Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Armstrong vedel medzi prvými, ako sa testuje EPO

(Autor: SITA)
Sportnet|30. máj 2011 o 00:00

Sedemnásobný víťaz cyklistickej Tour de France mal výsady. Prispel na antidopingový program.

BRATISLAVA. Analýza Armstrongovej vzorky z pretekov Okolo Švajčiarska 2001 ukázala vysoké parametre EPO, ale nedala sa vyhodnotiť ako pozitívna, bráni sa šéf lausannského antidopingového laboratória Martial Saugy v rozhovore pre denník Neue Zürcher Zeitung.

Švajčiarske laboratórium obvinil zo zatušovania prípadu Tyler Hamilton, tímový kolega Lancea Armstronga z rokov 1999 - 2001. Vo vysielaní CBS vyhlásil, že "veľa, veľa ráz" videl sedemnásobného víťaza Tour de France pichať si EPO, čiže erytropoietín (v telefónnych debatách tímu označovaných šifrou Poe, podľa poeta 19. storočia Edgara Allena Poea), ba aj vstrekovať si do úst testosterón.

Lance mal "len" 80 percent

Hamilton je už štvrtý bývalý Armstrongov kolega, ktorý sa rozhodol priznať, že doping bol bežnou praxou v tíme US Postal sponzorovanom americkou poštou. Pred ním to boli kapitán Frankie Andreu, Floyd Landis a George Hincapie.

Hlavná postava prípadu, ktorý od leta 2010 vyšetrujú americké federálne orgány pre podozrenie z podvodu, prania špinavých peňazí a obchodu s drogami, zatiaľ všetky obvinenia odmieta poukazovaním na svojich 500 negatívnych testov.

Armstronga predpisovo naozaj nikdy nechytili. Dodatočná francúzska analýza jeho šiestich B-vzoriek z Tour 1999 je právne irelevantná. Podľa lausannského antidopingového šéfa Saugyho to isté platí aj o kauze z Okolo Švajčiarska 2001.

Vzorky vraj obsahovali "len" 80 percent znakov syntetického EPO. To sa síce sprvu pokladalo za dostatočné, ale len dovtedy, kým Športový arbitrážny dvor pri rovnakej hodnote neoslobodil dánskeho cyklistu Bo Hamburgera. "V snahe predísť súdom vtedy parížske laboratórium povedalo, že istejšie bude stanoviť hranicu na 85 percent," tvrdí Saugy.

Komu sa ľahšie klame

Hamburger neskôr v autobiografii Najvyššia cena priznal, že dopoval. Hamilton minulý týždeň dokonca vrátil zlatú olympijskú medailu za časovku v Aténach 2004. Chceli mu ju odňať hneď, no pekinské laboratórium jeho B-vzorku tak zle uskladnilo, že mu podvod predpisovo nedokázali.

"Každý klame za seba, ale pôsobí aj skupinový efekt. V tímových športoch ako cyklistika či futbal sa klamstvo ľahšie strávi ako trebárs v atletike. Ľahšie sa žije s vedomím, že aj iní klamú," konštatuje psychológ Peter Steignitz v nemeckom Die Zeit.

Najvážnejším poznatkom z rozhovoru so šéfom švajčiarskeho laboratória je jeho priznanie, že americký tím US Postal, konkrétne Armstrong a jeho športový šéf Johan Bruyneel, dostal od neho informácie, ako "fungujú EPO-testy" krátko po ich zavedení. Požiadala ho vraj o to Medzinárodná cyklistická únia (UCI), ktorá sídli v meste Aigle neďaleko Lausanne. "Bez jej finančných prostriedkov by sme metódu nikdy nemohli implementovať," bráni sa Saugy.

Nadštandardné vzťahy medzi UCI a US Postal, ale aj medzi UCI a laboratóriom vysvetľujú, prečo Armstrong prostredníctvom únie pred desaťročím poukázal 125-tisíc dolárov na antidopingový program. A ponúka jedno z vysvetlení, prečo mu doping nikdy nedokázali.

Saugy si za niekdajší postup vyslúžil kritiku dnešného generálneho riaditeľa Svetovej antidopingovej agentúry Davida Howmana, to však ani na jednom z faktov už nič nezmení.

Súvisiace články