoň sčasti revanšoval Hrbatému za stredajšiu prehru 7:5, 4:6, 4:6, 3:6 z 2. kola dvojhry.

Pätnásta nasadená Hantuchová nemala so skúsenou Loitovou (46. vo svetovom rekingu) v 2. kole jednoduchú prácu. V najdlhšom stretnutí úvodného bloku štvrtkového programu (pre dážď sa začalo hrať približne o hodinu a pol neskôr), ktoré trvalo 140 minút, striedala slovenská hráčka lepšie momenty so slabšími chvíľkami. Na esá vyhrala 14:3, na víťazné údery celkovo 44:33, ale snaživú súperku jasne neprevýšila najmä preto, lebo úspešný brejk často nevedela potvrdiť pri svojom podaní. "Som rada, že to mám za sebou. Bolo to náročné fyzicky aj mentálne. Súperka kládla veľký odpor, nič sme si nedarovali. Po prvom stratenom sete som sa snažila koncentrovať na to, čo príde a nepripúšťať si prehru," uviedla Hantuchová v rozhovore pre Rádio Viva. Dvadsaťtriročná rodáčka z Popradu sa medzi 32 najlepších na Australian Open prebojovala po piaty raz, pričom jej maximom je zatiaľ štvrťfinále spred štyroch rokov. Najbližšie na Hantuchovú čaká 21-ročná Američanka Ashley Harkleroadová, ktorá vyradila sedemnástu nasadenú Nemku Annu-Lenu Grönefeldovú hladko 6:2, 6:2.

S rodáčkou z Rossvillu v štáte Georgia má slovenská tenistka nepriaznivú bilanciu vzájomných súbojov 1:2.Pamätná je najmä Hantuchovej prehra spred štyroch rokov z 2. kola Roland Garros 6:7 (2), 6:4, 7:9. "Musím byť trpezlivá a hrať svoju hru. V takýchto zápasoch už nie je podstatné, proti komu hrám, ale čo na dvorci ukážem ja," dodala Hantuchová.

Súhrn štvrtkových vystúpení slovenských tenistov na Australian Open v Melbourne:

ŽENY

Dvojhra - 2. kolo:

Daniela Hantuchová (15-SR) - Emilie Loitová (Fr.) 4:6, 6:3, 6:4 za 140 minút

Hantuchová začala zápas čistou hrou pri svojom servise, ale v ďalšom priebehu I. setu nepotvrdzovala postavenie favoritky. Pomerne veľa kazila (12 nevynútených chyb v I. dejstve) a v piatom geme prišla po prvý raz o svoje podanie. Vzápätí síce rebrejkom vyrovnala na 3:3, ale 27-ročná francúzska ľaváčka naďalej držala krok. Držiteľka dvoch antukových titulov z okruhu WTA v deviatom geme Slovenku po druhý raz brejkla a čistou hrou potom uzavrela prvý set za 34 minút na 6:4 vo svoj prospech. Stav pohotovosti prinútil 23-ročnú slovenskú tenistku k ešte ofenzívnejšiemu prejavu a to sa začalo pozitívne prejavovať na skóre. Na začiatku druhého setu rýchlo viedla 3:0. Potom síce dovolila súperke znížiť na 2:3, ale stratu vlastného podania vzápätí vykompenzovala čistou hrou pri servise Francúzky. Hantuchová si už potom držala podanie a set, v ktorom zahrala dovedna 16 víťazných úderov (z toho 5 es), vyhrala za 32 minút 6:3. Rozhodujúce dejstvo začala Slovenka štvrtým brejkom, ale potom si situáciu opäť raz skomplikovala. Pri svojom podaní vyrobila priveľa chýb, pustila Loitovú postupne k štyrom brejkovým možnostiam, a hoci dve odvrátila esom, napokon svoje podanie po dlhých 14 minútach prehrala. Keďže však Francúzka mala rovnako problémy s podaním, Hantuchovej sa naďalej darilo prerážať jej servis. Dostala sa do vedenia 2:1, ktoré potom konečne aj potvrdila pri svojom podaní na 3:1. Nasledovali z pohľadu Slovenky štyri (!) nevyužité brejkové možnosti na 4:1 a zníženie Loitovej na 2:3. Zatiaľ čo v prvých dvoch setoch mala Hantuchová stopercentnú štatistiku využívania brejkbalov (3 z 3), v treťom dejstve to bolo iba 27% (3 z 11). Hantuchová potom viedla 4:2, ale riskujúca Loitová (tretí set vyhrala na víťazné údery 21:14) vyrovnala na 4:4. Rodáčka zo Cherbourgu však nedotiahla svoje snaženie do úspešného konca. Po šiestej strate vlastného servisu čelila pri podaní Hantuchovej strate celého stretnutia a favoritka už predsa len dotiahla po 140 minútach pomerne dlhý zápas do víťazného konca.

Štvorhra - 1. kolo:

Cvetana Pironkovová, Martina Suchá (Bulh./SR) - Sybille Bammerová, Eva Birnerová (Rak./ČR) 6:4, 3:6, 6:3

Daniela Hantuchová, Ai Sugijamová (6-SR/Jap.) - Tatiana Golovinová, Alicia Moliková (Fr./Austr.) 6:4, 6:1

MUŽI

Daniele Bracciali, Dominik Hrbatý (Tal./SR) - Jan Hernych, Vincent Spadea (ČR/USA) 2:6, 6:3, 4:6