Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Argentínčania plačú, ani Messi ich nespasil

Domáci Argentínčania smútia. V penaltovom rozstrele zaváhal Carlos Tévez, Uruguajčania mali pevné nervy a postupujú do semifinále. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|17. júl 2011 o 19:48

Argentína vypadla na Copa America už vo štvrťfinále s Uruguajom. Messi nedal gól, Tévez premárnil penaltu. Argentína prežíva športovú tragédiu. Do semifinále Copa America na jej úkor postúpil Uruguaj.

BRATISLAVA. Z tvárí zronených fanúšikov na štadióne Santa Fé sa dalo veľa čítať. Plakali miestami až hystericky. Futbal prežívajú Argentínčania až smrteľne fanaticky. Je kultom.

Preto všetci ťažko nesú, že seniorský národný tím nezískal už osemnásť rokov žiadnu veľkú trofej. Úspech mal prísť na tohtoročných majstrovstvách Južnej Ameriky. A ten zase neprišiel. Hrali pritom doma, mali dobrý tím a v ňom možno najlepšieho hráča v dejinách futbalu – Lionela Messiho.

„Kedy inokedy by sme sa mali stať šampiónmi? Sme najsilnejší,“ vyhlásil pred turnajom argentínsky útočník Tévez. Mýlil sa. Argentínčania vypadli už vo štvrťfinále. S Uruguajom prehrali na penalty, keď sa zápas v riadnom hracom čase skončil 1:1. V penaltovom rozstrele zaváhal Carlos Tévez, Uruguajčania mali pevné nervy. Uruguaj viedol gólom Diega Péreza, po Messiho prihrávke vyrovnával Higuain.

Oslabený Uruguaj

Uruguaj hral takmer hodinu v oslabení – bez vylúčeného Péreza. Hlavným hrdinom zápasu bol uruguajský brankár Fernando Muslera. Hlavne Messimu a Higuainovi zneškodnil niekoľko šancí.

„Je to národné zlyhanie. Koniec snov. Ani Messi nás nezachránil,“ napísal na svojej stránke argentínsky denník Ole. Najlepší hráč sveta Lionel Messi v šatni plakal. Na turnaji nehral zle, prihral na tri z piatich gólov tímu. Strelecky sa však nepresadil.

Nedal gól dva roky

„Messi mal proti Uruguaju výnimočnú polhodinu. Žiaľ, na postup to nestačilo,“ tvrdil argentínsky tréner Sergio Batista. Hráč Barcelony nedal za národný tím gól v súťažnom zápase od marca 2009. Kým za Barcelonu strelí gól v priemere takmer každý zápas, v reprezentácii sa presadí zhruba v každom piatom stretnutí.

Argentínski fanúšikovia Messimu vyčítajú, že nie je vlastenec a nespieva národnú hymnu. „Najlepší hráč sveta je Argentínčan, ktorý má vo svojej vlasti menej fanúšikov ako rozhodca,“ rýpe do neho Claudio Mauri z denníka La Nación.

Argentínčania sa na turnaji trápili, vyhrali iba jeden zo štyroch zápasov. I to so slabou Kostarikou.
„Nenazval by som to zlyhaním. Urobili sme pre víťazstvo všetko, s výkonmi hráčov som spokojný. Musím pokračovať v práci, dôležité sú majstrovstvá sveta v roku 2014 v Brazílii,“ dodal Batista.

Prvým semifinalistom turnaja sa stalo Peru, ktoré zdolalo Kolumbiu po predĺžení 2:0.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články