Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Australian Open: Hrbatý postúpil do 3. kola

SITA|Publikované 17. jan 2007 o 09:45

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý v stredu postúpil do 3. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 miliónov AUD, tvrdý ...

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý v stredu postúpil do 3. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 miliónov AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) a v piatok sa stretne s úspešnejším z dvojice Mario Ančič (9-Chorv.) - Guillermo Garcia-Lopez (Šp.).

Dvadsaťdeväťročný Bratislavčan, ktorý štartuje v Melbourne Parku už jedenástykrát, si poradil s 32-ročným americkým veteránom Vinecentom Spadeom za 173 minút 5:7, 6:4, 6:4, 6:3, hoci v prvých troch setoch zhodne spočiatku bol o brejk pozadu. Štvrťfinalista z edícií 2001 a 2004, ktorý sa vlani u protinožcov na tomto podujatí veľkej štvorky dostal do 4. kola, teraz upravil bilanciu vzájomných súbojov s rodákom z Chicaga na 4:1. Predtým si naposledy skrížili rakety v októbri 2003 a Hrbatý vyhral v parížskej hale Bercy 7:6 (1), 6:1. Američan si v 1. kole na Australian Open 2007 poradil s nevyspytateľným Rusom Igorom Andrejevom 6:2, 7:6 (3), 6:1 a prekonal tým svoj strop z predchádzajúcich piatich účastí. Celkovo zavítal do Melbourne Parku na hlavnú singlovú súťaž jubilejný desiatykrát. Ako je známe, Hrbatý a Spadea budú proti sebe bojovať aj vo štvorhre. Slovák o boku Taliana Daniele Braccialiho, resp. Američan spolu s Čechom Janom Hernychom si opäť zmerajú sily vo štvrtok na dvorci č. 8 približne po 2.30 h.

Dvojhra mužov - 2. kolo:

Dominik Hrbatý (22-SR) - Vincent Spadea (USA) 5:7, 6:4, 6:4, 6:3 za 173 minút

Slovenská dvadsaťdvojka žrebu i aktuálneho poradia ATP Entry opäť osvedčila svoju povestnú veľkú bojovnosť. Hrbatý sa v prvých troch setoch zhodne dostal z nepriaznivého stavu do vyrovnanej koncovky a dvakrát v nej slávil úspech. Nezlomnosťou dokázal vykompenzovať svoju úderovú neistotu a slabšiu účinnosť v zlomových momentoch (po polovici premieňanie brejkbalov 3/12 oproti 3/7). Držiteľ šiestich trofejí vo dvojhre na hlavnom okruhu a finalista októbrového parížskeho halového turnaja zo série ATP Masters stratil vo vstupnom dejstve krok na 2:4*. Spadeovi po týchto šiestich gemoch lichotila v rubrike nevynútených chýb nula, ktorá vysvetľovala skóre. Hrbatý, ktorého na sklonku minulého roka trápil pravý lakeť a takmer si vyžiadal chirurgický zákrok, dotiahol z 2:5 na 5:5, keď odvrátil štyri súperove setbaly v ôsmej hre pri svojom podaní, ale servis - už nezvratne - prehral v dvanástom geme. Za 50 minút poslal 17 úderov mimo, Američan iba 9.

V druhom sete premrhal Slovák brejkbal na 1:0 a náhle mal manko 0:2. Druhý gem odovzdal bez zisku jediného fiftínu. Rýchlo síce vyrovnal, ale vzápätí premrhal tri možnosti odskočiť na *3:2. Prerazenie súperovho podania zvládol až v deviatom geme a situáciu využil - po 88 minútach bolo 5:7, 6:4. Spadeu prestalo poslúchať podanie (4 dvojchyby, pokles platnosti "prvého" zo 65 na 54 percent), Slovák však nezachytil ani začiatok tretieho setu. Tentokrát nezužitkoval šance na rebrejk v treťom geme - 0:3. Naopak, sám čelil piatim hrozbám opätovnej straty servisu v šiestej hre. Eliminoval ich, okamžite zobral predvlaňajšej svetovej osemnástke servis, vyrovnal čistou hrou, deprimovanému Američanovi znova prerazil podanie a pripísal si aj piaty gem v rade - z 1:4 dokonalým spôsobom obrátil na 6:4 a 2:1 na sety po 137 minútach.

Rozbehnutý Hrbatý mal šancu pripísať si aj šiestu hru v sérii, ale čoraz nepresnejšieho rodáka z Chicaga (v treťom a štvrtom sete spolu 31 chýb, dovtedy 20) brejkol až na *2:1, dostal situáciu pod kontrolu a kvitovateľne si skrátil pobyt na rozpálenom dvorci v deviatej hre - 6:3. Spadeu pri sumarizovaní predčil ofenzívne (51:30 na víťazné údery), zanedbateľne častejšie sa mýlil (55:51, iba dve dvojchyby oproti siedmim) a vypracoval si úctyhodných 25 brejkbalov (proti 13). Na esá sa harcovníci rozišli zmierlivo 4:4.

Dominik Hrbatý: "Bol to ťažký zápas, ale ja som hral o sto percent lepšie ako v 1. kole proti Vaněkovi. Dobre som servoval, aj hral forhend. Z bekhendu tam bolo ešte pár chybičiek, ale myslím si, že sa to bude ďalej zlepšovať. Od úvodu to bol vynikajúci zápas, veľmi vyrovnaný, o dvoch-troch loptičkách, ktoré som zo začiatku nevedel uhrať. V prvom sete súperovi padlo práve niekoľko takých dôležitých lôpt, preto ho aj vyhral. Po mojom druhom servise bol agresívnejší, nabiehal na sieť. Musel som ho stále obhadzovať a koncentrovať sa pri každej rýchlej lopte aj na podaní. Na konci tretieho setu som cítil, že Spadea je už na tom slabšie a prestáva vládať. Keď sme sa dostali do dlhších výmen, mal som v nich navrch. Počasie bolo vcelku príjemné, 24°C, pod mrakom. Môj najbližší súper - Ančič bude favoritom zápasu. V dueloch, ktoré sme však spolu hrali na tri víťazné sety, sa mi ho podarilo ´udolať´. Má trochu slabšiu kondičku, je taký stuhnutejší, dlhé zápasy mu uberajú zo síl. Budem musieť odohrať svoj najlepší tenis, aby som ho zdolal."