Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

"Aussies" vrátili finálovú prehru

Sportnet|2. dec 2003 o 00:00

Za nami je ďalšia edícia Davis Cupu. Španieli v jeho podľahli na horúcej austrálskej pôde, presnejšie na horúcej austrálskej tráve Arény Roda

Lavera, v Melbourne domácim tenistom 1:3. Austrálčania potvrdili pozíciu favorita, získali už 28. triumf v prestížnej tímovej súťaži, na počet titulov USA (31) sú však ešte stále krátki.

Španieli ostali pri jednom víťazstve v Davis Cupe, získali ho v roku 2000 na domácej pôde, v olympijskom Paláci Sant Jordi, práve (antukovým) víťazstvom nad Austráliou (3:1).

Austrálčania tak oplatili Španielom, ktorí sa nedočkali jubilejného stého zápasového víťazstva v DC, prehru úplne rovnakým výsledkom. Ináč, v Barcelone sa dsťažovali na nešportové prejavy španielskych tenistov i búrlivého publika - a teraz mali Španieli dojem, že im to "Aussies" vracajú.

Usporiadatelia ukázali, že problém s púšťaním nesprávnych hymien nie je len problémom slovenským (keď sa Fínom v Košiciach pred futbalovým zápasom púšťala nemecká hymna). Austrálčania síce Španielom "odtrúbili" španielsku hymnu, ale už dávno neplatnú. Republikánsku! Ešte z obdobia prvej republiky (1873 - 1874). Od smrti generála Franca, ktorou definitívne končila republikánska éra (aj keď to už hovoríme o druhej republike), je však Španielsko už tri desaťročia, od roku 1975 a nástupu Juana Carlosa I. Bourbonského, monarchiou... Španieli to pociťovali ako obrovskú urážku, minister športu Juan Antonio Gomez-Angulo a španielsky veľvyslanec mávali v hľadisku rukami a potom sa radili s nehrajúcim španielskym kapitánom Arresem. Hrozilo, že Španieli nenastúpia...

Austrálčania podľa všetkého prekonali rekord, ktorý sa týkal veku už neplatnej hymny, púšťanej pred športovým podujatím súperovi. Ten predchádzajúci držali Luxemburčania, ktorí v roku 1983 pustili reprezentácii socialistickej Juhoslávie predvojnovú hymnu Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov - zohnali ju totiž od staručkého srbského emigranta.

Práve protinožci sú však držiteľmi absolútneho faux - pas. V roku 1985 dokázali pred futbalovým zápasom Austrália - Izrael pustiť hosťom pustiť nemeckú hymnu. Nuž, naladiť reprezentantov židovského štátu hymnou národa, ktorý im toho povyvádzal viac ako dosť, to je už umenie...

Po piatku to bolo 1:1, keď síce Hewitt zdolal Ferrera (3:6, 6:3, 3:6, 7:6(0), 6:2), Philippoussis však prehral zápas s Moyom (4:6, 4:6, 6:4, 6:7(4)). Štvorhra však bola jasnou záležitosťou Austrálčanov, ktorým sa v tejto kategórii Španieli na tráve jednoducho rovnať nemôžu. Todd Woodbridge a Wayne Arthurs zdolali Alexa Corretju s Felicianom Lopezom jasne 6:3, 6:1 a 6:3. Corretja sa napočúval hulákania viac ako dosť, práve jeho totiž Austrálčania označili za iniciátora barcelonských neférovostí. V záverečný deň Philippoussis v prvých dvoch setoch doslova paralyzoval Ferrera excelentnou hrou, keď podaním (celkovo v zápase 21 es) a volejmi získaval fiftíny, potom však Španiel našiel odpoveď a vyrovnal na 2:2. Ferrero hral so zranením nohy, Philippoussis so zraneným ramenom, tešil sa nakoniec Austrálčan. Získal totiž rozhodujúci tretí bod (7:5, 6:3, 1:6, 2:6, 6:0). "Je strašne frustrujúce, keď dva finálové zápasy prehráte po päťsetových bitkách. V zápase proti Philippoussisovi som sa snažil, zistil som však, že to už jednoducho nejde," tvrdil Ferrero, ktorý v päťsetových bitkách "uhral" najprv tajbrejkového, potom i setového "kanárika". "V týchto momentoch som už jednoducho nevedel zapnúť, cítil som sa vyčerpane."

Nehrajúci kapitán španielskeho tímu Jordi Arrese tiež tvrdí, že jeho tím už pociťoval únavu. Moya i Ferrero skutočne odohrali náročnú sezónu, počas ktorej sa na rozdiel od Austrálčanov stabilne dostávali do záverečných kôl grandslamových turnajov i turnajov ATP. "Myslím, že by bolo vhodnejšie, ak by finalisti predchádzajúceho ročníka začínali nový ročník až od štvrťfinále a vynechali by aspoň prvé kolo. Kalendár je veľmi nabitý, hráči majú len minimum času na odpočinok," navrhuje Arrese možnosť, ktorá finalistom vyhovuje, ďalším dvadsiatim krajinám však nie, takže bude asi nepriechodná.

Súvisiace články