Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Austrália: V najlepšom spomínajú Habšudová, Hantuchová i Hrbatý

Daniela Hantuchová. (Autor: archív TASR/AP)
Sportnet|Publikované 1. feb 2015 o 14:21

Obzrime sa späť na míľniky a krásne spomienky, ktoré ostanú v srdciach hráčov, kronikách nášho tenisu a motiváciou pre nové talenty.

MELBOURNE. Austrália je nielen zasľúbená zem mnohých prisťahovalcov, túžba nových záujemcov o trvalý pobyt, nielen lákadlo dovolenkárov, ale aj nová nádej do novej sezóny pre tenistov.

Populárny Hopmanov pohár a tenisové majstrovstvá Austrálie, prvý grandslamový turnaj roka, sú pre slovenský tenis najžičlivejšie a najúspešnejšie podujatia z tímových súťaží a z Veľkej štvorky.

1989 – Slovák Miloslav Mečíř vyhráva po boku Heleny Sukovej v drese Československa premiérový ročník Hopmanovho pohára. Vo finále zdolali Austráliu (Cash a Mandlíková) 2:0.

Povzbudený Mečíř potom postúpil do finále Australian Open (valcoval nešťastných súperov a posledné dva sety ich každého priam ničil, Stoltenberg 6:1, 6:3, Van Rensburg 6:1, 6:0, Ivaniševič 6:0, 6:3, Gunnarsson 6:2, 6:2). Prehral až s Lendlom.

1991 – Karina Habšudová (na archívnej snímke TASR vpravo), hrajúca ešte za Československo, vedno s Rakúšankou Barbarou Rittnerovou získali titul v juniorskej štvorhre.

604139_3053613_res.jpg

1993 – Prvý grandslamový turnaj v dejinách samostatného Slovenska, naša vlajka vystúpila na stožiar až na tretí deň, Košičanka Ľudmila Richterová vedno so Švajčiarkou Joanou Mantovou vyhrali titul v juniorskej štvorhre, ale všetky hráčky bývalej ČSFR mali právo si vybrať, koho chcú reprezentovať. Rodičia Ľudmily pre nezhody so STZ zvolili české občianstvo.

1997 – Dominik Hrbatý vo svojej premiére pod trénerom Mariánom Vajdom povyraďoval favoritov Sandona Stolleho, Nicklasa Kultiho a Alberta Berasateguiho a v osemfinále vystrašil Peta Samprasa.

Nad svetovou jednotkou viedol v 5. sete 4:2 a 40:15, keď Američan vypálil 3 esá a celkovo otočil na 6:4. Vyhral trofej a povedal, že najťažší zápas bol s tým slovenským tínejdžerom.

1998 – samostatné Slovensko prvý raz pozvali vďaka Mečířovi na Hopman Cup a jeho zverenec Karol Kučera vedno s Karinou Habšudovou vzali trofej. Nadšený Kučera potom vyhral Sydney, v Melbourne pomstil Hrbatého a vyradil vo štvrťfinále obhajcu Samprasa a skončil v semifinále na rakete šampióna Petra Kordu.

1999 – Katarína Bašternáková uhrala juniorské finále dvojhry, Kučera vo štvrťfinále nešťastne prehral s Nicolasom Lapenttim 6:8 v piatom.

2001 – Dominik Hrbatý (na archívnej snímke TASR vľavo) šokoval

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.