Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Argentína kráča za zlatom, Irak sa sťažuje na rozhodcov

Sportnet|26. aug 2004 o 00:00

Pred finále vo futbale mužov je isté, že na listine víťazov v najpopulárnejšom kolektívnom športe pribudne nové meno. Argentína ani Paraguaj zlatú medailu z futbalu ešte nemajú, pre Paraguaj to bude vôbec historicky prvá medaila z olympiády. Argentína ..

Paraguajský futbalista Jose Cardozo (vpravo) strieľa gól do siete brankára Iraku Sabri Noura. Paraguaj vyhral 3:1 a vo finále olympijského turnaja sa stretne s Argentínou. FOTO - REUTERS

Pred finále vo futbale mužov je isté, že na listine víťazov v najpopulárnejšom kolektívnom športe pribudne nové meno. Argentína ani Paraguaj zlatú medailu z futbalu ešte nemajú, pre Paraguaj to bude vôbec historicky prvá medaila z olympiády. Argentína sa vracia do finále po ôsmich rokoch, v Atlante podľahla Nigérii.

V semifinále Argentína zmietla Taliansko 3:0, Paraguaj zastavil víťazné ťaženie Iraku výhrou 3:1.

"Najdôležitejšie je, že nám medaila neunikne. Môžeme sa sústrediť na splnenie tajného sna, ktorým je zlato. Takýto úspech výrazne zvýši kredit krajiny vo svete," vyhlásil tréner Paraguaja Carlos Jara.

Kormidelník Iračanov Adnan Hamad mal ťažké srdce na rozhodcov: "Prvý gól sme inkasovali z postavenia mimo hry, videl som to už zo záznamu. Tento moment ovplyvnil zápas. Moji hráči chceli vyhrať a dosiahnuť finále. Teraz je cieľom získať bronz. Aj to by bol historický úspech pre Irak."

Vo finále sa Paraguaj stretne s Talianskom, ktoré podľahlo Argentíne 0:3 a ťahalo za kratší koniec povrazu. Argentína kráča turnajom suverénne. "Hráči sú výborne fyzicky pripravení a v mužstve vládne tímový duch. Súperov nepúšťame do šancí, v naozaj ťažkej situácii sme ešte ani neboli," skonštatoval kouč Argentíny Marcelo Bielsa, ktorý iné ako víťazstvo vo finále nepripúšťa. Kvality Argentíny uznal aj tréner Talianska, úradujúceho majstra Európy do 21 rokov, Claudio Gentile: "Má osem hráčov z A-tímu, čo je dôležité."

Postup Argentíny znovu režíroval Tévez. Parádnym akrobatickým kopom vsietil svoj siedmy gól na turnaji a na tretí nahral pred prázdnu bránu Marianovi Gonzálezovi. Víťazi majú skóre 16:0. Skvelého Téveza vyprevádzali fanúšikovia pokrikom "Marado, Marado!". Hráč s číslom 10 veľmi pripomína legendárneho Diega Maradonu.

Hrdinom druhého semifinále bol paraguajský kanonier Cardozo. Tridsaťtriročný účastník dvoch svetových šampionátov dva razy obišiel ofsajdovú pascu Iračanov.

Irackí futbalisti sa v zápase o bronz stretnú s Talianskom. Ak uspejú, bude to pre vojnou zmietanú krajinu len druhá medaila v histórii OH. Prvú a doteraz jedinú olympijskú medailu získala v Ríme 1960, keď sa z bronzu tešil vzpierač Aziz Addel Wahed.

(tasr, čtk, sita, oš)

Súvisiace články