Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Australian Open: Hrbatý zdolal Vaněka v 1. kole

(Autor: SITA/AP)
SITA|15. jan 2007 o 06:23

MELBOURNE 15. januára (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý v pondelňajšom zápase 1. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 miliónov AUD, ...

MELBOURNE 15. januára (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý (na snímke) v pondelňajšom zápase 1. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 miliónov AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) zdolal nenasadeného Čecha Jiřího Vaněka 6:7 (7), 7:6 (1), 6:1, 6:3 a postúpil do 2. kola, v ktorom sa v stredu stretne s Američanom Vincentom Spadeom.

Dvadsaťdeväťročný Bratislavčan, 22. na rebríčku ATP Tour i v "pavúku" tohto podujatia, prehral vstupné dejstvo za 57 minút 6:7 (7), hoci v tajbrejku viedol už 6:3 a zdalo sa, že dokonalým spôsobom zavŕši obrat zo skóre *3:5 na gemy. V druhej časti však Hrbatý príkladne zabojoval: z nepriaznivého stavu *2:5 dokázal tento set dotiahnuť do ďalšej skrátenej hry a v nej povolil 28-ročnému rodákovi z Domažlíc len jeden bod - 7:6 (1). V treťom dejstve, už po 107 minútach strávených na dvorci č. 19, využil úradujúci slovenský Tenista roka nadobudnutú psychickú výhodu, odpútal sa na 3:0, druhýkrát zobral súperovi podanie na 5:1 a sám odvrátil dve hrozby dramatizácie. Vo štvrtom sete mal Hrbatý brejkbaly už pred tým, ako odskočil na *3:2. Náskok vzápätí premrhal, lenže dokázal aktuálne 103. hráčovi svetového renkingu v prvom vzájomnom meraní síl znova preraziť podanie v siedmej hre a už nezaváhal.

Hrbatý, ktorý hrá v Melbourne Parku už jedenástykrát, má s 32-ročným veteránom Spadeom, 71. v počítačovom poradí, bilanciu 2:1. Naposledy si skrížili rakety v októbri 2003 a Slovák vyhral v parížskej hale Bercy 7:6 (1), 6:1. Američan si v 1. kole na Australian Open 2007 poradil s Rusom Igorom Andrejevom 6:2, 7:6 (3), 6:1.

V pondelok sa zapojili v Melbourne Parku do bojov aj dve slovenské tenistky. Jarmila Gajdošová podľahla v 1. kole Venezuelčanke Milagros Sequerovej za 80 minút 3:6, 4:6 a Martina Suchá začala o 5.15 h SEČ hrať s Češkou Evou Birnerovou.

Dvojhra mužov - 1. kolo:

Dominik Hrbatý (22-SR) - Jiří Vaněk (ČR) 6:7 (7), 7:6 (1), 6:1, 6:3

Hlas Dominika Hrbatého po zápase:

"Prvé kolo na grandslamovom turnaji je vždy veľmi náročné a dnešok proti Vaněkovi nebol výnimkou. Približne jeden a pol setu som sa herne dosť trápil. Spočiatku som robil priveľa nevynútených chýb, ale už pred koncovkou druhého setu som napriek jeho nepriaznivému vývoju cítil, že začínam mať prevahu. Veril som, že bude len otázkou času, kedy to obrátim aj výsledkovo vo svoj prospech. Prehrával som síce v tej druhej časti o brejk, ale postupne som sa lepšil v hre od základnej čiary, čo mi umožnilo diktovať tempo. Začal som súpera tlačiť a naháňať po dvorci. Naplno sa to prejavilo v treťom a štvrtom sete. Dá sa povedať, že vtedy som už hral v pohode a dostal som vývoj stretnutia pod kontrolu. Lakeť, ktorý mi narobil problémy na sklonku minulého roka, som vôbec nepociťoval. Som rád, že poslúcha."