Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Aréna pred finišom

Aktuálny pohľad. Stav v aréne nasvedčuje, že jej dokončenie sa nezadržateľne blíži. (Autor: Jaroslav Čúrny)
Sportnet|Publikované 9. sep 2009 o 22:00

Konkrétne ciele vo WHIL si nestanovili, tréner Lamač má prvú polovicu sezóny na to, aby dal káder dohromady.MICHALOVCE. V pravidelných mesačných cykloch vás informujeme o postupe prác na hádzanárskej Chemkostav aréne, jej dostavba sa nezadržateľne blíži, takže aj preto sme oslovili predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti Chemkostav Michalovce a súčasne člena správnej rady Iuventy Michalovce, Ing. Tibora Mačugu, s ktorým sme sa pozhovárali aj na tému aktuálnej situácie v Iuvente.

Drevo namiesto ocele

V prvom rade nás zaujímalo, prečo sa otvorenie Chemkostav arény posunulo na začiatok októbra, keď pôvodne sa deklarovalo, že bude hotová do konca augusta a neskôr, že je cieľom v nej odohrať prvý domáci zápas WHIL, ktorý sa mal uskutočniť túto sobotu? "Príčinou mierneho sklzu je to, že sme zmenili filozofiu konštrukcie strechy. Pôvodne sme uvažovali, že bude oceľová, ale potom sme sa rozhodli pre drevený materiál. Preto sme museli nanovo prepočítavať statiku a navyše aj náš dodávateľ mal menší problém so zabezpečením tohto materiálu. Pripúšťam, že to nie je štandardné riešenie ako aj to, že sme tým stratili jeden mesiac. Treba brať do úvahy hlavne to, že je to naša vlastná stavba a k pevným termínom nás netlačia žiadni iní investori. Jednoducho - chceme to mať krajšie," vysvetlil Tibor Mačuga.

Gro prác na palubovke

Zaujímal nás aj momentálny stav prác a čo všetko ešte treba urobiť do 3. októbra 2009, keď je na programe zápas 4. kola WHIL medzi Iuventou a pražskou Slaviou. "Gro prác spočíva na hracej ploche, firma, ktorá to zastrešuje, začala pracovať v utorok. Strecha je hotová, rovnako sú inštalované všetky prvky ako reflektory, reproduktory, vzduchotechnika a kompletné elektrické rozvody. Inštalácia sedačiek, ktorých bude dokopy 1 200, je otázka troch dní. Prezradím, že nebudú pevné, ale vyklápacie, no zato s dostatočným priestorom a komfortom počas prípadných presunov i samotného sledovania podujatí." Futbalisti MFK Zemplín stihli pred otvorením svojho štadióna odtrénovať slabé dve jednotky na hlavnej hracej ploche, čo hádzanárky v Chemkostav aréne? "Predpokladáme, že trénovať sa bude môcť dva alebo tri dni pred prvým zápasom."

Zaujímavé súčasti haly

Dodajme, že v priestoroch Chemkostav arény sa bude nachádzať aj reštaurácia či bowlingová dráha a na severnej strane od centra mesta sa budú nachádzať prevádzky, ktoré poslúžia aj pre okolitú verejnosť, a to lekáreň, športové odevy, kvetinárstvo, cukráreň či chlieb-pečivo. "Dva predajné priestory máme ešte voľné, no my si vyberáme aj charakter prevádzok. Nechceme tu niečo, čo by nekorešpondovalo s celkovým charakterom haly ako športovo-kultúrno-spoločenského stánku," doplnil Tibor Mačuga.

Polročný čas na súhru

Vráťme sa k Iuvente Michalovce. Vlaňajší vicemajster vstúpil do ôsmeho ročníka WHIL potichučky, bez deklarovaných ambícií. "V prvom rade musím povedať, že som sklamaný z druhého domáceho zápasu finálovej série play-off minulého ročníka proti ŠKP Bratislava (25:28). Znechutení výsledkom, hrou i 'tipovacou aférou' sme boli takmer rozhodnutí, že so ženskou michalovskou hádzanou 'sekneme'," povedal najprv T. Mačuga a na margo aktuálnych cieľov dodal: "Ťažko si čosi konkrétne stanoviť, keď každý vidí, v akom stave je družstvo. Nespočetné množstvo zranených a otázny čas ich návratu, nehovoriac už o ich športovej forme po dlhej pauze nás v tomto smere značne limituje. Dohoda je taká, že trénerovi Romanovi Lamačovi necháme dostatočný čas do polovice sezóny. Prvoradý cieľ je postúpiť cez poľský Zaglebie Lubin do štvrťfinále PVP a súčasne pripraviť družstvo na druhú polovicu sezóny. Podľa toho, ako sa bude situácia v tomto smere vyvíjať, si niekedy v januári alebo februári sadneme a povieme si, či máme na to, aby sme mohli zaútočiť na vrchol. Celkovo predpokladáme, že WHIL sa vyrovná, pozor, nie skvalitní."

Pozitívom mlaď

Samostatnou otázkou je káder. Ten súčasný sa iba z jednej tretiny podobá tomu, čo by mal za Iuventu hrávať. Vedenie klubu si to uvedomuje. "Na druhej strane dostáva priestor naša vlastná mlaď a ukazuje sa, že máme na čom stavať. Je na škodu, že sa nám nepodarilo z Trenčína získať našu odchovankyňu Drotárovú, s ktorou sme už boli aj dohodnutí, ale hráčka napokon cúvla. Príchod Ukrajinky Júlie Barchijevovej doťahujeme, momentálne čakáme na rozhodnutie ukrajinskej hádzanárskej federácie. Hráčka s nami trénuje, je to na dobrej ceste, je to otázka možno 10 dní. Potrebujeme aj skúsenú brankárku, čakáme na uzdravenie Kudročovej a sme v kontakte aj s Lenkou Krajcárovou, ktorá bude k dispozícii až v decembri. V zálohe máme aj kanonierky Obšatníkovú a Tobiášovú, všetko chce čas a my nič nechceme unáhliť," dodal Tibor Mačuga.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.