Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Australian Open: Hrbatý po päťsetovej dráme do 3. kola

SITA|19. jan 2006 o 06:56

MELBOURNE 19. januára (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý postúpil už do 3. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open (dotácia 19,3 mil. AUD), ale poriadne sa pritom ...

MELBOURNE 19. januára (SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý postúpil už do 3. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open (dotácia 19,3 mil. AUD), ale poriadne sa pritom natrápil. Dvanásty nasadený hráč turnaja zdolal v jednom z najdlhších a najdramatickejších súbojov na tohtoročnom podujatí v Melbourne Belgičana Dicka Normana za 231 minút 6:2, 7:5, 5:7, 4:6, 10:8. Slovenská jednotka viedla už 2:0 na sety, mala brejk navrch v treťom, napriek tomu veľa nechýbalo, aby zápas stratila. Hrbatému sa takmer nevyplatilo množstvo zahodených brejkbalov, keď z celkového počtu 31 brejkových možností využil iba 8.

Už bezmála 35-ročný Norman (104. v ATP Entry) bojoval o svoj životný úspech na Australian Open, kde doteraz vždy vypadol už v 1. kole. Hrbatý postúpil medzi 32 najlepších v Melbourne už po šiesty raz. Súperom slovenskej jednotky v súboji o postup do osemfinále bude ruský tenista Igor Andrejev.

Slovenský tenis má v 3. kole Australian Open okrem Hrbatého aj ženskú jednotku Danielu Hantuchovú.


Dvojhra - 2. kolo:

Dominik Hrbatý (12-SR) - Dick Norman (Belg.) 6:2, 7:5, 5:7, 4:6, 10:8

V úvode stretnutia si obaja tenisti vyhrali svoje podania, hoci hneď pri tom prvom Belgičanovom mal slovenský hráč dva brejkbaly. Hrbatý vzal prvýkrát dvojmetrovému Normanovi servis v piatom geme a vzápätí sériou ďalších štyroch gemov vyhral prvý set hladko za 23 minút 6:2. V druhom dejstve 28-ročný Slovák súperovi ušiel na 3:1, ale belgický ľavák vyrovnal na 3:3. V dramatickej koncovke sa v jedenástej hre Hrbatý opäť dostal pri súperovom podaní k brejkbalu a využil ho. Vzápätí pridal pri svojom servise siedmy bod a po hodine hry viedol 2:0 na sety. Rozbehnutý potom hneď na začiatku tretieho setu vzal súperovi podanie, ale ten nerezignoval. Vyrovnal na 1:1 a v siedmom geme dokonca slovenského súpera po druhý raz v stretnutí brejkol. Ten mu to hneď vrátil, ale koncovku setu Bratislavčan nezvládol. Za stavu 5:6 a 30:40 pri podaní Hrbatého, Norman využil setbal a znížil na 1:2 na sety. Belgičan, ktorý hrá v hlavnej súťaži v Melbourne iba po tretí raz, si začal viac veriť a vo štvrtom sete takmer bez problémov držal svoj servis. Rodák z Waregemu mal v tých fázach vyššiu úspešnosť podania ako slovenský tenista a v treťom a štvrtom sete zahral aj viac víťazných úderov (29:20). V závere setu potom vyviedol to isté, čo v koncovke tretieho. Za stavu 5:4 sa dostal pri Hrbatého podaní k brejkbalu, ktorý bol zároveň setbalom a hneď prvý využil. Po dve a polhodine bol stav setov vyrovnaný na 2:2 a začínalo sa odznova. V úvode rozhodujúceho dejstva vrhol slovenský tenista všetky sily do útoku a pri Belgičanovom podaní sa dostal postupne k štyrom brejkovým loptám. Ani jednu však nevyužil a Norman viedol 1:0. Potom si obaja súperi vyhrávali svoje podanie s tým, že slovenský tenista nevyužil ďalšie dva brejkbaly. V siedmom, tzv. Tildenovom geme, sa konečne Hrbatému podarilo preraziť Belgičanov nedobytný servis, ale vzápätí neuhral pri svojom podaní ani fiftín a opäť bolo vyrovnané - 4:4. Potom sa obaja súperi ťahali až do stavu 8:8, keď slovenský tenista konečne premenil druhý z dvanástich brejkbalov, ktoré si vytvoril v piatom sete. Vzápätí išiel podávať na víťazstvo a za stavu 40:30 premenil hneď prvý mečbal. Bilanciu s Belgičanom si Hrbatý vylepšil na 2:0. Po Rakúšanovi Oliverovi Marachovi v 1. kole zvládol najlepší Slovák v Melbourne už druhý zápas v päťsetovej koncovke.


Súvisiace články