Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Australian Open, Hrbatý a Suchá po obratoch do 2. kola

SITA|17. jan 2006 o 12:49

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Dvojica slovenských tenistov Dominik Hrbatý a Martina Suchá sa v utorkových súbojoch 1. kola na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (dotácia ...

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Dvojica slovenských tenistov Dominik Hrbatý a Martina Suchá sa v utorkových súbojoch 1. kola na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) potrápila, ale napokon postúpila. Dvanásty nasadený hráč a obhajca minuloročného štvrťfinále si v 1. kola poradil s rakúskym kvalifikantom Oliverom Marachom v päťsetovom boji za 183 minút 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 6:3. Slovenská ženská dvojka Martina Suchá zasa v troch setoch preskočila súčasnú štyridsiatu a bývalú pätnástu hráčku sveta Annu Smashnovovú z Izraela 3:6, 6:3, 6:4. Slovensko má v 2. kole zásluhou Hrbatého, Suchej a Hantuchovej troch zo štyroch zástupcov v hlavnej súťaži, a to je možno viac ako sa čakalo.

Slovenská mužská jednotka sa v stretnutí s Marachom dlho hľadala a až od tretieho setu začala diktovať tempo hry. Dvadsaťosemročnému Bratislavčanovi sa ako prvému na tohtoročnom Australian Open podarilo obrátiť nepriaznivý stav setov z 0:2 na 3:2. (Hneď po ňom to potom dokázal aj Nemec Nicolas Kiefer.) Vo svojej jubilejnej desiatej účasti na melbournskom turnaji sa najlepší slovenský tenista prebojoval do 2. kola po šiesty raz. Tam bude jeho súperom dvojmetrový a bezmála 35-ročný Belgičan Dick Norman, ktorý rovnako v piatich setoch vyradil Američana Zacka Fleishmana.

Dvadsaťpäťročná Novozámčanka Suchá zdolala v utorkovom stretnutí 1. kola skúsenú bieloruskú rodáčku Annu Smashnovovú, keď proti 11-násobnej víťazke turnajov na okruhu WTA tiež musela otáčať nepriaznivý vývoj.

Ofenzívne hrajúca Slovenka po prehratom prvom sete zlepšila servis a 29-ročnú rodáčku z bieloruského Minska prestrieľala vo víťazných úderoch 37:9. Smashnovová v treťom sete ešte znížila z 2:5 na 4:5, ale napokon sa pri jej podaní z premeneného mečbalu tešila slovenská tenistka. Súperkou Suchej v 2. kole bude dvadsiata nasadená Talianka Flavia Pennettová. Vo svojej šiestej účasti v Melbourne sa slovenská tenistka tretíkrát dostala cez prah 1. kola.

Slováci - utorkový súhrn z Melbourne:

Dvojhra - 1. kolo:

Dominik Hrbatý (12-SR) - Oliver Marach (Rak.) 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 6:3 za 183 minút

