Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Atlétka Soňa Vnenčáková si doviezla dva osobáky z dvoch štartov

Talent zo Svitu. Súťaží hlavne v susednej Českej republike. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 6. júl 2016 o 22:00

Mladá bežkyňa si na Otvorených českých akademických hrách v českých Pardubiciach spravila dva osobáky.

Mladá bežkyňa Soňa Vnenčáková zo Svitu (okres Poprad) si na Otvorených českých akademických hrách v českých Pardubiciach spravila dva osobáky.

SVIT. Dva dni po zisku titulu slovenskej šampiónky v behu na 5 000 m štartovala atlétka Soňa Vnenčáková zo Svitu, študujúca fyzioterapiu na Masarykovej univerzite v Brne na Otvorených českých akademických hrách konaných v Pardubiciach na konci júna.

Opäť bola úspešná, aj keď na medailové pozície tentoraz nedosiahla.

Bez medailí, no s dvoma osobákmi

Ako sama hovorí, „českí športovci sú oproti Slovákom iná liga“ . So svojím účinkovaním na spomínanom podujatí však môže byť spokojná.

Utvorila si dva kvalitné osobné rekordy – najskôr v behu na 3 000 m a potom aj na trati polovičnej dĺžky.

Po dobehnutí svoje vystúpenie zhodnotila takto: „Na spomínanej súťaži som štartovala na 3 000 m a 1 500 m, kde som reprezentovala Masarykovu univerzitu. Pauza medzi disciplínami bola takmer 4 hodiny, takže som mala dosť času na odpočinok.“

Zdolala veľkú favoritku

Prvá bola na rade tritisícka.

„Pravdupovediac, po slovenskom šampionáte pred dvoma dňami som od seba nič moc nečakala a vlastne už mi na tom až tak nezáležalo a to je asi dobre. České dievčatá sú niekde inde ako my. Po štarte som zaujala takticky jedno z posledných miest. Postupom času som sa opäť prebojovávala dopredu a väčšinu trate som bežala na 5. pozícii. Šesťsto metrov pred cieľom som ale chytila druhý dych a pokúsila sa o útok na štvrtú priečku, čo sa mi aj podarilo udržať až do konca.“

Teší ju, že zdolala Ladu Novákovú.

„Je to súperka, na ktorú som doteraz nikdy nemala ani najmenšiu šancu. Vždy bola o dve kategórie vyššie. Tréner Jiří Šmiták sa o nej vyjadril, že keď ona beží, nechýba jej sila, ani energia, že je veľmi šikovná. A ja som ju predbehla, to je pre mňa najcennejší skalp.“

Ešte väčšiu radosť, než zdolanie českej rivalky, spravil Soni Vnenčákovej výsledný čas – 10:11,86.

Znamená zlepšenie osobného rekordu o 20 sekúnd.

Čakal ju „pochod smrti“

Po štvorhodinovom odpočinku prišiel na rad ďalší beh.

„Predpokladala som, že táto tisícpäťstovka už bude takzvaný pochod smrti. Nakoniec to však nebolo až také strašné. V početnej konkurencii som skončila síce až na piatej priečke, ale opäť som si vytvorila nový osobný rekord: 5:00,66 min. Tých 66 stotín mrzelo. Beriem to ale ako motiváciu do budúcnosti,“ povedala mladá atlétka zo Svitu.

V konečnom dôsledku môže byť spokojná.

„Ani jedna z týchto disciplín nie je mojou obľúbenou, stále som veľmi pomalá. Ale so spoluprácou môjho brnianskeho trénera Jirka Šmitáka to je na dobrej ceste, aspoň si myslím. Ako sa metaforicky hovorí – on mi ukázal cestu k studničke, ostatné je na mne. A ja som zo studničky nepila, rovno som tú vodu logala plnými dúškami,“ neskrýva radosť z dosiahnutých úspechov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.