Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Australian Open: Roddick nestačil na Kohlschreibera

SITA|Publikované 18. jan 2008 o 18:00

MELBOURNE 18. januára (SITA, AP) - Nečakane skoro sa s tohtoročným prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open v Melbourne (celková dotácia 20,6 mil. AUD, tvrdý povrch Plexicushion) rozlúčil Američan Andy Roddick. Šiesty nasadený hráč podľahol v t

akmer štyri hodiny trvajúcom stretnutí (3:53 h) 3. kola dvojhry 29. hráčovi nasadzovacieho "pavúka", Nemcovi Philippovi Kohlschreiberovi 4:6, 6:3, 6:7 (9), 7:6 (3), 6:8 a v Melbourne nenadviazal na úspešný vlaňajšok, keď sa dostal až do semifinále. S horšou bilanciou odchádzal Roddick z Australian Open iba pri svojej premiére v roku 2002, keď neprešiel 2. kolom.

V doterajšom vrchole tohtoročných medzinárodných majstrovstiev Austrálie držali obaja aktéri fanúšikov v Aréne Roda Lavera v napätí až do druhej hodiny nadránom. Roddick mal namále už vo štvrtom sete, ale v tajbrejku (7:3) zmobilizoval sily a vynútil si piate - už netajbrejkové dejstvo. Aj v ňom mal 24-ročný Nemec navrch. Zachoval si chladnú hlavu, bol dostatočne pevný na podaní a svojho súpera, rozladeného z častých výmen názorov s empajrovým rozhodcom Emmanuelom Josephom, vynikajúco obhadzoval najmä z bekhendovej strany (neuveriteľná bilancia bekhendových winnerov: 32:4). Za stavu 4:5 Roddick čelil štyrom mečbalom súpera, ale zo všetkých sa dostal tak, že zahral eso resp. bod z podania. Celkovo rodák z Omahy v štáte Nebraska nastrieľal kariérne maximum - 42 es, ale ani to mu nestačilo na úspech proti v životnej forme hrajúcemu Nemcovi. Ten mu napokon vzal servis za stavu 7:6 a s ním aj celý zápas.

"Dnes to bol pre mňa perfektný deň, alebo skôr noc... Všetko zapadlo do seba tak, ako malo. Moje údery mali dostatočnú razanciu aj presnosť. V rozhodujúcom geme som zahral štyri fantastické víťazné údery. Bol to súboj Roddickovho servisu s mojím bekhendom. Videli ste sami, kto bol nakoniec úspešnejší," pochválil sám seba Kohlschreiber. Aj Nemec si utvoril štatistické rekordy kariéry: zahral 32 es a dovedna 104 víťazných úderov, oproti 79 v podaní Roddicka. Kohlschreiber si postupom do osemfinále vyrovnal svoje grandslamové maximum spred dvoch rokov. Zrodilo sa tiež v Austrálii a paradoxne vtedy skončil práve na rakete Roddicka.

"Môj súper hral päť setov na najvyššej možnej úrovni a ja som si to odskákal. Chvíľami som mal pocit, že sa už ani nedá servovať a hrať lepšie a že pri najbližšom mojom údere sa definitívne zloží. Jeho bekhend bol však zakaždým úžasný," uviedol v reakcii Roddick a s dávkou nadhľadového humoru verejnosti odkázal: "Tento zápas ukázal, o čom je šport, páni. Videli ste emócie, možno aj prehnané. Ak to však chcete negovať a zostať celý deň pokojní a vyrovnaní, choďte na pláž a servírujte tam margaritu."

Melbournská epická dráma z prelomu piatka a soboty evokovala nielen u Roddicka spomienky na Australian Open 2003, keď sa o iný maratónsky tenisový zážitok vo štvrťfinále postaral opäť tento Američan a spolu s ním aj marocký veterán Younes El Aynaoui. Aktéri vtedy predviedli neuveriteľne dlhý piaty set, ktorý sa s výsledným skóre 21:19 v prospech Roddicka stal historickou jednotkou v počte odohratých gemov v rozhodujúcom sete na Australian Open.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články