Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Argentínčan sa postaral o návrat roka. V rebríčku sa posunul o tisíc miest

Juan Martín del Potro sa teší zo zisku trofeje na turnaji v Štokholme. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 25. okt 2016 o 14:14

Po troch operáciách chcel skončiť s tenisom, no nevzdal sa. Juan Martín del Potro po 33 mesiacoch vyhral prvý turnaj ATP.

BRATISLAVA. Najväčšiu záťaž pri tenisovom údere znáša zápästie. Keď raketa vystrelí loptičku smerom na kurt, prudký pohyb zápästia dosiahne uhlovú rýchlosť aj tisícpäťsto stupňov za sekundu.

To sú takmer štyri celé otáčky okolo vlastnej osi. Lenže to je na ľudské telo už skutočne príliš. Tenisti vystavujú svoje telo záťaži, akú nie je schopné zvládnuť.

„Dosiahli sme hranice toho, čo zápästie zvládne, no hráči sa ich snažia posunúť,“ hovoril pre ESPN chirurg Richard Berger z kliniky v Rochestri.

Ročne rieši desiatky vážnych zranení vrcholových športovcov. Operoval aj tenistu Juana Martína del Potra. Hneď tri razy.

Trénovať musel najskôr v bazéne

Argentínčan má iba 28 rokov, no vlani uvažoval, že s tenisom navždy skončí práve pre zranenia zápästia. Bez bolesti nedokázal do loptičky ani udrieť.

Pritom ako dvadsaťročný dokázal na US Open 2009 zdolať Rogera Federera a Rafaela Nadala na ceste za svojím jediným grandslamovým titulom.

„Má na to, aby potrápil Djokoviča, Murrayho, Federera i Nadala,“ opisoval jeho hru pre NY Times John McEnroe. Miesto zápasov na kurte však v posledných rokoch strávil Argentínčan viac času na vyšetreniach u lekárov. Za úspech trpel.

Prvú operáciu podstúpil v roku 2010. Po nej sa dokázal do roka vrátiť vo svetovom rebríčku do top 10. Hrať vydržal ešte tri sezóny.

Po ďalšej operácii klesol na dno. Namiesto tréningov a turnajov absolvoval desiatky vyšetrení a rehabilitácií. Zápästie musel spevňovať. Tenisové údery najskôr skúšal v bazéne, aby si ruka postupne zvykala na záťaž.

Musel zmeniť štýl

Nemohol som sa na tenis ani pozerať. Ničilo ma to a zvažoval som, že už nebudem hrať.


Juan Martín Del Potro, argentínsky tenista

V roku 2015 odohral štyri zápasy. Úspešný návrat sa však nekonal. Bolesti neustúpili. Kariéra hráča, ktorému odborníci predpovedali, že by raz mohol byť aj svetovou jednotkou, sa rozpadávala. Vo svetovom rebríčku ďalej padol až na 1045. miesto.

Zmizol z kurtov a po ďalšej operácii zvažoval, že s tenisom skončí.

„Nemohol som sa na tenis ani pozerať. Ničilo ma to a zvažoval som, že už nebudem hrať,“ hovoril Del Potro pre Reuters.

Lekári však hľadali príčinu jeho problémov a zistili, že ak chce ešte niekedy hrať tenis, bude musieť zmeniť herný štýl.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.