Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

ATP ukončila experiment so skupinovým systémom

SITA|Publikované 22. mar 2007 o 10:14

MIAMI 22. marca (SITA) - Asociácia tenisových profesionálov (ATP) v rámci stredajšieho zasadnutia svojho vedenia v Miami predčasne ukončila experiment so skupinovým systémom na turnajoch. Podujatia, ktoré ...

MIAMI 22. marca (SITA) - Asociácia tenisových profesionálov (ATP) v rámci stredajšieho zasadnutia svojho vedenia v Miami predčasne ukončila experiment so skupinovým systémom na turnajoch. Podujatia, ktoré sa tento rok mali ešte zapojiť do testovania nového tzv. hybridného formátu, sa vrátia k štandardnému vyraďovaciemu modelu hlavných súťaží dvojhry. Týka sa to rakúskeho Pörtschachu, nemeckého Stuttgartu, chorvátskeho Umagu a švédskeho Štokholmu. Z projektu sa už vo februári odhlásil londýnsky Queen´s Club a začiatkom tohto týždňa vyrukoval s rovnakým úmyslom portugalský Estoril.

So skupinovým systémom odohrali turnaje v novozélandskom Adelaide, americkom Delray Beach, čílskom Viňa del Mar, argentínskom Buenos Aires a americkom Las Vegas. Práve v hlavnom meste hazardu v USA sa udiala kontroverzná situácia, ktorá definitívne odradila väčšinu hráčov, funkcionárov, médiá i radových fanúšikov. Argentínčan Juan Martin Del Potro skrečom za stavu 1:6, 1:3 proti domácemu Jamesovi Blakovi rozhodol o vyradení tohto súpera a postupe Rusa Jevgenija Koroľova. Navyše, olej do ohňa vtedy prilial prezident a výkonný riaditeľ ATP Etienne de Villiers, ktorý v rozpore s platnými pravidlami rozhodol iba na základe "pocitu spravodlivosti“ v prospech Blaka a ním vedená organizácia neskôr musela tento verdikt revidovať.

Za hlavné dôvody ukončenia experimentu označili jeho nepraktickosť pre obvyklú verziu s 32 tenistami (výhodnejšie na koncipovanie by boli modely s 24 alebo 48 hráčmi), príliš komplikovaný a podozrenia z možnosti ovplyvniť postup tretej osoby vzbudzujúci systém kvalifikovania sa zo skupín a neprehľadnosť situácie v nich. Tenisti sa sťažovali na neúnosnosť toho, že o ich osude mohol rozhodnúť niekto iný.

Od začiatku marca už v podstate išlo o otvorenú kampaň. "Myslím si, že z tej novinky vzniklo priveľa problémov,“ podotkol Švajčiar Roger Federer. Ešte menej diplomacie po incidente z Las Vegas prejavil "postihnutý" J. Blake: "Môj osobný názor je taký, že už by to mali vzdať. Ponechajme skupiny na Masters Cupe a hotovo. Podrobujeme to analýzam a ten formát má ešte byť predmetom debát, ale ja ho už nechcem,“ vyhlásil finalista spomenutého vrcholného šanghajského podujatia. Pridal sa jeho krajan a kolega v daviscupovom tíme USA Andy Roddick: "Predpokladám, že nový model to už má zrátané. Nevidím spôsob, akým by sa dalo zabrániť opakovaniu tých udalostí. Neviem si predstaviť, ako by sa dali eliminovať situácie, v ktorých vám stačí uhrať päť gemov a idete ďalej - trafiť tri ´kraťasy´ a byť vo štvrťfinále už pred koncom zápasu. Najhoršie je, že málokto ovláda pravidlá. Občas mám pocit, že ani tí ľudia, ktorí ich vymysleli.“ Škót Andy Murray vyhlásil: "Po udalostiach z Las Vegas je jasné, že skupinový systém bude mať veľké problémy s tým, aby sa ešte dokázal ujať.“

Vedenie ATP teraz skonštatovalo, že od nezávislých agentúr a pozorovateľov zaznamenalo aj pozitívne poznatky, ale tie neprevážili nad negatívami. "Stanovili sme si, že sa budeme správať na základe faktov, nie našich názorov a túžob. V súvislosti s iniciatívami na rozvoj športu sa riadime filozofiou ´skús to a príjmi alebo zavrhni´. Bol to prospešný experiment a priniesol nám ponaučenia. Niektoré pokusy sa vydaria a ďalšie vyústia do sklamania, ale nepoľavíme v úsilí nachádzať nové cesty na podporu napredovania mužského profesionálneho tenisu,“ povedal E. De Villiers. ATP si od novinky sľubovala zatraktívnenie diania pre divákov a zároveň garanciu pre organizátorov a sponzorov, že marketingovú hodnotu turnaja nezredukujú prípadné okamžité vypadnutia špičkových hráčov.


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.