Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Austalian Open: Titul pre Federera, Gonzáleza zdolal v 3 setoch

(Autor: ČTK/AP)
Sportnet|Publikované 28. jan 2007 o 11:10

MELBOURNE 28. januára (SITA/SME) - Najvyššie nasadený Švajčiar Roger Federer sa stal víťazom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne ...

MELBOURNE 28. januára (SITA/SME) - Najvyššie nasadený Švajčiar Roger Federer sa stal víťazom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace). Kráľ svetového tenisu zdolal vo finále turnajovú desiatku Čiľana Fernanda Gonzáleza za 140 minút 7:6 (2), 6:4, 6:4 a pripísal si na konto už desiaty grandslamový titul v kariére a celkovo 46. spolu s podujatiami na hlavnom okruhu ATP. Na medzinárodných majstrovstvách Austrálie triumfoval 25-ročný Švajčiar už po tretí raz (predtým 2004 a 2006) a od Wimbledonu 2005 nevyhral iba jediný zo siedmich turnajov veľkej štvorky, keď vlani na Roland Garros v Paríži podľahol vo finále Španielovi Rafaelovi Nadalovi. Federer sa v historickom rebríčku najúspešnejších tenistov na grandslamových turnajoch dostal s 10 titulmi už na 4. miesto a úroveň Američana Billa Tildena. Pred nimi je už len štvorica: Američan Pete Sampras (14), Austrálčan Roy Emerson (12), Švéd Björn Borg a Austrálčan Rod Laver (obaja 11). Desať grandslamových titulov získal Švajčiar za necelých päť rokov (júl 2003 - január 2007) a navyše bez triumfu na Roland Garros.

Federer vyhral Australian Open 2007 bez straty setu, čo sa pred ním na grandslamovom turnaji naposledy podarilo Švédovi Björnovi Borgovi v roku 1980 na Roland Garros v Paríži. V Austrálii vyhral naposledy bez straty "kvetinky" v roku 1972 domáci Ken Rosewall. Fenomenálny Švajčiar vyhral vo finále 36. zápas v rade (do štatistiky sa rátajú iba turnajové duely o body do rebríčka ATP, nie exhibície), čo je jeho osobný rekord. Posledným premožiteľom "FedExpresu" bol ešte vlani v auguste v 2. kole turnaja ATP Masters Series v Cincinnati Brit Andy Murray.

Vo finále proti Gonzálezovi sa favorit ťažšie rozbiehal. V prvom sete dokonca čelil za stavu 4:5 dvom setbalom, ale od suverénne zvládnutého tajbrejku (7:2) bol už v ďalšom priebehu lepším z oboch aktérov finále na dvorci 15-tisícovej Arény Roda Lavera. Súpera prevyšoval najmä po taktickej stránke a účinnosťou servisu v rozhodujúcich momentoch. Stretnutie ukončil Federer čistou hrou pri svojom podaní, keď mečbal využil víťazným úderom z bekhendu. Staronový šampión z Melbourne zinkasuje za svoj triumf 1 281 000 AUD, zdolaný finalista 640 500 AUD. González bol prvým Čiľanom vo finále Australian Open od roku 1998 a rovnako ako vtedy Marcelo Rios (prehral s Čechom Petrom Kordom) neuspel. Napriek tomu si zrejme v životnej forme hrajúci rodák zo Santiaga pripísal na konto najväčší úspech kariéry, keďže doteraz bolo jeho grandslamovým maximom štvrťfinále. González na ceste do finále vyradil bývalú svetovú jednotku Austrálčana Lleytona Hewitta, bývalú svetovú dvojku Nemca Tommyho Haasa, súčasnú svetovú dvojku Rafaela Nadala ako aj päťku Američana Jamesa Blakea. Práve González by sa mal v pondelok posunúť na 5. miesto rebríčka ATP Entry, čo bude jeho životné maximum.

