Streda, 14. apríla, 2021Meniny má Justina

Austalian Open: Nadal, Clijstersová a Hingisová do 2. kola

SITA|16. jan 2007 o 10:20

MELBOURNE 16. januára (SITA, AP) - Do začiatku večerného programu stihli odohrať približne iba štvrtinu z utorkovej porcie stretnutí 1. kola dvojhry mužov a žien na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji ...

MELBOURNE 16. januára (SITA, AP) - Do začiatku večerného programu stihli odohrať približne iba štvrtinu z utorkovej porcie stretnutí 1. kola dvojhry mužov a žien na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace). Organizátor museli ustúpiť vysokým teplotám, ktoré sa v tieni blížili k 40 °C a boli zdraviu hráčov nebezpečné. Preto sa približne o 15.00 h austrálskeho času prestalo hrať a pokračovalo sa iba na dvoch najväčších dvorcoch so zatiahnutou strechou. Po trápení nasadenej ženskej jednotky Rusky Marie Šarapovovej a mužskej osmičky Argentínčana Davida Nalbandiana sa v ďalších dueloch, ktoré už odohrali pod strechou, presadili bez problémov favoriti.

Druhý nasadený Španiel Rafael Nadal, ktorý pred rokom v Melbourne pre zranenie chýbal, zdolal Američana Roberta Kendricka 7:6 (6), 6:3, 6:2. Nadal mal rešpekt pred súperom, s ktorým vlani vo Wimbledone musel otáčať zápas z 0:2 na sety. Teraz však zvládol tesnú tajbrejkovú koncovku I. setu a v ďalších dvoch už diktoval tempo hry. Stretnutie sa hralo v halových podmienkach pod zatvorenou strechou Arény Roda Lavera. "Bolo neuveriteľne teplo, kurt bol o trochu pomalší a to bola moja výhoda," hodnotil 20-ročný Nadal.

Po súboji Nadala s Kendrickom nasledoval duel štvrtej nasadenej Kim Clijstersovej s Vasilisou Bardinovovou a favorizovaná Belgičanka nemala s 18-ročnou ruskou "hviezdičkou", minulý týždeň finalistkou v Hobarte, zľutovanie. Za 44 minút vyhrala 6:0, 6:0 a najpresvedčivejším možným spôsobom odštartovala svoju poslednú účasť v Melbourne - po tejto sezóne avizovane hodlá ukončiť kariéru. Finalistka z roku 2004 sršala po "dvojkanárovom" predstavení dobrou náladou. "Musela som hrať naplno, lebo 1. kolo je zradné. Keby som na chvíľku zľavila, súperka sa mohla chytiť," konštatovala 23-ročná Flámka.

Úplne suverénne, ale pod strechou Vodafone Arény, si počínala aj Švajčiarka Martina Hingisová. Turnajová sedmička nedala šancu skúsenej Francúzke Nathalie Dechyovej a vyhrala hladko 6:0, 6:2. Čerstvo zasnúbená Hingisová je trojnásobnou víťazkou z Melbourne (1997, 1998, 1999) a šesťnásobnou finalistkou, vlani po svojom návrate do profitenisu po vyše troch rokoch dokráčala až do štvrťfinále. "Nezáleží na tom, koľkokrát som to už hrala, vždy mám pred prvým zápasom trému. Rýchlo som ju však striasla a predvádzala naozaj dobrý tenis. Oproti minulému roku si viac verím a to je veľmi dôležitý poznatok," konštatovala 26-ročná rodáčka z Košíc.


Súvisiace články