Hneď v úvode slovenský tenista menej skúseného súpera brejkol, ale ten si vzápätí zobral späť požičané a sériou štyroch gemov v rade zvýšil na 4:1. Hrbatý kopil nevynútené chyby a nemohol sa dostať do tempa. V úvodnom dejstve urobil 28-ročný Bratislavčan 13 chýb a popri tom zahral len 4 winnery. Prvý set napokon vyhral 125. hráč sveta Marach za 36 minút 6:3. Dvadsaťpäťročný rodák z Grazu s minimálnymi skúsenosťami z grandslamových zápasov sa chytil šance a druhý set začal brejkom, ktorý vzápätí potvrdil na 2:0. Hrbatý kontroval na 1:2, hneď na to mal pri Rakúšanovom podaní dva brejkbaly, ale zostali nevyužité. Potom si obaja súperi vyhrávali svoje podania a hoci Slovák štatisticky vyrovnal hru (winnery: 12-16, chyby: 24-26), súperov servis v II. sete nezískal a prehral ho 4:6. V treťom dejstve sa slovenskému tenistovi konečne podarilo získať viac ako jeden gem za sebou. Nadýchol sa k veľkej ofenzíve a rýchlo viedol 4:0. Potom síce stratil svoje podanie, ale za stavu 5:2 vyhral opäť súperovo a po 110 minútach znížil stav setov na 1:2. Hrbatému sa konečne podarilo prikloniť na svoju stranu štatistiku víťazných úderov, ako aj úspešnosti I. podania. Vo štvrtom sete sa opakoval scenár z tretieho. Hrbatý získal úvodné štyri gemy, potom stratil svoje podanie, ale Rakúšana už brejkol, kedy sa mu zachcelo. Päťdesiata Marachova nevynútená chyba znamenala zvýšenie na 5:1 a ďalšie vydarené podanie potom vyrovnanie stavu setov na 2:2. Rakúšan sa stále definitívne nezlomil. Aj keď s problémami, ale vyhral úvodnú hru piateho setu. Potom však jeho súper sériou štyroch hier dokázal, že načatý obrat v stretnutí chce aj dokončiť. Rakúšan ešte znížil na 3:4, ale záver patril slovenskej jednotke. Hrbatý využil za stavu 5:3 pri podaní súpera hneď prvý mečbal a postúpil do 2. kola. Slovenský hráč napokon takmer vo všetkých štatistikách jasne dominoval, azda len s výnimkou es (7-12) a využitia brejkbalov (10 z 23 resp. 6 z 9). V konečnom dôsledku zrejme rozhodol počet nevynútených chýb, ktorých mal Marach na konte 66, zatiaľ čo Hrbatý 48.

Dominik Hrbatý: "Zo začiatku som robil chyby a nevedel sa dostať do tempa. Súper ma prekvapil tým, že hral systém podanie - volej a mne trvalo dlhšie, kým som sa naučil čítať jeho hru. Už v druhom sete som mal nejaké šance na zvrat, ale nevyužil som ich. Keď som ho však na začiatku tretieho setu brejkol, vedel som, že to bude dobré. Vo štvrtom sete sa zápas definitívne zlomil a potom som si veril až do konca.

S Normanom som sa už stretol. Má dobrý servis, ktorý je základom jeho hry. Po prvom podaní zvykne chodiť na sieť, kde môže byť nebezpečný. Od základnej čiary nemá nijaké mimoriadne údery, ale môže prekvapiť nejakým winnerom. Ak sa však dostaneme do výmen, mal by som mať navrch."

Martina Suchá (SR) - Anna Smashnovová (Izr.) 3:6, 6:3, 6:4 za 133 minút

Slovenskej hráčke (96. v rebríčku WTA Tour) nevyšiel úvod, keď prvý gem získala až za stavu 0:3. Neistá hra a nízka úspešnosť II. servisu sa podpísali pod časté straty podania, ktoré si Slovenka v I. sete prehrala dovedna štyrikrát. K tomu treba pridať 25 nevynútených chýb a výsledkom bol stav 6:3 v prospech Smashnovovej (40. vo WTA). V úvode druhého setu ofenzívnejšie hrajúca Suchá mala opäť problém vyhrať nie podanie izraelskej súperky, ale vlastné. Po brejku na 3:2 však konečne získala aj svoj servis a vedenie o dva gemy už z rúk nepustila. Slovenka vyhrala 6:3 a po 83 minútach bol stav 1:1 na sety. V úvode III. setu viedla slovenská tenistka 2:0. Potom síce ešte raz stratila svoje podanie, no vzápätí to súperke vrátila a zvýšila na 3:1. V záverečnej fáze už potom Slovenka len dovŕšila obrat v stretnutí, hoci súperka ešte stačila znížiť z 2:5 na 4:5.

Martina Suchá: "Veľmi sa teším tomuto víťazstvu. Čakala som ťažký zápas, lebo viem, že táto súperka nedaruje zadarmo žiadnu loptu. Vedela som, že musím tvoriť hru ja, urobiť si tie body sama. Hráčka ako Smashnovová len taží z chýb súperky. Po prehratom prvom sete som v tom druhom našťastie spresnila hru. Mala som viac víťazných úderov a robila menej chýb ako na začiatku a v závere som bola na tom asi aj kondične lepšie."