Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Australian Open možno na novom povrchu

SITA|Publikované 2. apr 2007 o 10:18

MELBOURNE 2. apríla (SITA) - Už najbližší ročník januárového Australian Open, úvodného grandslamového turnaja tenisovej sezóny, by sa mohol v Melbourne Parku konať na novom type povrchu. "Je tam obrovská ...

MELBOURNE 2. apríla (SITA) - Už najbližší ročník januárového Australian Open, úvodného grandslamového turnaja tenisovej sezóny, by sa mohol v Melbourne Parku konať na novom type povrchu. "Je tam obrovská pravdepodobnosť, že sa zbavia povrchu Rebound Ace. Otázkou vlastne zostáva už len to, či sa zmena udeje pred rokom 2008," citoval denník The Age nekonkretizovanú osobu z blízkosti riadiaceho subjektu Tennis Australia (TA) a priniesol aj reakciu Steva Wooda, výkonného riaditeľa TA: "Neviem o ničom takom. Momentálne síce vyhodnocujeme povrch našich dvorcov dôkladnejšie ako predtým, ale rozhodnutie o zmene sa neudialo. Starostlivo berieme do úvahy rôzne ponúkajúce sa možnosti a spoločnosť Reboud Ace je ako náš dodávateľ do toho vyhodnocovania zahrnutá."

The Age tvrdí, že panuje všeobecný názor o pripravovanej zmene ako súčasti hľadania "národného povrchu" namiesto podkladu Rebound Ace, ktorý kritizujú mnohí hráči, vrátane domácej jednotky Lleytona Hewitta, najmä pre mäknutie a nebezpečnú priľnavosť pri vysokých teplotách. Noviny pripomínajú, že zmena v Melbourne Parku by mohla súvisieť aj s ekonomickou nevýhodnosťou. Zriadenie dvorca typu Rebound Ace stojí približne 70 000 až 75 000 AUD, zatiaľ čo náklady na vybudovanie kurtu s "hardovým" povrchom amerického druhu len približne polovicu, takže mnohé kluby preferujú lacnejšie syntetické značky.

Znalci favorizujú povrch Decoturf II, na ktorom sa konajú septembrové US Open v New Yorku, a upozorňujú, že TA zrejme prijme paušálne rozhodnutie aj v súvislosti s výstavbou rozsiahleho areálu v Brisbane (mal by hostiť podujatie medzinárodnej úrovne už v roku 2009) s rozpočtom 77 miliónov AUD. Craig Riley, šéf podujatia Australian Open, doslova povedal: "Rozhodnutie o zmene povrchu by sa netýkalo len Melbourne Parku, ale sprostredkovane aj dvorcov v celej krajine." Australian Open sa do roku 1988 konali v Kooyongu na juhovýchode Melbourne na tráve.


Súvisiace články