Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Australian Open: Hrbatý postúpil do 2. kola, keď otočil z 0:2

SITA|17. jan 2006 o 04:43

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý postúpil do 2. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD). Dvanásty nasadený ...

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý postúpil do 2. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD). Dvanásty nasadený hráč a obhajca minuloročného štvrťfinále si v 1. kola poradil s Rakúšanom Oliverom Marachom v päťsetovom boji za 183 minút 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 6:3. Slovenská jednotka sa v stretnutí dlho hľadala a až od tretieho setu začala diktovať tempo hry. Dvadsaťosemročnému Bratislavčanovi sa ako prvému na tohtoročnom Australian Open podarilo obrátiť nepriaznivý stav setov z 0:2 na 3:2.

Vo svojej jubilejnej desiatej účasti na melbournskom turnaji sa Hrbatý prebojoval do 2. kola po šiesty raz. Tam bude jeho súperom lepší z dvojice Zack Fleishman (USA) - Dick Norman (Belg.). Hrbatý je jediným slovenským mužským zástupcom na Australian Open 2006.

Dvojhra - 1. kolo:

Dominik Hrbatý (12-SR) - Oliver Marach (Rak.) 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 6:3

Hneď v úvode slovenský tenista menej skúseného súpera brejkol, ale ten si vzápätí zobral späť požičané a sériou štyroch gemov v rade zvýšil na 4:1. Hrbatý kopil nevynútené chyby a nemohol sa dostať do tempa. V úvodnom dejstve urobil 28-ročný Bratislavčan 13 chýb a popri tom zahral len 4 winnery. Prvý set napokon vyhral 125. hráč sveta Marach za 36 minút 6:3. Dvadsaťpäťročný rodák z Grazu s minimálnymi skúsenosťami z grandslamových zápasov sa chytil šance a druhý set začal brejkom, ktorý vzápätí potvrdil na 2:0. Hrbatý kontroval na 1:2, hneď na to mal pri Rakúšanovom podaní dva brejkbaly, ale zostali nevyužité. Potom si obaja súperi vyhrávali svoje podania a hoci Slovák štatisticky vyrovnal hru (winnery: 12-16, chyby: 24-26), súperov servis v II. sete nezískal a prehral ho 4:6. V treťom dejstve sa slovenskému tenistovi konečne podarilo získať viac ako jeden gem za sebou. Nadýchol sa k veľkej ofenzíve a rýchlo viedol 4:0. Potom síce stratil svoje podanie, ale za stavu 5:2 vyhral opäť súperovo a po 110 minútach znížil stav setov na 1:2. Hrbatému sa konečne podarilo prikloniť na svoju stranu štatistiku víťazných úderov, ako aj úspešnosti I. podania. Vo štvrtom sete sa opakoval scenár z tretieho. Hrbatý získal úvodné štyri gemy, potom stratil svoje podanie, ale Rakúšana už brejkol, kedy sa mu zachcelo. Päťdesiata Marachova nevynútená chyba znamenala zvýšenie na 5:1 a ďalšie vydarené podanie potom vyrovnanie stavu setov na 2:2. Rakúšan sa stále definitívne nezlomil. Aj keď s problémami, ale vyhral úvodnú hru piateho setu. Potom však jeho súper sériou štyroch hier dokázal, že načatý obrat v stretnutí chce aj dokončiť. Rakúšan ešte znížil na 3:4, ale záver patril slovenskej jednotke. Hrbatý využil za stavu 5:3 pri podaní súpera hneď prvý mečbal a postúpil do 2. kola. Slovenský hráč napokon takmer vo všetkých štatistikách jasne dominoval, azda len s výnimkou es (7-12) a využitia brejkbalov (10 z 23 resp. 6 z 9). V konečnom dôsledku zrejme rozhodol počet nevynútených chýb, ktorých mal Marach na konte 66, zatiaľ čo Hrbatý 48.