Dvojhra mužov - finále:

Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando González (10-Čile) 7:6 (2), 6:4, 6:4 za 140 minút

González bol v prvom dejstve veľmi blízko k jeho zisku, ale Federer napriek problémom svoju "setovú neporazenosť" na turnaji udržal. V deviatom geme sa Čiľan dostal k prvému brejkbalu v zápase a s prispením Federera, ktorý v tom čase prekvapujúco vyhadzoval forhendy za základnú čiaru, ho aj využil. Vzápätí sa 26-ročný Juhoameričan po 39 minútach prestrieľal z forhendu k dvom setbalom (40:15), ale Federer zabral, vyrovnal na zhodu a tlakom urobil rebrejk. Za stavu 6:5 potom nasledovali až štyri setbaly pre Federera, ale nabudený Juhoameričan všetky odvrátil. Tajbrejk však už González nezvládol. Po zbytočných chybách sa jeho súper ujal rýchlo vedenia 5:0 a napokon za 65 minút vyhral tajbrejk 7:2 a kvalitný prvý set 7:6.

Čiľan napriek tesnej strate pokračoval v koncentrovanom výkone pri svojom podaní, ale to isté platilo aj o Federerovi. Od stavu 1:1 predviedli obaja aktéri štyri čisté hry v rade. Za stavu 3:3 ale Federer majstrovsky využil pár zaváhaní súpera, po druhom servise ho pritlačil a získal brejk na 4:3. Túto výhodu už potom bazilejský rodák skúsene udržal a za stavu 5:4 pri podávaní na zisk setu pridal ďalšiu čistú hru, keď setbal premenil esom.

Aj v treťom sete González bojoval, vybehal zdanlivo nedostihnuteľné lopty, ale na najlepšieho tenistu na svete to nestačilo. Opäť sa mu stal osudným siedmy, tzv. Tildenov gem, v ktorom po štyroch brejkbaloch napokon neudržal svoje podanie. Federer vzápätí zvýšil na 5:3 a to, že na svojom podaní je nepriestrelný (stratil ho iba raz, v deviatom geme I. setu), ukázal aj za stavu 5:4, keď servoval na víťazstvo. Jubilejné desiate víťazstvo v desiatom súboji s Gonzálezom potvrdil pri čistej hre 45. víťazným úderom v stretnutí (celkovo 45:31) a krátko po premenenom mečbale sa teatrálne zložil na plochu dvorca Arény Roda Lavera.

Fernando González (Čile): "Veľmi si vážim tento úspech. Toto je však pre mňa zároveň najťažšia reč z celých dvoch týždňov, lebo som prehral. Na druhej strane som rád, že som vo finále mohol vyzvať Federera. Gratulujem Rogerovi, ktorý zasa raz odohral skvelý zápas, skvelý turnaj a zrejme skvelý je aj celý jeho život. Chcem sa poďakovať sponzorom za výborný Australian Open, aj za prize money, ktoré mi za postup do finále patria. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na úspechu tohtoročných majstrovstiev Austrálie, najmä svojím čilským fanúšikom v hľadisku. Dúfam, že sa uvidíme o rok na rovnakom mieste a rovnakom čase a ja budem ešte šťastnejší."

Roger Federer (Švajč.): "Som šťastný, že som v Austrálii dovŕšil tretie víťazstvo. Teraz už tú trofej na rozdiel od vlaňajška v rukách udržím...Gratulujem Ti, Fernando, k tomu, čo si dosiahol. Hral si tu veľmi dobrý tenis, ktorý je výsledkom tvojho výkonnostného vzostupu v poslednom čase. Rovnako ďakujem všetkým, ktorí pomáhali pri úspešnom priebehu tohtoročného turnaja. Ďakujem sponzorom, svojmu tímu, ale aj divákom, ktorí chodili v hojnom počte aj na vedľajšie kurty, na ktorých som ja nehral...Veľmi si tiež vážim, že som prvým mužom od roku 1972, ktorý to tu vyhral bez straty setu. Tieto slová patria Kenovi Rosewallovi, ktorý sedí v hľadisku."