Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Asadová skočila ako prvá žena dva trojité axle

TASR|Publikované 25. dec 2005 o 10:34

Tokio 25. decembra (TASR) - Japonská krasokorčuliarka Mao Asadová sa zapísala do histórie ako prvá žena, ktorá počas voľnej jazdy predviedla dva trojité ...

Tokio 25. decembra (TASR) - Japonská krasokorčuliarka Mao Asadová sa zapísala do histórie ako prvá žena, ktorá počas voľnej jazdy predviedla dva trojité axle. Ani skokanské majstrovstvo a druhé miesto na domácom šampionáte v Tokiu za dvojnásobnou bronzovou medailistkou z MS Fumie Suguriovou však talentovanej športovkyni z krajiny vychádzajúceho slnka zrejme nepomôže k účasti na ZOH 2006 v Turíne.

Na základe regulí Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) totiž môžu na zimnej olympiáde štartovať iba pretekárky, ktoré 1. júla dovŕšili vek 15 rokov. Asadová oslávila svoje pätnáste narodeniny až v septembri. Mladá Japonka minulý týždeň zažiarila na podujatí prestížnej série Grand Prix ISU na tokijskom ľadovom ovále, kde dokázala tromfnúť aj mnohonásobnú medailistku z OH či MS Rusku Irinu Sluckú a svojim výkonom očarila aj japonského premiéra Juničira Koizumiho, ktorý by ju rád videl bojovať o jednu z medailí pod piatimi olympijskými kruhmi.

Asadová bola po krátkom programe na japonskom šampionáte tretia, vďaka skvelej voľnej jazde sa však posunula na druhú priečku pred majsterku sveta z roku 2004 Šizuku Arakawovú. "Som veľmi rada, že sa mi podarilo skočiť dva čisté trojité axle. Na zisk domáceho titulu som po treťom mieste v krátkom programe veľmi nepomýšľala, do voľnej jazdy som však dala všetko a podala som takmer stopercentný výkon," povedala Asadová.

Súvisiace články