Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Atény sa dnes chystajú ohúriť

Sportnet|13. aug 2004 o 00:00

Otváracie ceremoniály olympijských hier patria k najsledovanejším svetovým udalostiam. "Bolo to úžasné, nemohla som zaspať," nadchýnala sa Aténčanka Angela, jedna z dobrovoľných usporiadateliek, ktorá videla generálku pred dnešným oficiálnym zapálením ..

V Aténach sa včera všetko chystalo na dnešnú veľkú slávu. FOTO - REUTERS

Otváracie ceremoniály olympijských hier patria k najsledovanejším svetovým udalostiam. "Bolo to úžasné, nemohla som zaspať," nadchýnala sa Aténčanka Angela, jedna z dobrovoľných usporiadateliek, ktorá videla generálku pred dnešným oficiálnym zapálením ohňa dvadsiatej ôsmej olympiády.

Skúška bola prístupná výlučne dobrovoľníkom - ako ďalšia forma ich odmeny, okrem oblečenia. Pamätníci viac ako desiatich slávnostných otvorení sa Angely opýtali, ktoré z dvoch zvyčajných hodnotení pristane aténskemu večeru - superlatívy o neprekonateľnosti alebo zhovievavá zdvorilostná formulka, že v tomto žánri sa už nič nové nedá vymyslieť. Výjavy živlov, prezentácia kultúr, spev a tanec - to všetko tu už bolo. "Určite prvé," dušovala sa.

V tlačových strediskách vyznievala včera mediálna mobilizácia až komicky. Na stoloch ležali hŕby literatúry s antickými reáliami. Idealistické nálady vyvrcholili výjavmi, keď sa ženy i muži s mikrofónmi pred kamerami štylizovali do olympijskej pózy v klasických rúchach a v textoch spomínali gréckych bohov.

Atény stihli všetko na poslednú chvíľku, no vo finiši si občas pomohli aj lacnejšími dekoráciami. Gréci z toho nemajú komplexy. Radi ohúria, ale od puntičkárov majú ďaleko.

V olympijskej dedine včera ráno slávnostne vztýčili slovenskú vlajku. Plavkyňa Martina Moravcová darovala starostovi dediny Joanisovi Manosovi symbolický korintský stĺp, on je venoval čašu olivového oleja, ktorý vraj pomáha športovcom k víťazstvám.

VOJTECH JURKOVIČ, Atény

Súvisiace články